Zakonska zveza
Civilna zakonska zveza je zakonito priznana v vseh državah EU.
Za partnerstva, kot so civilna in registrirana partnerstva ali zunajzakonske skupnosti, se uporabljajo drugačna pravila kot za zakonsko zvezo.
Nacionalni predpisi o zakonski zvezi se po posameznih državah EU razlikujejo, zlasti glede:
- pravic in dolžnosti zakoncev: na primer glede premoženjskih razmerij ali ohranitve dekliškega priimka;
- razmerja med civilno in cerkveno zakonsko zvezo: nekatere države EU priznavajo cerkveno zakonsko zvezo kot enakovredno civilni zakonski zvezi, druge pa ne. Če sklenete samo cerkveno zakonsko zvezo in se preselite v drugo državo EU, se pozanimajte, kaj to pomeni za vaš zakonski stan;
- možnosti zakonske zveze istospolnih partnerjev. Sklenitev zakonske zveze istospolnih partnerjev omogočajo naslednje države EU: Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Irska, Luksemburg, Nemčija, Malta, Nizozemska, Portugalska, Španija in Švedska. Sklenitev zakonske zveze istospolnih partnerjev je mogoča tudi na Islandiji, na Norveškem in v Švici.
Več o nacionalnih predpisih o zakonski zvezi in premoženjskih razmerjih med zakoncema.
Čezmejna zakonska zveza v EU
To je zakonska zveza, ki vključujejo različne države EU. Do takšne situacije pride, če se recimo poročite z osebo z drugim državljanstvom ali se nameravate po sklenitvi zakonske zveze preseliti v drugo državo EU.
Kaj storiti pred poroko
Preverite, katero pravo se uporablja za vašo zakonsko zvezo in za premoženjska razmerja med zakoncema. To je zelo pomembno za pravice in dolžnosti zakoncev.
Če se poročite v drugi državi EU in ne v državi prebivališča, preverite pri organih obeh držav EU, katere formalnosti so potrebne za sklenitev zakonske zveze, da bi bila v celoti veljavna v obeh državah. To so lahko zahteve glede registracije in objave.
Kaj storiti po poroki
Zakonska zveza bo načeloma priznana v vseh državah EU, kar pa ne velja v celoti za zakonske zveze istospolnih partnerjev.
Če se poročite v državi EU, ki ni vaša matična država, je dobro, da sklenitev zakonske zveze registrirate v matični državi. To je treba storiti v skladu z nacionalnimi pravili matične države. Na konzularnem oddelku lahko preverite, ali lahko sklenitev zakonske zveze registrirate tam ali morate to opraviti na uradu v matični državi.
Opozorilo
Registracija zakonske zveze v matični državi praviloma ni obvezna. Če pa želite svoj zakonski stan (na primer za dedovanje ali davčne namene) uporabiti v svoji matični državi ali drugi državi EU, ga boste morda morali vpisati v matični register ali register prebivalstva v tej državi, da bi upoštevali nacionalna pravila o priznavanju zakonske zveze.
Če se preselite v drugo državo EU zaradi zaposlitve, se vaš zakonski partner lahko tja preseli in tam živi skupaj z vami. Pravila prebivanja za:
- vašega zakonskega partnerja iz države EU in za otroke
- vašega zakonskega partnerja iz države zunaj EU in za otroke
Praktični primer
Zakonska zveza istospolnih partnerjev in različni nacionalni predpisi
Emma iz Belgije in Carine iz Francije sta se poročili v Belgiji. Ko se je Emma zaradi zaposlitve preselila v Italijo, je z njo odšla tudi Carine. Vendar tamkajšnji organi niso priznali njune zakonske zveze, saj Italija ne priznava zakonske zveze istospolnih partnerjev.
Pač pa se Emmi in Carine lahko priznajo enake pravice, kot jih imajo partnerji v registriranih partnerskih skupnostih, ki so v Italiji dovoljene.