Zakonska zveza

Civilna zakonska zveza je pravni status, ki obstaja v vseh državah EU. Za partnerstva, kot so registrirane zunajzakonske ali partnerske skupnosti ali zunajzakonske skupnosti, pa se uporabljajo drugačna pravila kot za zakonsko zvezo.

Nacionalni predpisi o zakonski zvezi se po posameznih državah EU razlikujejo, zlasti glede:

  • pravic in dolžnosti zakoncev: na primer glede premoženjskih razmerij ali ohranitve dekliškega priimka;
  • razmerja med civilno in cerkveno zakonsko zvezo: nekatere države EU obravnavajo cerkveno zakonsko zvezo kot enakovredno civilni zakonski zvezi, druge pa ne. Če sklenete samo cerkveno zakonsko zvezo in se preselite v drugo državo EU, se pozanimajte, kaj to pomeni za vaš zakonski stan;
  • možnosti zakonske zveze istospolnih partnerjev. Sklenitev zakonske zveze istospolnih partnerjev omogočajo naslednje države EU: Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Grčija, Irska, Luksemburg, Malta, Nemčija, Nizozemska, Portugalska, Slovenija, Španija in Švedska. Sklenitev zakonske zveze istospolnih partnerjev je mogoča tudi na Islandiji, na Norveškem in v Švici.

Več o nacionalnih predpisih o zakonski zvezi in premoženjskih razmerjih med zakoncema. Odpri na zunanji povezavi

Čezmejna zakonska zveza v EU

To je zakonska zveza, ki vključuje različne države EU. Do takšne situacije pride, če se recimo poročite z osebo z drugim državljanstvom ali če se poročite v državi EU, ki ni vaša matična država.

Kaj storiti pred sklenitvijo zakonske zveze

Preverite, katero pravo se uporablja za vašo zakonsko zvezo in za premoženjska razmerja med zakoncema. To je zelo pomembno za pravice in dolžnosti zakoncev.

Če se poročite v drugi državi EU in ne v državi prebivališča, preverite pri organih obeh držav EU, katere formalnosti so potrebne za sklenitev zakonske zveze, da bi bila v celoti veljavna v obeh državah. To so lahko zahteve glede vpisa v register in objave.

Kaj storiti po sklenitvi zakonske zveze

Zakonska zveza, sklenjena v eni od držav EU, bo načeloma priznana v vseh državah EU. Vendar to ne velja v celoti za zakonske zveze istospolnih partnerjev.

Priznanje zakonske zveze v drugi državi EU – pravice po pravu EU in nacionalnem pravu

Če ste se poročili v državi EU in potrebujete priznanje zakonske zveze v svoji matični državi članici EU ali v drugi državi EU, morate vedeti, da obstaja razlika med:

  1. pravicami po pravu EU, kot je vaša pravica do prostega gibanja, ki vključuje vašo pravico do selitve v drugo državo EU in do prebivanja z zakoncem v drugi državi EU, ter
  2. pravicami po nacionalnem pravu države EU, v kateri vložite vlogo za priznanje, kot so pravice do dedovanja in do preživnine za vas in vašega zakonca ali pravica do prejemanja družinskih dodatkov.

Če se poročite v državi EU, morajo v skladu s pravom EU vse druge države EU priznati vašo zakonsko zvezo v smislu pravic, ki jih imate po pravu EU, kot je vaša pravica do prostega gibanja, ki vključuje vašo pravico do selitve v drugo državo EU in do prebivanja z zakoncem v drugi državi EU. Države EU so dolžne priznati vašo zakonsko zvezo v smislu pravic, ki jih imate po pravu EU, ne glede na to, ali gre za zakonsko zvezo raznospolnih ali istospolnih partnerjev.

Če uveljavljate pravico do prostega gibanja in se zaradi dela preselite v drugo državo EU, se lahko tja preseli tudi vaš zakonski partner in tam živi z vami. Pravila prebivanja za:

Če pa se poročite v državi EU in želite pridobiti priznanje vaše zakonske zveze v matični državi EU ali v drugi državi EU, da bi lahko uveljavljali pravice po nacionalnem pravu, se za priznanje zakonske zveze uporablja nacionalno pravo države EU, v kateri vložite vlogo za priznanje. To pomeni, da se lahko države EU same odločijo, ali bodo priznale vašo zakonsko zvezo v smislu pravic po nacionalnem pravu. Te pravice vključujejo pravico do dedovanja po zakonskem partnerju ali pravico do preživnine (na primer v primeru razveze zakonske zveze) ali pravico do prejemanja družinskih dodatkov.

Na splošno vse države EU priznavajo zakonsko zvezo raznospolnih partnerjev, sklenjeno v drugi državi EU, v smislu pravic po nacionalnem pravu, vendar to ne velja vedno za zakonsko zvezo istospolnih partnerjev. Trenutno le države EU, ki na svojem ozemlju dovoljujejo zakonsko zvezo istospolnih partnerjev, priznavajo zakonske zveze istospolnih partnerjev, sklenjene v drugi državi EU, v smislu pravic po nacionalnem pravu. Te države EU so: Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Grčija, Irska, Luksemburg, Malta, Nemčija, Nizozemska, Portugalska, Slovenija, Španija in Švedska. Priznanje zakonske zveze istospolnih partnerjev je mogoče tudi na Islandiji, na Norveškem in v Švici.

Priznanje in vpis zakonske zveze v register

Organi v državi EU, v kateri ste sklenili zakonsko zvezo, zakonsko zvezo praviloma vpišejo v matični register ali register prebivalstva.

Če sklenete zakonsko zvezo v državi EU, ki ni vaša matična država EU, boste morda želeli pridobiti priznanje in vpis te zakonske zveze v register tudi v matični državi EU. Za priznanje zakonske zveze v matični državi EU je običajno potreben vpis vaše zakonske zveze v matični register ali register prebivalstva v tej državi EU.

Vpis opravijo organi vaše matične države EU v skladu z nacionalnimi predpisi. Na veleposlaništvu ali konzulatu svoje matične države lahko preverite, ali lahko vlogo za vpis zakonske zveze v register oddate tam ali jo morate oddati na uradu v matični državi.

Če se ne poročite v matični državi EU, običajno niste dolžni poskrbeti za priznanje in vpis zakonske zveze tudi tam. Vendar boste v nekaterih primerih morali pridobiti priznanje in vpis zakonske zveze tudi v matični državi EU, če boste želeli uveljavljati pravice po nacionalnem pravu (na primer za namene dedovanja ali prejemanja družinskih dodatkov) bodisi v domači državi EU bodisi v drugi državi EU.

Praktični primer

Zakonska zveza istospolnih partnerjev in različni nacionalni predpisi

Emma iz Belgije in Carine iz Francije sta se poročili v Belgiji. Ko se je Emma odločila uveljaviti svojo pravico do svobodnega gibanja in se zaradi dela preselila v Italijo, je z njo odšla tudi Carine. To je lahko storila, saj sta bili Emma in Carine v Italiji priznani kot zakonski par za namene pravic po pravu EU, kot sta pravici do gibanja in prebivanja z družinskimi člani v drugi državi EU.

Vendar italijanski organi Emme in Carine niso šteli za zakonski par v smislu pravic po nacionalnem (italijanskem) pravu, ker zakonska zveza istospolnih partnerjev v Italiji za namen teh pravic ni priznana.

Pač pa se Emmi in Carine lahko priznajo enake pravice, kot jih imajo partnerji v registriranih partnerskih skupnostih (kot je pravica do dedovanja), ki so v Italiji dovoljene.

Pogosta vprašanja

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 01/03/2024
Daj to stran v skupno rabo