Načrtovanje čezmejnega dedovanja

Izberete lahko zakonodajo svoje matične države

Zapuščinski postopek običajno vodi organ – pogosto sodišče ali notar v državi EU vašega zadnjega prebivališča. Ta organ bo v večini primerov uporabil svoje nacionalno pravo.

Toda po pravilih EU lahko izberete pravo države, katere državljanstvo imate – ne glede na to, ali je to država EU ali ne.

Če imate več državljanstev, lahko izberete pravo katere koli od teh držav.

V svoji oporoki ali v posebni izjavi morate izrecno in jasno navesti, katero nacionalno pravo ste izbrali. Vaša oporoka ali izjava se bo štela za veljavno, če bo v skladu z zahtevami:

  • države EU, v kateri ste nazadnje prebivali, ali
  • države vašega državljanstva.

Kdaj lahko organi zavrnejo vašo odločitev

  • Predpisi EU v zvezi z dedovanjem se ne uporabljajo na Danskem in na Irskem. Če se dediči odločijo, da bo zapuščino urejal organ v teh državah, morda vaše odločitve ne bodo upoštevali. Vendar lahko danski in irski državljani izberejo svoje nacionalno pravo, če zapuščinski postopek vodi organ v drugi državi EU in ne na Danskem in Irskem.
  • Organ države EU, ki vodi zapuščinski postopek, se lahko odloči, da ne bo uporabil nekaterih določb zakonodaje države vašega državljanstva, če so te v nasprotju z lokalno javno politiko. Organ lahko denimo zavrne uporabo določb, ki diskriminirajo med dediči na podlagi spola ali glede na to, ali so zakonski ali nezakonski otroci.

Kaj ureja dedno pravo

Nacionalno pravo, ki se uporablja za dedovanje, ne glede na to, ali je to pravo države, v kateri ste nazadnje prebivali ali pravo matične države, bo urejalo prenos vseh stvari, ne glede na njihovo lokacijo, in ne glede na to, ali gre za premičnine (npr. avtomobil ali bančni račun) ali nepremičnine (na primer hiša).

Nacionalno pravo bo opredelilo vprašanja, kot so:

  • kdo so dediči vaše zapuščine: denimo, vaš zakonec/partner, starši, otroci
  • ali lahko razdedinite družinskega člana
  • ali so nekatere osebe nujni dediči: denimo vaši otroci
  • ali je treba morebitna darila, ki ste jih dali, vračunati v dedni red
  • prenos lastništva vašega premoženja na dediče
  • pooblastila vaših dedičev, izvršiteljev oporoke in upraviteljev dediščine, vključno s pogoji za prodajo nepremičnin in plačilo morebitnim upnikom
  • kdo je odgovoren za zapustnikove dolgove
  • kako se zapuščina deli med dediči

Pravila EU o dedovanju ne določajo, kateri organ ali katero pravo ureja nekatere zadeve, povezane z dedovanjem, denimo:

  • davek na dediščino, ki ga bodo morali plačati dediči.
  • vaš zakonski stan: na primer, kdo je vaš zadnji zakonski partner
  • ureditev lastništva v zakonski zvezi ali registriranem partnerstvu: kako razdeliti premoženje po smrti zakonca ali partnerja
  • zadeve, ki se nanašajo na podjetja: denimo, kaj se zgodi z vašimi deleži v podjetju

Praktični primer

Brian je irski upokojenec, ki se je po upokojitvi preselil v Francijo, kjer ima hišo in kjer živi že več kot osem let – zadnjih pet s partnerico Anne.

Ker Brian živi v Franciji, bo mogoče najbolje, da njegovi dediči uredijo prenos zapuščine pri notarju v Franciji. Brianovo zapuščino bo praviloma urejalo francosko pravo, ker je Brian nazadnje prebival v Franciji. Francosko pravo bo določilo, kdo je dedič, kateri deleži v zapuščini so nujni deleži njegovih otrok ter kakšne so pravice Anne, s katero ni bil poročen.

Vendar irsko pravo daje Brianu več svobode pri odločanju, kdo bo podedoval njegovo zapuščino. Zato se je Brian odločil v svoji oporoki navesti, da se mora pri prehodu zapuščine na dediče uporabiti irsko pravo ter da Anne deduje vse njegovo premoženje v Franciji.

Nacionalno dedno pravo

Informacije o postopkih dedovanja, dedičih in njihovih deležih, veljavnosti oporok in še več, za vse države EU.

Čezmejno dedovanje

Seznanite se s tem, kako lahko vaši družinski člani in vaši bližnji urejajo vašo zapuščino, kadar se pri prehodu zapuščine na dediče lahko uporabi pravo različnih držav EU.

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 06/10/2023
Daj to stran v skupno rabo