Študenti – pravica do prebivanja

Študenti imajo v času študija pravico do prebivanja v državi EU, kjer študirajo, če:

  • so vpisani v akreditirano izobraževalno ustanovo
  • imajo zadostna sredstva (iz kateregakoli vira), da se preživljajo brez dohodkovne podpore
  • imajo ustrezno zdravstveno zavarovanje v državi prebivanja

Nacionalni organi ne smejo zahtevati, da je vaš dohodek višji od dohodka, pri katerem bi bili upravičeni do dohodkovne podpore.

Pravico do prebivanja v tej državi lahko izgubite, če študij končate in ne morete dokazati, da ste zaposleni ali da imate zadostna sredstva za preživljanje.

Prijava prihoda in prebivanja

Država gostiteljica v prvih treh mesecih po vašem vstopu v državo od vas ne more zahtevati, da prijavite prebivanje, lahko pa to storite na svojo željo.

Po treh mesecih bivanja v državi lahko od vas zahtevajo, da pri pristojnih organih prijavite prebivanje (in tako dokažete, da izpolnjujete pogoje, ki veljajo za študente) ter pridobite potrdilo o prijavi prebivanja.

Predložiti morate:

  • dokazilo, da ste vpisani v akreditirano izobraževalno ustanovo
  • dokazilo o ustreznem zdravstvenem zavarovanju
  • izjavo, da imate zadostna sredstva za preživljanje in da ne potrebujete dohodkovne podpore: prihodki lahko prihajajo iz katerega koli vira

Druga dokazila niso potrebna.

Ali vas lahko izženejo oziroma zahtevajo, da zapustite državo

V drugi državi članici EU lahko prebivate, dokler izpolnjujete pogoje za prebivanje. Če pogojev ne izpolnjujete več, nacionalni organi lahko zahtevajo, da zapustite državo.

V izjemnih primerih vas država gostiteljica lahko izžene, vendar samo če dokaže, da vaše bivanje v državi pomeni resno nevarnost za javni red in javno varnost.

Vročiti vam morajo pisno odločbo o izgonu ali zapustitvi države, v kateri morajo biti navedeni razlogi za izgon ter način in rok pritožbe.

Stalno prebivanje

Če ste v drugi državi EU izpolnjevali pogoje za prebivanje in zakonito prebivali neprekinjeno pet let, samodejno pridobite pravico do stalnega prebivanja. To pomeni, da lahko v tej državi ostanete, dokler želite.

Na neprekinjenost prebivanja ne vplivajo:

  • začasna odsotnost (manj kot šest mesecev na leto)
  • daljša odsotnost zaradi obveznega služenja vojaškega roka
  • odsotnost za 12 zaporednih mesecev iz pomembnih razlogov, kot so nosečnost in rojstvo otroka, huda bolezen, delo, poklicno usposabljanje ali napotitev na delo v drugo državo

Pravico do stalnega prebivanja lahko izgubite, če živite zunaj države več kot dve leti zapored.

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 27/07/2023
Daj to stran v skupno rabo