Napoteni delavci
Vaš delodajalec vas lahko začasno napoti na delo v drugo državo EU. V tem času boste imeli status napotenega delavca, za vas bodo veljali enaki osnovni delovni pogoji in pravice, kot veljajo za delavce v državi gostiteljici.
Napotitev lahko traja toliko časa, kolikor je potrebno za izpolnitev posebne naloge. Po zaključku napotitve se morate vrniti na svoje delovno mesto v državo EU, iz katere ste bili napoteni.
Delovni pogoji
Za vas bodo veljali delovni pogoji v državi gostiteljici, če so ugodnejši od pogojev v matični državi. V tem primeru mora vaš delodajalec upoštevati temeljne predpise te države o varstvu delavcev in pogojih zaposlitve, ki se nanašajo na:
- vse osnovne elemente plačila, kot so opredeljeni v nacionalni zakonodaji ali splošno veljavnih kolektivnih pogodbah
- nadomestilo za nadurno delo
- dodatke ali povračilo za stroške, namenjeno kritju potnih stroškov ter stroškov za prehrano in nastanitev v državi gostiteljici med napotitvijo (če morate med napotitvijo potovati)
- maksimalni delovni čas
- minimalni počitek
- minimalni plačani letni dopust
- zdravje, varnost in higieno pri delu
- pogoje, ki veljajo za najemanje delavcev prek agencij za začasno zaposlovanje
- delovne pogoje za nosečnice, ženske, ki so pred kratkim rodile, in mlade (mlajše od 18 let)
- enako obravnavanje moških in žensk in druga pravila za preprečevanje diskriminacije
- nastanitev, če jo vaš delodajalec zagotavlja
Pravice in obveznosti, ki jih imate kot napoteni delavec
Če ste napoteni na delo v drugo državo EU:
- ne potrebujete delovnega dovoljenja
- vam ni treba pridobiti priznanja poklicnih kvalifikacij , vendar boste za nekatere poklicne dejavnosti morda morali predložiti pisno izjavo: več o priznavanju poklicnih kvalifikacij
- se vam ni treba prijaviti pri organih za socialno varnost v državi, v katero ste napoteni, saj boste še naprej zavarovani v državi, v kateri ste običajno zaposleni; zato med napotitvijo v državi, v katero ste napoteni, ne morete kopičiti dodatnih pravic socialne varnosti, kot so pokojninske pravice ali pravica do denarnega nadomestila za brezposelnost
- morate prijaviti svoje prebivališče , če napotitev traja več kot 3 mesece
- v državi gostiteljici ne boste pridobili pravice do stalnega prebivališča
Dolgotrajna napotitev
Če vaša napotitev traja dlje kot 12 mesecev (oziroma 18 mesecev, če vaš delodajalec nacionalnim organom vaše države gostiteljice predloži obrazloženo obvestilo), za vas veljajo vsi ustrezni delovni pogoji države gostiteljice, razen pogojev v zvezi s prenehanjem pogodb in dodatnimi pokojninami.
Če ste za daljše obdobje napoteni v drugo državo EU, se vam lahko vaša družina pridruži na podlagi pravic, ki jih imajo kot državljani EU, in ne kot vzdrževani družinski člani.
Dohodnina
Če v državi gostiteljici delate manj kot šest mesecev, dohodnine načeloma ne plačujete v državi gostiteljici. Toda EU nima predpisov, ki bi določali, katera država lahko obdavči vaš dohodek v času napotitve v tujino. To urejajo nacionalni predpisi in sporazumi o obdavčevanju med državami EU.
Socialna varnost med napotitvijo v tujino
Če kot napoteni delavec želite ostati vključeni v sistem socialne varnosti v svoji državi, mora vaš delodajalec vložiti vlogo za prenosni dokument A1 (obrazec A1 en ) pri nosilcu socialne varnosti v matični državi in o tem obvestiti organe države gostiteljice. Če napotitev traja dlje kot dve leti, se lahko bodisi:
- zavarujete v sistemu socialne varnosti države, v katero ste napoteni na delo, bodisi
- svojega delodajalca zaprosite za podaljšanje veljavnosti vašega socialnega zavarovanja in ostanete zavarovani v sistemu socialne varnosti matične države. Podaljšanje se odobri, če se o tem dogovorijo organi obeh držav in je to v vašem interesu.
Več informacij o zavarovanju v sistemu socialne varnosti med napotitvijo v drugo državo EU.
Informacije, ki jih mora delodajalec zagotoviti državi gostiteljici
V večini primerov mora vaš delodajalec organom v državi gostiteljici pred začetkom napotitve (ali najpozneje ob začetku napotitve) poslati uradno obvestilo (izjavo o napotitvi) z naslednjimi podatki:
- identiteta delodajalca
- število napotenih delavcev
- naslov delovnega mesta napotitve
- predvideno trajanje napotitve, vključno z začetnim in končnim datumom
- vrsta storitve, ki se opravlja med napotitvijo
- kontaktna oseba, pristojna za stike z organi v državi gostiteljici
Poleg tega mora vaš delodajalec obvestiti pristojni organ države gostiteljice o morebitnih spremembah, na primer če napotitev ne bo izvedena ali je prekinjena. Več o obveznostih obveščanja je na voljo na spletišču države gostiteljice.
Informacije, ki vam jih mora zagotoviti delodajalec
Če ste napoteni na delo v tujino za obdobje več kot štirih zaporednih tednov, vam mora vaš delodajalec pred odhodom v pisni obliki zagotoviti naslednje informacije:
- država ali države, v katerih boste delali (država gostiteljica)
- predvideno trajanje dela v tujini
- valuta, v kateri naj bi se plačilo za delo izplačevalo
- vsi prejemki (v denarju ali drugi), povezani z delovnimi nalogami
- informacije o tem, ali je zagotovljena vrnitev, in če ja, pod katerimi pogoji
- plačilo v skladu s pravom, ki se uporablja v državi članici gostiteljici
- morebitni posebni dodatki, povezani z napotitvijo
- pravila glede kritja potnih stroškov ter stroškov za prehrano in nastanitev
- povezava na uradno nacionalno spletišče o napotenih delavcih
Nacionalna spletišča o napotitvi na delo
Na spletišču države gostiteljice preverite delovne pogoje, ki veljajo za napotene delavce, in kontaktne podatke pristojnih lokalnih organov.
Nacionalna spletišča o napotitvi na delo
Nacionalni uradi za zvezo
Vsaka država ima pristojni organ, ki lahko odgovori na vprašanja o napotitvi delavcev. Za kontaktne podatke teh nacionalnih uradov za zvezo kliknite na gumb Obrnite se na nacionalne organe.
Več informacij
Več informacij je na voljo v kratkem priročniku EU o napotitvi delavcev na delo bg en .
Glej tudi praktične smernice EU o napotitvi.
Ste samozaposleni in nameravate nekaj mesecev delati v tujini? Če vas zanima, katere formalnosti so potrebne, si oglejte pogosta vprašanja.