Združitev podjetij

Kadar družba išče nove poslovne priložnosti, je ena od možnosti tudi združitev z drugo družbo oziroma prevzem druge družbe. Naslednja pravila veljajo za delniške družbe, ki imajo sedež v najmanj dveh različnih državah EU.

Opozorilo

Pravila EU o združitvah ne veljajo za čezmejne združitve družb, ki se ukvarjajo s kapitalskimi naložbami zasebnih ali javnih vlagateljev.

Pravila EU se uporabljajo pri naslednjih združitvah:

Vsa sredstva in obveznosti kupljenih družb se prenesejo na družbo, ki jih kupi. Prevzemna družba mora nato izdati vrednostne papirje (denimo delnice) v vrednosti kapitala kupljene družbe, v zameno za sredstva, ki jih je prejela s prenosom.

Možno je tudi gotovinsko plačilo v višini do 10 % nominalne ali knjigovodske vrednosti vrednostnih papirjev prevzemne družbe.

Kupljene družbe prenehajo poslovati, vendar uradno niso v likvidaciji.

Pri ustanovitvi nove družbe je treba izdati vrednostne papirje (denimo delnice) v vrednosti kapitala družb, ki so prenesle svoja sredstva. Vrednostne papirje je treba izdati lastnikom družb, ki so prenesle sredstva na novoustanovljeno družbo. Vrednost vrednostnih papirjev mora biti enaka kapitalu družbe, ki je prenesla svoja sredstva.

Možno je tudi gotovinsko plačilo v višini do 10 % nominalne ali knjigovodske vrednosti vrednostnih papirjev nove družbe.

Prenosne družbe ob koncu postopka prenehajo poslovati, ne da bi bila opravljena likvidacija.

Po končanem prenosu prenosna družba preneha poslovati, ne da bi bil opravljen likvidacijski postopek.

Državam EU teh pravil ni treba uporabljati za čezmejne združitve, ki zadevajo zadružna podjetja, četudi sodijo v opredelitev delniške družbe.

Priprava dokumentacije (načrt združitve)

Družba, ki se združuje z drugo družbo, mora najprej pripraviti dokument – skupni načrt združitve –, v katerem navede:

  • ime in registrirani sedež družb, vključenih v združitev, ter družbe, ki nastane z združitvijo
  • menjalno razmerje in pogoje, ki se bodo uporabljali za dodelitev vrednostnih papirjev (npr. koliko delnic prevzemne družbe bo ponujenih delničarjem prevzetih družb) in morebitni znesek gotovinskega plačila
  • verjetne posledice za zaposlene
  • datum, s katerim bodo imeli novi imetniki vrednostnih papirjev družbe, ki nastane z združitvijo, pravico do izplačila dividend
  • statut družbe, ki nastane z združitvijo
  • postopke za dogovarjanje zaposlenih z upravo družbe, ki nastane z združitvijo (kadar relevantno)
  • informacije o vrednotenju sredstev in obveznosti, ki se prenesejo na družbo, ki nastane z združitvijo

Objava dokumentacije

Vsaka družba mora skupni načrt združitve objaviti najmanj mesec dni pred skupščino delničarjev, ki odloča o združitvi.

Skupni načrt združitve je treba objaviti bodisi na spletni strani posamezne družbe ali na posebnem spletišču o združitvah zadevne države EU.

Priprava poročil za skupščino delničarjev

Navadno je treba pred skupščino pripraviti dve poročili. Poročilo neodvisnega strokovnjaka ni potrebno, če s tem soglašajo vsi zadevni lastniki družb.

Poslovodni ali upravni organ družbe, ki se združuje, v poročilu pojasni pravne in ekonomske vidike ter posledice združitve za lastnike, upnike in zaposlene. Poročilo mora poslati lastnikom družbe in predstavnikom zaposlenih najmanj mesec dni pred skupščino delničarjev. Če uprava katere od družb, vključenih v združitev, (pravočasno) prejme mnenje zaposlenih, ga doda v poročilo.

Poročilo (če je potrebno) je namenjeno lastnikom zadevnih družb. V poročilu, ki ga je treba pripraviti najmanj mesec dni pred skupščino delničarjev, je treba razložiti menjalno razmerje, določeno v skupnem načrtu združitve za menjavo vrednostnih papirjev za prevzeta sredstva.

Soglasje glede skupnega načrta združitve

Skupščine delničarjev vseh družb, vključenih v združitev, morajo soglašati s skupnim načrtom združitve.

Vsaka skupščina ima pravico, da izvedbo združitve pogojuje z nadaljevanjem soodločanja delavcev po združitvi.

Prevzemna družba lahko odobri združitev, ne da bi sklicala skupščino delničarjev, če preostale zadevne družbe s tem soglašajo. V tem primeru:

  • skupni načrt združitve mora biti objavljen najmanj mesec dni pred skupščinami delničarjev
  • vsi drugi dokumenti, relevantni za združitev, morajo biti na vpogled njenim delničarjem (denimo letni računovodski izkazi in letna poročila družb, ki jih želi prevzeti).

Preverjanje zakonitosti združitve

Združitev velja, ko njeno zakonitost preverijo v vseh zadevnih državah EU. Pregled zakonitosti navadno opravi notar ali sodišče. Če so vse formalnosti izvedene pravilno, izda potrdilo pred združitvijo.

Po izdaji potrdila sledi zaključek postopka združitve; zadevne družbe morajo odobriti skupni načrt združitve in pristojni organ v državi, v kateri bo nova družba ustanovljena in registrirana, mora preveriti zakonitost ustanovitve nove družbe.

Spodaj so navedeni pristojni organi za varstvo konkurence po državah:

Začetek veljavnosti združitve

Isti pristojni organ v državi, v kateri je prevzemna ali novoustanovljena družba registrirana, nato določi datum veljavnosti združitve.

Vsaka družba, vključena v združitev, mora informacijo o združitvi objaviti v nacionalnem javnem registru. Registracije prvotnih družb se nato izbrišejo iz registra.

Nadaljnje soodločanje delavcev

Soodločanje delavcev v prevzemni družbi oz. novoustanovljeni družbi praviloma ureja zakonodaja države članice EU, v kateri je ta družba registrirana.

Nacionalni predpisi se ne uporabljajo za soodločanje delavcev v prevzemni oz. novoustanovljeni družbi, če:

  • ne jamčijo enake stopnje soodločanja delavcev, kot je veljala v prevzetih družbah
  • je najmanj ena od družb, vključenih v združitev, v šestih mesecih pred objavo skupnega načrta združitve imela v povprečju več kot 500 zaposlenih

Združitve velikih družb

Če letni promet združenih podjetij v svetu in v EU presega določene zneske en , morajo družbe Evropsko komisijo zaprositi za odobritev združitve ne glede na to, kje je njihov sedež. Komisija preuči posledice predlagane združitve en za konkurenco v EU. Če meni, da bi združitev znatno omejila konkurenco, jo zavrne. Včasih združitev odobri pod nekaterimi pogoji, denimo prodati je treba del združenega podjetja ali podeliti licenco za tehnologijo drugemu udeležencu na trgu.

Glej tudi

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 19/05/2023
Daj to stran v skupno rabo