Pogoji zaposlitve

Delodajalec mora pred sklenitvijo delovnega razmerja nove delavce pisno obvestiti o pogojih zaposlitve. Najbolje je, da jih o pogojih zaposlitve obvestite na dan nastopa dela ali pred njim. V nekaterih državah EU mora delodajalec nove delavce obvestiti o pogojih zaposlitve v enem tednu do dveh mesecev po nastopu dela.

V pogodbi o zaposlitvi ali enakovrednem pisnem potrdilu, v katerem so zapisani delovni pogoji, je treba navesti vsaj naslednje informacije oziroma napotilo na ustrezni zakon:

  • pogodbeni stranki (delodajalec in delojemalec);
  • kraj opravljanja dela – če ni stalnega kraja dela, mora delodajalec navesti, da bo delavec delal na različnih lokacijah. Prav tako mora navesti kraj sedeža podjetja;
  • naziv delovnega mesta, zahtevnost in vrsto dela ali kratek opis dela oziroma delovnih nalog;
  • datum nastopa dela;
  • pričakovano trajanje zaposlitve, če gre za pogodbo za določen čas;
  • število dni plačanega letnega dopusta;
  • dolžino odpovednega roka za delodajalca in delavca, če pride do odpovedi pogodbe o zaposlitvi;
  • znesek začetne osnovne plače, plačilno obdobje in druge sestavine plače;
  • dolžino običajnega dnevnega ali tedenskega delovnega časa (število ur dela);
  • po potrebi vse morebitne kolektivne pogodbe, ki določajo delovne pogoje zaposlenega.

V zvezi z letnim dopustom, dolžino odpovednega roka in delovnim časom ter plačo lahko delodajalec zaposlenega enostavno napoti na veljavno nacionalno oz. regionalno zakonodajo in druge predpise.

Opozorilo

V nekaterih državah EU velja poenostavljeni delovni čas za delavce, ki so zaposleni za največ mesec dni, ali za delavce, ki delajo manj kot 8 ur na teden.

Spodaj je na voljo več informacij o poenostavljenem delovnem času po državah:

Delavci iz drugih držav EU: enako obravnavanje, zaposlitev brez delovnega dovoljenja

Delodajalci imajo pravico zaposliti delavce iz katerekoli države EU. Iskalce dela iz drugih držav EU morajo obravnavati enako kot iskalce dela iz svoje države. Pri zaposlovanju ne smejo uveljavljati diskriminatornih pogojev, denimo pogoja o državljanstvu. Delavcem iz drugih držav EU morajo ponuditi enake delovne pogoje (plača, plačani letni dopust itd.) kot državljanom svoje države. Iskalci dela iz držav EU ne potrebujejo delovnega dovoljenja, da bi se zaposlili v drugi državi EU.

Delodajalci lahko zahtevajo od kandidatov iz drugih držav EU dokaz o znanju jezika, vendar mora zahtevana stopnja jezikovnega znanja ustrezati potrebam delovnega mesta.

Delodajalci si pri iskanju delavcev v Evropski uniji lahko pomagajo z informacijami na portalu EURES (evropski zaposlitveni portal) bg .

Podjetja, ki imajo sedež v obmejnih predelih, bodo na portalu našla tudi nasvete glede upravnih postopkov pri delavcih, ki se na delo vozijo iz sosednje države.

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Svetovalci mreže EURES

Pri svetovalcih mreže EURES lahko dobite informacije o delovnih pogojih in pomoč pri postopkih zaposlovanja v svoji državi ali čezmejnem območju.

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 08/11/2023
Daj to stran v skupno rabo