Odhod v dom za starejše

Odhod v dom za starejše

Vse države imajo ustanove za dolgotrajno oskrbo (domove za dolgotrajno nego). Zagotavljajo tudi kratkotrajno rehabilitacijsko oskrbo za osebe, ki so odpuščene iz bolnišnice, vendar doma še ne morejo dovolj dobro skrbeti zase, bodisi zaradi bolezni, invalidnosti ali zaradi okrevanja po kirurškem posegu.

Vse države EU poznajo kombinacijo javnih ali zasebnih, pridobitnih in nepridobitnih ustanov za bivalno oskrbo.

Organi v vsaki državi EU so pristojni za urejanje delovanja domov za bivalno oskrbo (izdajanje dovoljenj, certificiranje ter opredelitev in spremljanje skladnosti s standardi kakovosti) in za pomoč pri kritju stroškov za osebe, ki potrebujejo dolgotrajno oskrbo.

Plačevanje bivalne oskrbe

Število prostih mest, stroški ter kakovost in obseg oskrbe v ustanovah se lahko zelo razlikujejo. Izbira ustrezne bivalne oskrbe je običajno odvisna od lokacije, ravni ali vrste oskrbe, cene in kakovosti.

Kot pomoč pri plačilu stroškov za bivalno oskrbo je na podlagi določenih meril morda na voljo tudi finančna pomoč. Za pridobitev pomoči bo morda potrebno preveriti vaše finančno stanje, in sicer na podlagi vašega dohodka in premoženja.


Več informacij je na voljo na spletišču nacionalnih organov v nadaljevanju.

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 03/07/2024
Daj to stran v skupno rabo