Zdravje in varnost pri delu
Kot delodajalec morate poskrbeti za zdravje in varnost svojih zaposlenih pri delu. To pomeni, da morate oceniti vsa tveganja, ki bi jim lahko bili vaši delavci izpostavljeni, ter uvesti potrebne preventivne in zaščitne ukrepe. To vključuje zagotavljanje ustreznih informacij in usposabljanja delavcev o zdravju in varnosti ter priskrbo potrebnih virov za zagotovitev varnega delovnega okolja.
Imenovati morate tudi enega ali več usposobljenih članov osebja za izvajanje dejavnosti, povezanih s preprečevanjem poklicnih tveganj. Če v vaši organizaciji ni osebe, ki bi lahko izvajala te dejavnosti, morate poiskati pristojne zunanje službe ali posameznike.
Poleg tega morate vzpostaviti postopke prve pomoči, gašenja požarov in evakuacije, prilagojene naravi in velikosti vašega podjetja, ter po potrebi vzpostaviti stik z zunanjimi službami za ukrepanje ob nesrečah. Imeti morate za to določene delavce, ki so usposobljeni in opremljeni za izvajanje teh postopkov ter so povezani s službami za ukrepanje ob nesrečah.
Ocena tveganja
Ni pravil EU, ki bi natančno opisala, kako naj izvajate ocene tveganja, nacionalna pravila pa lahko vsebujejo posebne zahteve. Vendar celovita ocena tveganja običajno vključuje:
- opredelitev vseh možnih tveganj, kot so izpostavljenost nevarnim snovem, spolzka tla ali nevarna oprema
- ocenjevanje tveganj, vključno z njihovo verjetnostjo in morebitno resnostjo
- odpravo ali zmanjšanje tveganja, na primer z zamenjavo nevarne opreme
- dokumentiranje ocene tveganja z navedbo ugotovljenih tveganj, prizadetih delavcev, načrtovanih preventivnih in zaščitnih ukrepov ter rokov za izvedbo
- redno pregledovanje ocene, da se zagotovi, da se pri njej ter načrtovanih preventivnih in zaščitnih ukrepih upoštevajo vse spremembe okoliščin
- zbiranje ustreznih informacij, kot so podatki o nesrečah
Pri oceni tveganja boste morali biti pozorni tudi na delavce, ki bi lahko bili še posebej ranljivi (npr. nosečnice, starejši delavci in delavke ali invalidi) ali ki opravljajo naloge s posebnimi tveganji.
Oceno tveganja in vse preventivne ali zaščitne ukrepe je treba posredovati imenovanim delavcem ali predstavnikom delavcev, ki so posebej odgovorni za varnost na delovnem mestu. Ti predstavniki imajo tudi pravico predlagati ali zahtevati dodatne ukrepe.
Koristne informacije o tem, kako izvesti oceno tveganja, so na voljo v smernicah Evropske komisije o oceni tveganja pri delu en .
Strokovnjak za zdravje in varnost pri delu
Če sami ne morete izvesti ocene tveganja ali organizirati preventivnih in zaščitnih ukrepov v zvezi z zdravjem in varnostjo v svojem podjetju, se morate obrniti na strokovnjaka za zdravje in varnost, ki lahko to stori namesto vas.
Glede na vrsto dejavnosti, ki jo opravljate, in zakonodajo v svoji državi, lahko za izvedbo ocene tveganja uporabite tudi brezplačno spletno orodje en .
Zdravstveni in varnostni ukrepi, specifični za posamezne sektorje ali primere
Delavcem morate zagotoviti potrebno opremo in previdnostne ukrepe za obravnavanje posebnih tveganj na delovnem mestu. Nekaj primerov posebnih zahtev iz pravil EU o varnosti in zdravju pri delu vključuje:
- osebno zaščitno opremo: kadar se zahteva, jo morate zagotoviti brezplačno. Od delavcev se lahko zahteva, da prispevajo k stroškom, če je oprema namenjena splošni uporabi in ne izključno na delovnem mestu, odvisno od nacionalne zakonodaje
- pregled oči in vida: delavci, ki običajno uporabljajo slikovne zaslone kot pomemben del svojega običajnega dela, so upravičeni do rednih pregledov vida in posebnih korekcijskih pripomočkov, če so potrebni za njihovo delo
- biološke dejavnike: za naloge, pri katerih obstaja tveganje izpostavljenosti biološkim dejavnikom, morajo delodajalci po potrebi zagotoviti zaščitna oblačila in prepovedati dejavnosti, kot sta prehranjevanje ali pitje na območjih tveganja
To je le nekaj primerov. Popoln pregled sektorskih ukrepov in obveznosti je na voljo na spletišču o zdravju in varnosti pri delu .
Posvetovanje z delavci in njihovo usposabljanje
Delavce in/ali njihove predstavnike morate vključiti v proces zagotavljanja zdravja in varnosti na delovnem mestu:
- posvetovanje: z delavci in/ali njihovimi predstavniki se morate posvetovati o vseh zadevah, povezanih z zdravjem in varnostjo pri delu. Nacionalni zakoni natančno določajo postopke, vendar mora to posvetovanje zajemati vse ustrezne zdravstvene in varnostne ukrepe
- pritožbe: če delavci in/ali njihovi predstavniki menijo, da so zdravstveni in varnostni ukrepi delodajalca neustrezni, imajo pravico do pritožbe pri ustreznem nacionalnem organu
- usposabljanje za predstavnike: predstavniki delavcev s posebnimi vlogami pri varovanju zdravja in varnosti na delovnem mestu morajo biti deležni ustreznega usposabljanja, da lahko učinkovito opravljajo svoje naloge.
Več informacij o zdravstvenih in varnostnih zahtevah na delovnem mestu v posamezni državi EU je na voljo na spletišču nacionalnih organov: