Darba aizsardzība

Jums kā darba devējam ir jānodrošina jūsu darbinieku veselības aizsardzība un drošība visos aspektos, kas saistīti ar darbu. Tas nozīmē, ka jums ir jānovērtē visi riski, kam var tikt pakļauti darba ņēmēji, un jāievieš nepieciešamie preventīvie un aizsardzības pasākumi. Cita starpā jums viņiem ir jāsniedz atbilstoša informācija un apmācība par darba aizsardzību, kā arī jāmobilizē nepieciešamie resursi, lai garantētu drošu darba vidi.

Jums ir arī jānorīko viens vai vairāki apmācīti darbinieki, kas īsteno darbības, kuras saistītas ar profesionālu risku novēršanu. Ja jūsu organizācijā nav neviena, kas varētu veikt šīs darbības, jums jāvēršas pie kompetentiem dienestiem vai personām ārpus jūsu organizācijas.

Turklāt jums ir jāievieš pirmās palīdzības, ugunsdzēsības un evakuācijas procedūras, kas pielāgotas jūsu uzņēmuma veidam un lielumam, un vajadzības gadījumā jāsazinās ar ārējiem neatliekamās palīdzības dienestiem. Norīkotajiem darbiniekiem ir jābūt apmācītiem un jāspēj veikt šīs procedūras un sazināties ar neatliekamās palīdzības dienestiem.

Riska novērtējums

Nav ES noteikumu, kas precīzi aprakstītu, kā veikt riska novērtējumu, un valstu noteikumos var būt īpašas prasības. Tomēr visaptverošs riska novērtējums parasti ietver šādus posmus:

  • apzināt visus iespējamos riskus, kā bīstamu vielu iedarbība, slidenas grīdas vai nedrošs aprīkojums;
  • novērtēt riskus, tai skaitā to varbūtību un potenciālo nopietnību;
  • novērst vai samazināt riskus, piemēram, aizstājot bīstamas iekārtas;
  • dokumentēt risku novērtējumu, sagatavojot sarakstu, kurā uzskaitīti identificētie riski, skartie darba ņēmēji, plānotie preventīvie un aizsardzības pasākumi un īstenošanas termiņi;
  • regulāri pārskatīt novērtējumu, lai pārliecinātos, ka tajā un plānotajos profilaktiskajos un aizsardzības pasākumos tiek ņemtas vērā jebkādas apstākļu izmaiņas;
  • vākt būtisku informāciju, kā dati par nelaimes gadījumiem.

Veicot riska novērtējumu, jums jāpievērš uzmanība arī darba ņēmējiem, kuri varētu būt īpaši neaizsargāti (piemēram, strādājošas grūtnieces, vecāka gadagājuma darba ņēmēji vai personas ar invaliditāti) vai kuru veiktie uzdevumi ir saistīti ar īpašu risku.

Riska novērtējums un visi preventīvie vai aizsardzības pasākumi ir jādara zināmi norīkotajiem darba ņēmējiem vai darba ņēmēju pārstāvjiem, kam uzticēta atbildība par darba drošību. Šiem pārstāvjiem ir arī tiesības ierosināt vai pieprasīt papildu pasākumus.

Noderīga informācija par to, kā veikt riska novērtējumu, ir Eiropas Komisijas norādījumos par riska novērtēšanudarbā en .

Darba aizsardzības speciālists

Ja pats nevarat novērtēt riskus vai noorganizēt preventīvus un aizsardzības pasākumus savā uzņēmumā, jums jāvēršas pie darba aizsardzības speciālista, kas to izdarīs.

Atkarībā no jūsu uzņēmuma veida un tiesību aktiem, kas piemērojami jūsu valstī, varat arī veikt riska novērtējumu, izmantojot bezmaksas tiešsaistes rīku en .

Konkrētai nozarei vai gadījumam paredzēti darba aizsardzības pasākumi

Jums ir jānodrošina, ka darba ņēmējiem ir nepieciešamais aprīkojums un viņi zina par piesardzības pasākumiem, kas jāveic, lai novērstu konkrētus riskus darbavietā. Te ir daži tādu specifisku prasību piemēri, kas ieskicētas ES noteikumos par darba aizsardzību :

  • Individuālie aizsardzības līdzekļi (IAL): vajadzības gadījumā jums ir jānodrošina IAL bez maksas. Atkarībā no valsts tiesību aktiem darba ņēmējiem var būt jāpiedalās izmaksu segšanā, ja aprīkojums ir paredzēts vispārējai lietošanai, nevis tikai darba vietā.
  • Acu un redzes testi: darba ņēmējiem, kuri savu parasto darba pienākumu ietvaros regulāri izmanto displeju ierīces, ir tiesības uz regulārām redzes pārbaudēm un īpašiem koriģējošiem līdzekļiem, ja tie ir vajadzīgi viņu darbam.
  • Bioloģiskie faktori: ja noteiktu uzdevumu izpildē pastāv bioloģisku aģentu iedarbības risks, darba devējiem vajadzības gadījumā jānodrošina aizsargapģērbs un jāaizliedz tādas darbības kā ēšana vai dzeršana riska zonās.

Tie ir tikai daži piemēri. Pilnīgu pārskatu par nozaru pasākumiem un pienākumiem atradīsiet darba aizsardzības jautājumiem veltītajā tīmekļvietnē .

Konsultācijas un darba ņēmēju apmācība

Jums ir pienākums iesaistīt darba ņēmējus un/vai viņu pārstāvjus darba aizsardzības nodrošināšanas procesā:

  • Konsultācijas: jums ir jākonsultējas ar darba ņēmējiem un/vai viņu pārstāvjiem par visiem jautājumiem, kas saistīti ar darba aizsardzību. Valstu tiesību aktos ir precizētas konkrētas procedūras, bet šīm konsultācijām jāaptver visi attiecīgie veselības aizsardzības un drošības pasākumi.
  • Pārsūdzības: ja darba ņēmēji un/vai viņu pārstāvji uzskata, ka darba devēja veiktie darba aizsardzības pasākumi nav atbilstoši, viņiem ir tiesības vērsties kompetentajā valsts iestādē.
  • Pārstāvju apmācība: darba ņēmēju pārstāvjiem, kuriem ir īpaša loma darba aizsardzības nodrošināšanā, ir jāsaņem atbilstoša apmācība, lai viņi varētu efektīvi pildīt savus pienākumus.

Lai uzzinātu vairāk par konkrētā ES valstī noteiktām darba aizsardzības prasībām, skatiet valsts iestāžu tīmekļvietni zemāk:

Skatīt arī:

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Pēdējā pārbaude: 15/03/2025
Kopīgot šo lapu