Pēdējā pārbaude: 21/06/2022

Elektroniskie un skaidras naudas maksājumi

Elektroniskie darījumi

ES noteikumi par maksājumiem ļauj jums un jūsu klientiem viegli veikt un saņemt elektroniskos maksājumus. Tas nozīmē, ka bankām ir pienākums jums par jebkur ES teritorijā eiro valūtā veiktu maksājumu prasīt komisiju, kas ir tāda pati, kā līdzvērtīgai iekšzemes transakcijai.

Šis noteikums ir jāievēro arī bankām, kas ir reģistrētas tādās ES valstīs, kuras neietilpst eirozonā (Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Igaunija, Itālija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija un Vācija.). Proti, tās nedrīkst par eiro valūtā veiktu maksājumu uz citu ES valsti vai tās teritorijā prasīt lielāku komisiju nekā par vietēju maksājumu savas valsts valūtā.

Papildmaksa par pirkumiem ar karti ir aizliegta

Jūs nedrīkstat no klientiem iekasēt papildmaksu par kredītkartes vai debetkartes izmantošanu. Tas attiecas uz visiem pirkumiem (gan veikalos, gan tiešsaistē) ES iekšienē.

Dinamiska valūtas konvertēšana

Jūs piedāvājat klientiem iespēju maksāt ar karti viņu pašu valūtā, nevis jūsu valsts vai jūsu tīmekļa vietnes valūtā?

Ziniet, ka jums iegādes brīdī viņi jāinformē par visām maksām, kas saistītas ar jūsu piedāvāto valūtas maiņas pakalpojumu. Šīs maksas būtu jāizsaka kā procentuāli uzcenojumi salīdzinājumā ar jaunāko pieejamo eiro valūtas atsauces kursu en , kuru publicējusi Eiropas Centrālā banka.

Piemērs. Jūsu viesnīcas viesi, kuriem ir ārvalstu maksājumu karte, var izvēlēties maksāt par uzturēšanos savas valsts valūtā. Tādā gadījuma jums jākonvertē norēķinu summa, izmantojot ECB valūtas maiņas likmi. Un jums ir arī jāinformē viesi par to, kādu procentuālo uzcenojumu jūs iekasēsiet papildus šai summai.

Piemērs

Kā sūdzēties par to, ka maksājumam ar karti piemērota papildmaksa

Biļešu tirdzniecības un izplatīšanas uzņēmums no klientiem, kuri biļetes iegādājas tiešsaistē, iekasē 6 eiro par kredītkartes izmantošanu. Kāds klients nav apmierināts un sūdzas vietējā patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs apstiprina, ka papildmaksas piemērošana ir aizliegta. Tas sazinās ar biļešu tirdzniecības uzņēmumu un lūdz tam nekavējoties izņemt papildmaksu no tiešsaistes maksājumu rīka.

Nediskriminācija — maksājumi

Jums ir tiesības pieņemt jebkādas maksājumu metodes, taču, ja jūsu klienti vēlas veikt elektronisku maksājumu (piem., ar tiešo debetkarti vai maksājumu karti) valūtā, kuru jūs akceptējat, tad maksājums ir jāpieņem, neatkarīgi no tā, kur Eiropas Savienībā klienti atrodas vai kur atrodas viņu maksājumu pakalpojuma sniedzējs.

Piemērs

Ar debetkartēm vai kredītkartēm, kuru valūta ir eiro, veikta maksājuma pieņemšana

Beļģijā dzīvojošs klients iegādājas jaunas kurpes no Vācijas internetveikala, norēķiniem izmantojot Somijas kredītkarti; Vācijas uzņēmumam maksājums ir jāpieņem, jo savā tīmekļa vietnē tas norādījis, ka pieņem maksājumus eiro ar kredītkarti.

Patērētāju daudzfaktoru autentifikācija

Līdz 2020. gada decembrim jums ir savā e-veikalā jāievieš klientu stingrā autentifikācija, piemēram, divfaktoru vai daudzfaktoru autentifikācija. Tas nozīmē, ka ikvienam tiešsaistē veicamam maksājumam virs 30 eiro jūsu klientiem būs jāizmanto vismaz divu autentifikācijas elementu kombinācija. Piemēram:

Pie sava maksājumu pakalpojumu sniedzēja noskaidrojiet, kā varat izpildīt šo prasību.

Noteikumi, kas vērsti pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu

Neatkarīgi no tā, vai esat uzņēmuma īpašnieks vai privātpersona, ja iesaistāties darījumos ar klientiem vai veicat atsevišķus darījumus ar tiem, jums jāveic konkrēti pasākumi, ar ko novērš naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu.

Šie pasākumi attiecas uz vienu transakciju vai vairākām šķietami saistītām transakcijām, ja jūs:

Šādās situācijās jums jāveic klientu uzticamības pārbaudes, tai skaitā jāidentificē un jāpārbauda gan klienta identitāte, gan arī faktiskā labuma guvēja (personas, kam faktiski pieder vai kam ir pakļauti jūsu klienti vai kura vārdā tiek īstenots darījums) identitāte. Ja jums rodas aizdomas par jebkādām nelikumīgām aktivitātēm, par to jāziņo savas ES valsts finanšu izlūkošanas vienībai en .

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Kopīgot šo lapu: