Automašīnas iegāde un līzings

Ja esat ES pilsonis, varat iegādāties vai pārdot automašīnu jebkur ES.

Jūsu tiesības uz tiesisko aizsardzību

Jūsu tiesības, kad iegādājaties automašīnu ārzemēs, tostarp PVN summa, kas jums ir jāsamaksā, atšķiras atkarībā no:

  • tā, vai automašīna ir jauna vai lietota,
  • vai to pērkat no profesionāla autotirgotāja vai privātpersonas,
  • vai pārdevējs ir reģistrēts kādā no ES dalībvalstīm.

Juridiski jūsu tiesības vislabāk aizsargātas ir tad, ja pērkat jaunu auto no profesionāla autotirgotāja, kurš ir reģistrēts ES.

Saskaņā ar ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumiem jums ir vismaz 2 gadu garantija, ja iegādātā automašīna izrādās bojāta vai nav tāda, kā reklamēts.

Dažās ES valstīs garantijas periodu var samazināt līdz ne mazāk kā gadam lietotām automašīnām. Pārdevējam un pircējam ir jāvienojas par to pirkšanas brīdī.

Ņemiet vērā, ka ES patērētāju tiesības neattiecas uz privātu pārdošanu, līdz ar to jums ir jābūt īpaši piesardzīgiem, kad iegādājaties automašīnu no privātpersonas.

Pārbaudiet automašīnas dokumentus

Kad iegādājaties automašīnu ārzemēs, pārliecinieties, ka pārdevējs jums izsniedz visus dokumentus, kas ir vajadzīgi, lai reģistrētu automašīnu valstī, kurā dzīvojat. Pārbaudiet, vai jums ir automašīnas oriģinālie dokumenti.

Tikko iegādātas automašīnas transportēšana

Tā kā jūsu jaunais auto vēl nebūs reģistrēts jūsu mītnes valstī, jums pirms tā iegādes citā ES dalībvalstī ir rūpīgi jāapsver, kā to pārvest mājās. Ir vairākas iespējas:

  • jūs savu jauno auto varat mājup vilkt trosē ar citu auto, kas ir pilnībā apdrošināts un reģistrēts;
  • varat sava jaunā auto pārvešanu mājās uzticēt specializētam transporta uzņēmumam;
  • varat pats braukt ar savu auto mājās — tālab jums būs jādabū apdrošināšana un pagaidu numura zīmes valstī, kurā iegādājaties auto.

Uzmanību

Pārliecinieties, ka jūsu apdrošināšana ir derīga un attiecīgās numura zīmes atzīst visās valstīs, kurām brauksiet cauri. Tā kā pagaidu numura zīmes ES nav saskaņotas, to atzīšana citā ES valstī ne vienmēr ir bez problēmām. Noskaidrojiet šo jautājumu automašīnu apdrošināšanas un reģistrēšanas iestādēs.

Jums ir jāsaņem pastāvīgās numura zīmes valstī, kurā reģistrējat savu auto. Tā parasti ir valsts, kurā dzīvojat vai kur jums ir pastāvīgā dzīvesvieta.

Piemērs

Irina iegādājās automašīnu Vācijā un gribēja braukt ar to mājup uz Devu Rumānijā. Pārdevējs palīdzēja viņai saņemt pagaidu numura zīmes un apdrošināšanu, kas derīga četrās valstīs, ko paredzēts šķērsot.

Diemžēl Ungārijas policija viņu apturēja un norādīja, ka viņai nav tiesību pa Ungāriju braukt ar auto, kuram ir šādas numura zīmes. Patiesībā viņai izsniegtās numura zīmes bija derīgas tikai Vācijā. Viņai uzlika naudas sodu un numura zīmes konfiscēja. Beigās viņai bija jāvienojas ar transporta uzņēmumu par automašīnas nogādāšanu Rumānijā.

Ceļā uz ārzemēm ar līzingā paņemtu automašīnu

Ņemiet vērā, ka tas var būt sarežģīti. Kad paņemat līzingā automašīnu, varat to lietot līzinga līguma darbības laikā un nopirkt šo mašīnu līguma termiņa beigās. Tomēr līdz tam persona vai uzņēmums, kas jums iznomā auatomašīnu, ir automašīnas juridiskais īpašnieks.

Tā kā jums šāds auto obligāti jāapdrošina un jāreģistrē savā mītnes valstī, jums var rasties nepatikšanas, ja apdrošināšana nav spēkā valstī, uz kuru vēlaties doties.

Persona vai uzņēmums, kas izsniedz automašīnu līzingā, var arī nepiekrist automašīnas reģistrēšanai citā ES valstī.

Piemērs

Zoltans pieņēma jaunu darbu Vācijā, pārcēlās tur uz dzīvi kopā ar ģimeni un līdzi paņēma savu līzingā pieņemto auto. Pēc 6 mēnešiem viņš konstatēja, ka viņam auto bija jāreģistrē Vācijā, lai viņš tur varētu ar to turpināt braukt.

Tā kā līzinga līgums bija spēkā vēl 3 mēnešus, līzinga uzņēmums nepiekrita izrakstīt automašīnu no reģistra Ungārijā. Rezultātā Zoltanam bija jāizbeidz līgums ar banku priekšlaikus un jāsamaksā papildu maksa.

Lai saņemtu sīkāku padomu, ieskatieties Eiropas Patērētāju centru tīkla (ECC-net) ieteikumos par automašīnu pārrobežu iegādi en fr .

Izlasiet arī noteikumus par transportlīdzekļu tehnisko apskati, pārdevēja pienākumiem, pārdevuma līgumu, pagaidu numura zīmēm vai par to, ar ko sazināties strīda vai krāpšanās gadījumā valstī, kur izdarījāt pirkumu:

Bieži uzdotie jautājumi

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Pēdējā pārbaude: 28/05/2024
Kopīgot šo lapu