Pēdējā pārbaude: 14/12/2022

Iepirkšanās: ziniet savas tiesības

ES patērētāju aizsardzības noteikumi nodrošina, ka tad, kad pērkat preces un pakalpojumus ES, jūsu rīcībā ir skaidra informācija par produktu vai pakalpojumu, kuru iegādājaties, tā cenu, transporta un piegādes izmaksām, kā arī par jūsu tiesībām, ja rodas problēmas.

Pārredzama informācija tiešsaistē. Jums kā patērētājam ir tiesības zināt jebkura tiešsaistē strādājoša pārdevēja statusu. Tiešsaistes tirdzniecības vietnēm ir jānorāda, vai pārdevējs ir tirgotājs (reģistrēts uzņēmums vai pašnodarbinātais) vai fiziska persona. Šis nodalījums ir svarīgs, jo ES patērētāju aizsardzības regulējums jūs aizsargā tikai tad, ja pērkat no tirgotāja. Tiešsaistes tirdzniecības vietnēm ir pienākums jūs brīdināt par to, kad izvēlaties fiziskas personas piedāvājumu.

Izmēģiniet mūsu viegli izmantojamo rīku, kas jums palīdzēs labāk izprast jūsu tiesības, kad iepērkaties ES.

Vai iegādājāties preces ES?

ES noteikumi par patērētāju aizsardzību attiecas uz produktiem un pakalpojumiem, kas ir iegādāti ES. Ja tos iegādājāties tiešsaistē no ārpussavienības tirgotāja, kura darbība ir vērsta uz ES patērētājiem, principā spēkā ir ES noteikumi, bet jums, iespējams, būtu grūti aizstāvēt savas tiesības attiecībā pret tirgotāju, kas reģistrēts un darbojas ārpus ES.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Vai iegādājāties jaunus vai lietotus produktus?

Ja iegādājaties jaunus produktus no kāda tirgotāja, uz jums attiecas ES noteikumi par patērētāju aizsardzību, kas paredz vismaz 2 gadu juridisko garantiju tad, ja tie izrādās defektīvi.

Kur jūs iegādājāties produktus?

Lietotus produktus, kas iegādāti no kāda tirgotāja, tāpat aptver ES noteikumi par patērētāju aizsardzību, jo īpaši attiecībā uz minimālo divu gadu garantiju un 14 dienu pārdomu periodu. Dažās ES valstīs pircējs un pārdevējs var vienoties par garantiju, kuras ilgums ir mazāks par diviem gadiem, bet tas nedrīkst būt mazāks par vienu gadu. Tam jābūt skaidram, kad veicat pirkumu.

Kur jūs iegādājāties produktus?

Uz lietotiem produktiem, kas iegādāti no privātpersonas, neattiecas ES noteikumi par patērētāju aizsardzību. Tomēr, ja fiziska persona vai izsoļu tīmekļa vietne darbojas kā uzņēmums, piemēram, gūstot ienākumus no lietotu mobilo telefonu remonta un tirgošanas, to uzskata par profesionālu tirgotāju un attiecīgos produktus aptver ES noteikumi par patērētāju aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu.

Vai joprojām Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Kad saņēmāt produktus?

Kur tieši ir problēma?

Kur tieši ir problēma?

Kur tieši ir problēma?

Nav ES noteikumu par veikalā iegādātu produktu atgriešanu atpakaļ, ja pircējs ir vienkārši pārdomājis.

Tomēr daudzi veikali ļauj klientiem atgriezt vai apmainīt produktus kādā noteiktā laika periodā, uzrādot kases čeku. Ja vēlaties uzzināt vairāk, izpētiet čeku un noteikumus, kas tiek piemēroti veikalā, kurā veicāt savu pirkumu.

Vairāk par jūsu tiesībām, jums iepērkoties

Vai joprojām Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Jums ir tiesības anulēt un atgriezt jūsu pasūtījumu 14 dienu laikā, lai kāds arī būtu motīvs un bez pamatojuma. Šis pārdomu periods beidzas 14 dienas pēc produktu saņemšanas (vai pakalpojumu līguma noslēgšanas).

Tomēr šis 14 dienu pārdomu periods neattiecas uz visiem pirkumiem. Lūk, daži izņēmumi:

Ņemiet vērā, ka šis saraksts nav izsmeļošs.

Uzziniet vairāk par to, kā atcelt pirkumu 14 dienu laikā un saņemt kompensāciju.

Vai joprojām Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Ja jūsu ES iegādātie produkti izrādās defektīvi vai neizskatās vai nedarbojas tā, kā norādīts reklāmā, pārdevējam tie par velti ir jāsalabo vai jānomaina, vai jāpiedāvā jums atlaide, vai jāatmaksā pilnīgi visa samaksātā nauda. Parasti jūs varat prasīt pilnu vai daļēju atmaksu tikai tad, ja preci nav iespējams salabot vai aizstāt ar citu.

Saskaņā ar ES noteikumiem par patērētāju aizsardzību jums vienmēr ir tiesības uz divu gadu minimālo bezmaksas garantiju neatkarīgi no tā, vai esat veicis savus iepirkumus tiešsaistē, veikalā vai tālpārdošanā, kā pasūtījumu no kataloga vai pa tālruni. Šī divu gadu garantija ir jūsu minimālās tiesības, bet jūsu valsts noteikumi var jums piedāvāt papildu aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Uzmanību

Ja problēma ir niecīga, piemēram, ieskrāpēta kompaktdiska kārbiņa, iespējams, jums nav tiesību uz samaksātās naudas atlīdzinājumu.

Visu veidu remonts vai nomaiņa ir jāveic saprātīgā termiņā un bez būtiskām neērtībām jums.

Papildu garantijas (komercgarantijas)

Veikali vai ražotāji dažkārt piedāvā papildu komercgarantiju, kas jau ir vai nav iekļauta preces cenā. Šī garantija var piedāvāt labāku aizsardzību, bet nekādā gadījumā nevar aizstāt vai samazināt minimālo divu gadu garantiju, uz kuru jums vienmēr ir tiesības saskaņā ar ES noteikumiem.

Tāpat, ja veikals jums lētāk pārdod jaunu preci, norādot, ka jums nepienākas nekāda garantija, tas nozīmē tikai to, ka jums nav papildu aizsardzības. Jums vienmēr ir tiesības uz divus gadus ilgu bezmaksas garantiju, ja produkts izrādās defektīvs vai neatbilst savam aprakstam.

Kad atklājās jūsu produkta defekts?

Ja prece salūst pirmā gada laikā, tiek uzskatīts, ka problēma pastāvēja jau tad, kad to saņēmāt, ja vien tirgotājs nespēj pierādīt pretējo. Līdz ar to jums ir tiesības uz bezmaksas remontu vai apmaiņu. Ja šis risinājums izrādās pārlieku sarežģīts vai dārgs, tirgotājs jums var piedāvāt (sākotnējā pirkuma) cenas atlaidi vai atmaksāt jūsu samaksāto naudu.

Dažās valstīs jums ir tiesības brīvi izvēlēties starp šīm divām opcijām. Tirgotājam vienmēr ir jāpiedāvā risinājums. Dažās ES valstīs jums ir tiesības prasīt risinājumu arī no ražotāja.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Jums joprojām ir tiesības uz bezmaksas remontu vai nomaiņu vai — attiecīgā gadījumā — uz (jūsu sākotnējā pirkuma) cenas samazinājumu vai samaksātās naudas summas atlīdzinājumu. Tomēr jums, iespējams, būs jāpierāda, ka problēma pastāvēja, kad saņēmāt produktu, piemēram, parādot, ka tā ir saistīta ar izmantoto materiālu slikto kvalitāti.

Tirgotājam tad būs jāpiedāvā risinājums. Dažās ES valstīs jums ir tiesības prasīt risinājumu arī no ražotāja.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Uz jūsu gadījumu neattiecas patērētāju tiesību aizsardzības noteikumi saskaņā ar ES tiesību aktiem. Tomēr var būt lietderīgi sazināties ar pārdevēju vai ražotāju, jo viņi, iespējams, vēlēsies jums palīdzēt.

Dažās ES valstīs patērētājam saskaņā ar valsts tiesību aktiem ir papildu tiesības, piemēram, ilgāki garantiju termiņi.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Precēm, ko saņemat, jāatbilst informācijai reklāmā vai līgumā ar pārdevēju un jāapmierina jūsu kā pircēja cerības. Ja preces nav tās, ko jūs pasūtījāt (piemēram, nepareiza krāsa, nepareizs izmērs vai iztrūkstošas funkcionālas iespējas), jums ir tiesības uz bezmaksas remontu vai aizstāšanu vai, ja tas nav iespējams, (uz sākotnējā pirkuma) cenas samazinājumu vai samaksātās naudas summas atlīdzinājumu.

Dažkārt patērētājs uzreiz neatklāj, ka preces neatbilst tām, ko viņš ir pasūtījis. Piemēram, jūs tiešsaistē esat iegādājies jaunu klēpjdatoru un tikai dažus mēnešus vēlāk konstatējat, ka atmiņas ietilpība neatbilst tam, ko pasūtījāt. Tādos gadījumos jums joprojām ir tiesības uz remontu vai nomaiņu, lai panāktu produktu atbilstību tiem, ko pasūtījāt, vai, ja tas nav iespējams, uz cenas samazinājumu vai samaksātās summas atlīdzinājumu.

Šie risinājumi ir minimālās tiesības, taču jūsu valsts tiesību akti var jums piedāvāt papildu aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Precēm, ko saņemat, jāatbilst informācijai reklāmā vai līgumā ar pārdevēju un jāapmierina jūsu kā pircēja cerības. Ja tās neatbilst tam, ko pasūtījāt (piemēram, nepareiza krāsa, nepareizs izmērs vai iztrūkstošas funkcionālas iespējas), jums ir tiesības uz bezmaksas remontu vai aizstāšanu vai, ja tas nav iespējams, (uz sākotnējā pirkuma) cenas samazinājumu vai samaksātās naudas summas atlīdzinājumu.

Ja iegādājaties preces ārpus veikala (piemēram, tiešsaistē vai pēc kataloga), jums vienmēr ir tiesības tās atgriezt — attiecīgā gadījumā — 14 dienu pārdomu perioda laikā vienkārši tāpēc, ka pārdomājāt. Tas nozīmē, ka jums ir tiesības uz pilnu samaksātās naudas atlīdzinājumu. Tomēr jums, iespējams, būs jāsamaksā jūsu pirkuma atpakaļnosūtīšanas izdevumi.

Uzziniet vairāk par anulēšanu un pasūtījuma atgriešanu.

Dažkārt patērētājs uzreiz nekonstatē, ka preces neatbilst tām, ko viņš ir pasūtījis. Piemēram, jūs tiešsaistē esat iegādājies jaunu klēpjdatoru un tikai dažus mēnešus vēlāk konstatējat, ka atmiņas ietilpība neatbilst tam, ko pasūtījāt. Tādos gadījumos jums joprojām ir tiesības uz remontu vai aizstāšanu, lai panāktu preču atbilstību tām, ko pasūtījāt, vai, ja tas nav iespējams, uz cenas samazinājumu vai samaksātās summas atlīdzinājumu.

Šie risinājumi ir minimālās tiesības, taču jūsu valsts tiesību akti var jums piedāvāt papildu aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Ja savu pirkumu nesaņemat tieši veikalā vai pasūtījāt tā piegādi mājās, tirgotājam piegāde ir jāveic 30 dienu laikā, ja vien neesat skaidri vienojušies par citu piegādes termiņu.

Ja neesat saņēmis savu pasūtījumu 30 dienu laikā vai ar tirgotāju saskaņotajā termiņā, jums tas ir jānorāda tirgotājam un jānosaka viņam papildu saprātīgs termiņš piegādes veikšanai.

Ja tirgotājs joprojām neveic piegādi pat termiņa pagarinājumā, jums ir tiesības izbeigt līgumu un, cik iespējams drīz, saņemt atpakaļ samaksāto naudu. Jums nav jādod tirgotājam papildu laiks, ja viņš atsakās veikt piegādi vai ja saskaņotajam piegādes laikam ir izšķirīga nozīme, piemēram, ja jums ir vajadzīgi produkti kādam īpašam gadījumam, piemēram, kāzu kleita.

Vairāk par transportu un piegādi.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Ja savu pirkumu nesaņemat tieši veikalā vai pasūtījāt tā piegādi mājās, tirgotājam piegāde ir jāveic 30 dienu laikā, ja vien neesat skaidri vienojušies par citu piegādes termiņu.

Ja neesat saņēmis savas preces 30 dienu laikā vai saskaņotajā termiņā, jums tas ir jānorāda tirgotājam un jānosaka viņam pieņemams piegādes termiņa pagarinājums.

Ja tirgotājs joprojām neveic piegādi pat termiņa pagarinājumā, jums ir tiesības izbeigt līgumu un, cik iespējams drīz, saņemt atpakaļ samaksāto naudu. Jums nav jādod tirgotājam papildu laiks, ja viņš atsakās veikt piegādi vai ja saskaņotajam piegādes laikam ir izšķirīga nozīme, piemēram, ja jums ir vajadzīgi produkti kādam īpašam gadījumam, piemēram, kāzu kleita

Vairāk par transportu un piegādi.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Tirgotājs ir atbildīgs par visiem bojājumiem, kas nodarīti produktiem no nosūtīšanas brīža līdz saņemšanas brīdim.

Līdz ar to, ja veikalā veikta pasūtījuma saņemšanas brīdī konstatējat, ka produkti ir defektīvi vai nedarbojas tā, kā tiem būtu jādarbojas, jums ir tiesības prasīt bezmaksas remontu vai apmaiņu, vai, ja neviens no šiem diviem risinājumiem nav iespējams, samaksātās naudas atlīdzinājumu vai atlaidi.

Atcerieties, ka jums vienmēr ir tiesības uz divu gadu minimālo garantiju bez papildu izmaksām. Šī divu gadu garantija ir jūsu minimālās tiesības. Jūsu valsts tiesību akti var jums piedāvāt papildu aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Tirgotājs ir atbildīgs par visiem bojājumiem, kas nodarīti produktiem no nosūtīšanas brīža līdz saņemšanas brīdim.

Līdz ar to, ja tiešsaistē, no kataloga vai pa tālruni pasūtīta produkta saņemšanas brīdī konstatējat, ka tas ir defektīvs vai nedarbojas tā, kā tam būtu jādarbojas, jums ir tiesības prasīt bezmaksas remontu vai apmaiņu, vai, ja neviens no šiem diviem risinājumiem nav iespējams, samaksātās naudas atlīdzinājumu vai atlaidi.

Atcerieties, ka jums vienmēr ir tiesības uz divu gadu minimālo garantiju bez papildu izmaksām. Šī divu gadu garantija ir jūsu minimālās tiesības. Jūsu valsts tiesību akti tomēr jums piedāvāt papildu aizsardzību.

Uzziniet vairāk par garantijām un atgriešanu jūsu valstī.

Vai joprojām vajadzība palīdzība?

Ja jums ir problēma ar kādu produktu vai pakalpojumu, ko esat iegādājies, jums vispirms jāsazinās ar tirgotāju, kurš jums to ir pārdevis. Ja jums saziņā ar kādu tirgotāju ir problēmas pastāvēt uz savām tiesībām, varat sazināties ar patērētāju apvienību vai kādu no šādiem palīdzības dienestiem:

Ir arī ES strīdu izšķiršanas instrumenti, kas var palīdzēt atrisināt problēmas ar tirgotāju, pat ja tirgotājs atrodas citā ES valstī.

Uzziniet vairāk par patēriņa strīdu izšķiršanu.

Skatīt arī:

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Kopīgot šo lapu: