Darbinieku norīkošana darbā ārzemēs
Norīkošanas noteikumi ir jāievēro šādos gadījumos:
- ja jūsu uzņēmumam ir noslēgts līgums ar uzņēmējdarbības partneriem no citas ES valsts (Šajā gadījumā 27 ES dalībvalstis) un jūsu darbiniekiem jādodas uz šo valsti uz noteiktu laiku, lai sniegtu pakalpojumus;
- ja sūtāt darbinieku uz jums piederošu uzņēmumu citā ES valstī.
Abos gadījumos starp jums un norīkoto darbinieku jābūt darba attiecībām.
Noteikumi par darba ņēmēju norīkošanu ir spēkā arī tad, ja darbinieks sameklēts ar pagaidu darbiniekus nodrošinošas aģentūras starpniecību un dodas jūsu uzdevumā strādāt no citas ES valsts (nevis no tās, kur jūsu uzņēmums reģistrēts vai kur tas darbojas). Tādā gadījumā starp darba ņēmēju un jūsu izmantoto darbā iekārtošanas vai pagaidu darba aģentūru jābūt darba attiecībām.
Darba apstākļi uzņemošajā valstī
Jums uz visu norīkojuma laiku jāgarantē darbiniekiem tādi paši nodarbinātības noteikumi, kas atbilst spēkā esošajiem uzņemošās valsts tiesību normu vai vispārēji piemērojamu koplīgumu noteikumiem par:
- minimālajiem atpūtas periodiem,
- maksimālo darba laiku,
- minimālo apmaksāto ikgadējo atvaļinājumu,
- darba samaksu (t. sk. visiem obligātajiem elementiem), kāda noteikta valsts tiesību normās vai vispārēji piemērojamos koplīgumos,
- darba aizsardzību,
- aizsardzības pasākumiem grūtniecēm vai jaundzimušo mātēm un jauniešiem (kas vēl nav sasnieguši 18 gadu vecumu),
- vienādu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm,
- darba ņēmēju izmitināšanas nosacījumiem uzņemošajā valstī, ja izmitināšana jārīko darba devējam,
- pabalstiem vai izdevumu kompensāciju, kas sedz ceļa, uztura un mītnes izdevumus norīkojuma laikā.
Ja šie nodarbinātības noteikumi jūsu valstī darbiniekiem ir izdevīgāki nekā uzņemošajā valstī, jums šie nosacījumi būtu jāsaglabā arī norīkojuma laikā.
Nozarēs, kas nav celtniecība, darba samaksas un ikgadējā atvaļinājuma prasības nav obligāti jāizpilda šādos gadījumos:
- ja jūsu līgums ar partneri otrajā valstī paredz noteiktu ražojumu sākotnējo uzstādīšanu un/vai sākotnējo montāžu, kas jāveic jūsu kvalificētajiem darbiniekiem, un
- ja jūsu darbinieki otrajā valstī ir norīkoti ne ilgāk kā 8 dienas gadā.
Uzmanību
ES valstis, apspriedušās ar darba devēju un darba ņēmēju pārstāvjiem, var pieņemt lēmumu, ka uzņemošās valsts prasības par darba samaksu un ikgadējo atvaļinājumu neattiecas, ja norīkojums ir īsāks par vienu mēnesi. Šis izņēmums neattiecas uz darba ņēmējiem, kas uz ārzemēm norīkoti ar tādu aģentūru starpniecību, kuras nodrošina pagaidu darbiniekus.
Ja vēlaties uzzināt vairāk,izlasiet praktiskos norādījumus par norīkošanu.
Ilgtermiņa norīkojums
Ja norīkojuma periods ir ilgāks par 12 mēnešiem (vai 18 mēnešiem, ja uzņemošajai valstij iesniedzat motivētu paziņojumu) jums saviem darbiniekiem jāgarantē visi obligātie uzņemošās valsts nodarbinātības noteikumi, izņemot par darba līguma izbeigšanu un papildu darba pensijām.
Sīkāku informāciju par motivētās paziņošanas procedūru meklējiet attiecīgās uzņemošās valsts tīmekļa vietnē.
Sociālā nodrošinājuma noteikumi uz ārzemēm norīkotajiem darba ņēmējiem
Jūsu darbinieki, kas uz laiku norīkoti darbā uz citu ES valsti, vai jūs kā pašnodarbinātais varat saglabāt tās valsts sociālā nodrošinājuma sistēmas segumu, kurā strādājāt līdz norīkojumam.
Darba devējam ir pienākums iepriekš informēt uzņemošās valsts iestādes un lūgt veidlapu, ko sauc par portatīvo dokumentu A1 (PD A1) en , kuru izsniedz sociālās apdrošināšanas iestāde valstī, kurā darbinieki ir apdrošināti. PD A1 apliecina, ka norīkotais darba ņēmējs ir reģistrēts jūsu valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā un ka viņam nav jāveic iemaksas norīkojuma valstij.
Pieprasot PD A1, jums ir jānorāda norīkojuma uz citu ES valsti sākuma un beigu datums. Maksimālais periods, ko var norādīt veidlapā, ir 24 mēneši.
Ja norīkojuma periods ir ilgāks par 24 mēnešiem vai ir jāpagarina, jūs kā darba devējs varat rīkoties šādi:
- lūgt, lai PD A1 izsniedzējs piešķir pagarinājumu. Tomēr pagarinājums netiek piešķirts automātiski un iespējams tikai tad, ja izcelsmes valsts un uzņemošā valsts savstarpēji par to vienojas;
- likt jūsu darbiniekam, lai viņš iesaistās uzņemošās valsts sociālā nodrošinājuma sistēmā.
Valsts kontaktpunkti un tīmekļa vietnes
Katrā ES dalībvalstī ir vismaz viens kontaktpunkts, kas jums var sniegt sīku informāciju par darbinieku norīkošanu uz ārzemēm. Šie kontaktpunkti arī savstarpēji sadarbojas un dalās informācijā, pārrauga darba nosacījumus un apstākļus norīkojuma laikā un seko situācijai, ja rodas aizdomas par noteikumu pārkāpumiem.
Sīkāku informāciju meklējiet uzņemošās valsts tīmekļa vietnē.
Izvēlieties valsti:
- Austrijaatcsdeenhusksl
- Beļģijabeenfrnl
- Bulgārijabgen
- Horvātijacren
- Kipracyel
- Čehijaczcs
- Dānijadkda
- Igaunijaeeenet
- Somijafienfisv