Vietnes rīki

Valodu atlasītājs

ES karogs

Navigācijas ceļš

Izvēlne

Atjaunināts : 12/04/2017

Kompleksie ceļojumi

Kompleksajā ceļojumā jūs pērkat pakalpojumu kopumu brīvdienu pavadīšanai vai braucienam,

 • kas ilgst vairāk nekā 24 stundas
 • un ietver pārnakšņošanu.

Kompleksajam ceļojumam jābūt iepriekš sagatavotam un jāietver vismaz 2 no šiem pakalpojumiem:

 • transports,
 • naktsmītne,
 • citi pakalpojumi, kas veido ievērojamu daļu no paketes (piemēram, slēpošanas caurlaide uz visu brīvdienu laiku, ekskursijas),

turklāt tas jāpārdod par visaptverošu cenu (proti, cenā jābūt ietvertiem visiem attiecīgajiem pakalpojumiem).

Noteikumus par kompleksajiem ceļojumiem piemēro arī tad, ja ceļojuma paketes sastāvdaļas rēķinā ietver kā atsevišķas pozīcijas.

Pajautājiet savam ceļojuma rīkotājam vai ceļojumu aģentam, vai jūsu valstī ir spēkā īpaši noteikumi par ceļojumiem un brīvdienām, kas ilgst mazāk nekā 24 stundas vai neietver pārnakšņošanu.

Saskaņā ar ES noteikumiemEnglish jums ir zināmas tiesības gan rezervēšanas, gan ceļojuma laikā, no tām svarīgākās ir šādas.

 • Jums ir tiesības saņemt skaidru un precīzu informāciju par visiem brīvdienu ceļojuma aspektiem, pirms parakstāt līgumu, — piemēram, informāciju par varbūtējo ceļojuma apdrošināšanu, pasēm, vīzām un veselības jautājumiem.
 • Vismaz viena juridiskā persona ir atbildīga par paketi kopumā, pat ja atsevišķos pakalpojumus nodrošina dažādi uzņēmumi. Atkarībā no jūsu valsts likumiem tas būs ceļojuma organizētājs (tūrisma operators) vai izplatītājs (ceļojumu aģents), bet varbūt — abi. Jums jāsaņem atbildīgās juridiskās personas kontaktinformācija, kas noderēs, lai iesniegtu sūdzību brīvdienu laikā vai pieprasītu kompensāciju pēc atgriešanās mājās.
 • Jums ir tiesības uz palīdzību, ja gadās nepatikšanas. Šim nolūkam jums tiks iedots tūrisma operatora vai ceļojumu aģenta tālruņa numurs, kas domāts ārkārtas gadījumiem.
 • Ja organizators vai izplatītājs bankrotē, jums tiek garantēta iespēja saņemt atpakaļ samaksāto naudu un tiesības uz repatriēšanu, ja ceļojums jau ir sācies. Praktiskie aspekti ir atkarīgi no konkrētās valsts noteikumiem un no tā, kā brauciena organizators vai izplatītājs paredzējuši nodrošināt aizsardzību.
 • Jūs varat savu ceļojuma paketi nodot kādam citam, ja izrādās, ka rezervētajās brīvdienās tomēr nevarēsit aizbraukt. Tomēr var gadīties, ka jums būs jāsedz papildu izmaksas, kas saistītas ar pārreģistrāciju.
 • Līgumā norādīto cenu drīkst palielināt tikai noteiktos apstākļos (piemēram, ja ir mainījies valūtas kurss, trešo personu noteiktās transporta cenas, nodokļi vai nodevas), turklāt ne vēlāk kā 20 dienas pirms kompleksā ceļojuma sākuma.
 • Ja ceļojuma organizētājs vai izplatītājs ievieš lielas izmaiņas paketes saturā (arī cenā) un jūs tāpēc atceļat braucienu, varat saņemt naudu atpakaļ vai izvēlēties citu komplekso ceļojumu. Tas pats attiecas uz gadījumu, ja organizators atceļ brīvdienu braucienu. Dažos gadījumos jums var būt tiesības arī uz papildu kompensāciju.

Šos noteikumus NEPIEMĒRO, ja ceļojumu veidojat jūs pats, iegādādamies dažādus pakalpojumus no izplatītājiem vai tīmekļa vietnēm, kas savā starpā nav saistīti.

Ja brīvdienu laikā gadās problēmas, kurās neesat vainojams, piemēram, atcelta ekskursija vai viesnīca neatbilst aprakstam brošūrā, jums vajadzētu pēc iespējas ātrāk sazināties ar kādu no šīm instancēm:

 • ceļojuma rīkotāju vai attiecīgā gadījumā
 • vietējo pārstāvi.

Viņiem tūliņ būtu jāķeras pie jūsu problēmas risināšanas.

Ja to neizdodas atrisināt, savāciet pēc iespējas vairāk pierādījumu (fotogrāfijas u.c.) un pēc atgriešanās mājās iesniedziet sūdzību.

Vispirms vajadzētu vērsties ceļojumu aģentūrā, kas jums pārdeva komplekso ceļojumu, bet tas atkarīgs no jūsu mītnes valsts noteikumiem. Dažās valstīs paredzēts, ka sūdzības par ceļojuma norisi jāiesniedz noteiktā termiņā.

Ja lietu neizdodas atrisināt šādi, varbūt palīdzēs Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net ). Tas ir īpaši noderīgs gadījumos, kad organizētājs atrodas citā ES valstī.

Piemērs no dzīves

Būtiskas izmaiņas kompleksā ceļojuma saturā

Mišels no Beļģijas pie Grieķijas ceļojumu operatora (organizētāja) rezervēja trīs nedēļas ilgu komplekso ceļojumu uz Grieķiju. Bija paredzēts, ka brauciens sāksies ar 14 dienas ilgu ekskursiju un beigsies ar nedēļu kūrortā pie jūras. Dažas dienas pirms plānotās izbraukšanas viņam pateica, ka 14 dienu ekskursija nenotiks. Mišelam piedāvāja sākt ceļojumu ar nedēļu kūrortā pie jūras, kam sekotu 10 dienu ilga ekskursija. Viņš bija vīlies, jo saīsinātajā ekskursijā nebija iekļauti visi objekti, kas viņu interesēja, un viņu nevilināja iespēja sākt brīvdienas ar nedēļu pie jūras. Mišelam ieteica sazināties ar Eiropas patērētāju centru Beļģijā, kura darbinieki izstāstīja, ka viņam ir 3 iespējas:

 • pieņemt piedāvājumu, ja organizētājs piedāvātu arī attiecīgi samazināt cenu,
 • pieprasīt, lai organizētājs šī kompleksā ceļojuma vietā piedāvā citu paketi,
 • atcelt braucienu, saņemt atpakaļ samaksāto naudu un, iespējams, pieprasīt papildu kompensāciju.

Nu jau labi informēts, Mišels devās atpakaļ pie ceļojuma organizētāja. Beigās viņš izvēlējās pirmo iespēju un saņēma 50 % atlaidi no sākotnējās cenas.

Sabiedriskās apspriešanas
  Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
  Vaicājiet, un mēs dosim padomu.