Pēdējā pārbaude: 26/08/2022

Autortiesības

Jūsu tiesības

Kad radāt oriģinālu darbu literatūras jomā, zinātnes vai mākslas jomā, piemēram, dzeju, rakstu, filmu, dziesmu vai skulptūru, to aizsargā jūsu autortiesības; tas nozīmē, ka neviena cita persona bez jums nav tiesīga to darīt publiski pieejamu vai reproducēt.

ES valstīs (Šajā gadījumā 27 ES dalībvalstis) autortiesības aizsargā intelektuālo īpašumu laikā līdz 70 gadiem pēc autora nāves vai 70 gadus pēc pēdējā dzīvā autora nāves, ja darbu radījuši vairāki līdzautori.

Ārpus ES valstīs, kuras ir parakstījušas Bernes konvenciju en fr en fr en fr en fr , autortiesību aizsardzības ilgums var variēt, bet tā ilgst vismaz 50 gadus pēc autora nāves.

Ja noteiktā brīdī lūkosiet pierādīt sava darba esamību, var būt noderīgi to reģistrēt.

Autortiesību aizsardzība jums sniedz šādas ekskluzīvas tiesības:

Kā iegūt autortiesību aizsardzību

Ja izveidojat literāru, zinātnisku vai māksliniecisku darbu, jums automātiski ir autortiesību aizsardzība, kas sākas no brīža, kad radāt savu darbu. Tāpēc jums nav jāiesniedz oficiāls reģistrācijas pieteikums.

Tomēr jums, iespējams, vajadzēs brīdināt citas personas par to, ka esat šī darba autors. Tādā gadījumā savam darbam varat pievienot paziņojumu par autortiesībām, tādu kā "visas tiesības aizsargātas" vai simbolu © kopā ar izveides datumu.

Piemērs

Tiago pieder maiznīca Portugālē, un viņš vēlas publicēt reklāmu vietējā žurnālā, lai popularizētu savu uzņēmumu. Viņš atrod kādā tīmekļa vietnē skaistu foto, kurā attēlota tradicionālā portugāļu maize un kuru viņš vēlētos izmantot savas maiznīcas reklāmā. Pirms nosūtīt to žurnālam, viņš atklāj, ka fotoattēls ir aizsargāts ar autortiesībām un ka tā autors neļauj to izmantot par velti. Tāpēc Tiago nav tiesīgs to publicēt savā reklāmā. Ja Tiago vēlas izmantot attēlu par velti, viņam tas ir jāmeklē tādā datubāzē, kurā fotoattēli ir bez autortiesību aizsardzības un kurus līdz ar to var izmantot komerciāliem mērķiem. Šajā gadījumā viņam no tiesību turētāja būs jāprasa atļauja publicēt fotoattēlu savā reklāmā.

Zemāk varat piekļūt informācijai par valstīm.

Izvēlieties valsti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Eiropas Palīdzības dienests intelektuālā īpašuma tiesību jautājumos

Bezmaksas konsultācijas un mācības par intelektuālā īpašuma pārvaldību ES līdzfinansētos projektos vai starptautiskos tirdzniecības līgumos.

Vai jums ir jautājumi par uzņēmuma pārrobežu darbību, piemēram, eksportu uz citu ES valsti vai darbības paplašināšanu tajā? Ja ir, varat saņemt bezmaksas padomu no Enterprise Europe Network.

Jūs varat arī izmantot palīdzības dienestu meklētāju, lai atrastu jums vajadzīgo palīdzību.

Kopīgot šo lapu: