Darba atļaujas
Ja esat ES pilsonis, jums principā nav nepieciešama darba atļauja un varat strādāt jebkur ES.
Eiropas Savienībā darba atļaujas nekad netiek prasītas pašnodarbinātajiem.
Uzmanību
Lihtenšteina nosaka kvotas, cik daudz ārzemnieku drīkst tur dzīvot un strādāt. Šī kvotu sistēma attiecas uz visu ES dalībvalstu, Islandes un Norvēģijas pilsoņiem.
Darbs Šveicē
Lai strādātu Šveicē, lielākajai daļai ES pilsoņu atļauja nav vajadzīga. Lasiet vēl par ES pilsoņu darbu Šveicē ar tādiem pašiem darba nosacījumiem kā ES pilsoņi. Šīs tiesības ir atkarīgas no jūsu pilsonības vai ES pilsoņa ģimenes locekļa statusa.
Turcijas pilsoņi
Turcijas pilsoņiem tiesības pārcelties un strādāt Eiropas Savienībā ir pilnībā atkarīgas no uzņemošās ES valsts. Ja legāli strādājat ES, uz jums attiecas tādi paši darba nosacījumi kā attiecīgās valsts pilsoņiem.
Jums ir šādas tiesības:
- pēc viena legāli nostrādāta gada varat prasīt atjaunot darba atļauju pie tā paša darba devēja, ja darbvieta vēl ir pieejama;
- pēc trim legāli nostrādātiem gadiem varat darba devēju mainīt un atsaukties uz jebkuru citu darba piedāvājumu, kur vajadzīga tādā paša profesionālā kvalifikācija;
- pēc četriem legāli nostrādātiem gadiem varat brīvi pretendēt uz jebkuru algotu darbu attiecīgajā ES valstī.
Citu tādu valstu pilsoņi, kas noslēgušas nolīgumu ar ES
Uz jums attiecas tādi paši darba nosacījumi kā uzņemošās ES valsts pilsoņiem, ja esat kādas no 79 Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna grupas valstu en vai zemāk norādīto valstu pilsoņiem:
- Albānija
- Alžīrija
- Andora
- Maroka
- Melnkalne
- Ziemeļmaķedonija
- Sanmarīno
- Krievija
- Tunisija
Citu tādu valstu pilsoņi, kas nolīgumu ar ES nav noslēgušas
To valstu pilsoņiem, kam nolīgums ar ES nav noslēgts, tiesības strādāt ES valstī ir atkarīgas no attiecīgās valsts tiesību aktiem.
Ja jums ir ģimenes saites ar ES pilsoni, jums:
- darba atļauja nav vajadzīga;
- ir tiesības uz tādu pašu attieksmi, arī uz visiem sociālajiem un nodokļu atvieglojumiem.
Plašāka informācija atrodama ES Imigrācijas portālā.