Tööload
ELi kodanikuna võite üldjuhul töötada igal pool ELis, vajamata selleks tööluba.
Füüsilisest isikust ettevõtjad ei vaja ELis kunagi tööluba.
Hoiatus
Liechtensteinis kehtivad kvoodid, millega piiratakse isikute arvu, kes võivad seal töötada ja elada. Selline kvoodisüsteem kehtib kõigi ELi liikmesriikide ning Norra ja Islandi kodanike suhtes.
Töötamine Šveitsis
Suurem osa ELi kodanikest ei vaja Šveitsis töötamiseks tööluba. Lisateave ELi kodanikuna Šveitsis töötamise ja saada töötingimuste osas ELi kodanikega võrdset kohtlemist. Need õigused sõltuvad teie kodakondsusest või teie staatusest ELi kodanike pereliikmetena.
Türgi kodanikud
Türgi kodanikuna sõltuvad teie õigused liikuda ja töötada ELis täielikult vastuvõtva ELi riigi siseriiklikest õigusnormidest. ELis seaduslikult tööle asudes on teil samad töötingimused nagu selle riigi kodanikel.
Teil on järgmised õigused:
- pärast ühte aastat seaduslikult töötamist on teil õigus tööloa pikendamiseks sama tööandja juures, kui see töökoht on olemas
- pärast kolmeaastast seaduslikku tööd võite vahetada tööandjat ja vastata mis tahes muule tööpakkumisele sama kutsekvalifikatsiooni raames
- pärast nelja aastat seaduslikult töötamist võite vabalt töötada igal tasustataval töökohal selles ELi riigis
Kodanikud riikidest, millel on ELiga kokkulepe
Teil on samasugused töötingimused kui vastuvõtva ELi riigi kodanikel, kui te olete ühe järgmiste riikide kodanik 79 Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riiki en või:
- Albaania
- Alžeeria
- Andorra
- Maroko
- Montenegro
- Põhja-Makedoonia
- San Marino
- Venemaa
- Tuneesia
Kodanikud riikidest, millel ELiga kokkulepet pole
Kui te olete sellise riigi kodanik, millel ELiga kokkulepet pole, sõltub teie õigus töötada ELi riigis asjaomase riigi õigusaktidest.
Kui teil on perekondlik suhe ELi kodanikuga, siis:
- te ei vaja töötamiseks tööluba
- teil on õigus võrdsele kohtlemisele, seda ka seoses kõigi sotsiaalsete hüvede ning maksueelistega
Lisateavet saate ELi sisserändeportaalist.