Viimati ajakohastatud: 10/04/2019

Maksed, ülekanded ja pangatšekid

Kui teete ELi-sisese piiriülese makse eurodes, ei ole teie pangal õigust küsida selle tehingu eest suuremat tasu, kui samaväärse riigisisese makse eest eurodes. Seda reeglit peavad järgima ka väljaspool euroala asuvates ELi liikmesriikides tegutsevad pangad.

Reegel kehtib järgmiste tehingute suhtes:

Näiteks, kui teie pank võtab ühe euro suurust tasu iga kord, kui võtate oma koduriigis muust kui teie panga sularahaautomaadist raha välja, kehtib sama tasu ka teises ELi riigis raha välja võtmisel.

Pangakaardi kasutamise tasud

Kui tasute ELis oma krediit- või deebetkaardiga, ei ole kauplejatel ja pankadel õigust küsida teilt lisatasu lihtsalt selle eest, et kasutate teatavat pangakaarti. See reegel kehtib kõikide teie koduriigis või teises ELi riigis nii poes kui ka internetis tehtud ja kaardimaksega tasutud ostude puhul.

Krediit- ja deebetkaardid, mille on väljastanud kolme osapoolega süsteemid (nagu American Express ja Diners Club), ning ametialaseks kasutamiseks mõeldud krediitkaardid, mille puhul esitatakse arve teie tööandjale, ei ole hõlmatud makseteenuseid käsitlevate ELi eeskirjadega ning nende kasutamise eest võidakse küsida lisatasu.

Pange tähele, et kui maksate muudes ELi vääringutes kui euro, võib maksekaardi väljastaja teilt siiski nõuda vääringu konverteerimise tasu, kui kasutate kaarti mõnes teises ELi liikmesriigis.

Näide

Teilt ei tohi pangakaardi kasutamise eest lisatasu küsida

Austriast pärit Clara soovis internetis lennupileteid osta. Ta valis lennuettevõtja veebisaidil piletid välja ja hakkas nende eest maksma. Kui ta oli sisestanud krediitkaardi andmed, lisas lennuettevõtja tema piletitele VISA pangakaardi kasutamise eest 10 eurot.

Clara võttis ühendust kohaliku Euroopa tarbijakeskusega, kes esitas lennuettevõtja kohta kaebuse. Lennuettevõtja tagastas Clarale 10eurose lisatasu ning muutis oma reegleid ja eemaldas ebaseadusliku lisatasu tellimisprotsessist.

Kaardi- ja maksepettus

ELi eeskirjadega on sätestatud piirmäär summale, mida võib teilt nõuda, kui satute kaardi- võimaksepettuse ohvriks, st kui teie kaardilt või kontolt võetakse raha maha ilma teie loata. Kõikidel juhtudel võib teilt pettusmaksete hüvitamiseks nõuda maksimaalselt 50 eurot.

Kui te aga ei olnud teadlik rahaliste vahendite kaotusest, vargusest või väärkasutusest (nt teie kontole häkiti sisse või teie kaart klooniti ja seda kasutati ilma teie teadmata), ei pea te midagi maksma. Kõik kulud peavad kandma teie pank ja pangakaardi väljastaja. See reegel kehtib ka siis, kui rahaliste vahendite kaotuse põhjustas panga töötaja.

Teie pangakaardilt blokeeritud summad

Kui teete broneeringu, näiteks hotellis või autorendiettevõttes, võidakse teilt broneeringu kinnitamiseks küsida krediitkaardi andmeid. Kaupleja võib küsida teilt ka luba blokeerida teie kaardilt teatav summa, kui teete broneeringu. See tähendab seda, et kaupleja blokeerib osa teie krediidilimiidist või kontojäägist, et katta kulusid, mis võivad tekkida teie tegevuse tõttu, näiteks toateenindus hotellis või rendiauto võimalik kahjustumine.

Kaupleja peab teile ette teatama, kui tal on kavas teie krediitkaardilt teatav summa blokeerida, ja tal peab olema teie luba blokeerida konkreetne summa.

Kohe, kui olete makse teinud, näiteks kui registreerite ennast hotellist välja ja tasute toa eest krediitkaardiga või kui tagastate rendiauto ja tasute lõpparve, peab pank teie kaardilt blokeeritud summa kohe vabastama.

Näide

Blokeeritud summad tuleb vabastada kohe, kui olete makse teinud

Ungarist pärit Boris läks oma tüdruksõbraga Veneetsiasse. Kui nad hotelli jõudsid, salvestati seal tema krediitkaardi andmed. Hotell teatas Borisile, et nad soovivad kaardilt blokeerida 500 eurot, et katta broneerimistasu ning võimalikud kulud nende hotellis viibimise ajal minibaarist võetud toodete ja osutatud restoraniteenuste eest. Boris oli sellega nõus.

Enne hotellist lahkumist tasus Boris krediitkaardiga oma hotelliarve. Kui Boris nädala pärast oma krediitkaardiga lennupileteid broneerida soovis, avastas ta, et tema kaardilt on 500 eurot ikka veel blokeeritud. Ta helistas kaebuse esitamiseks hotelli. Hotell palus vea eest vabandust ja palus pangal kohe blokeeritud summa vabastada.

Otsekorraldused

Kui olete oma pangas tellinud otsekorralduse, võib juhtuda, et teie arvelt võetakse raha ekslikult või võetakse vale summa, näiteks kui olete teenuseosutaja juures tellimuse tühistanud, kuid otsekorralduse raames makse ikkagi toimus. Sellisel juhul on teil õigus 8 nädala jooksul raha tagasi saada. See kehtib nii teie koduriigi otsekorralduste kui ka ELi-siseste piiriüleste otsekorralduste puhul.

Mida teha probleemide korral?

Kui teil tekib ELi-siseste maksetega probleeme, peaksite ühendust võtma oma panga või pangakaardi väljastajaga. Nad peavad teie kaebusele vastama kirjalikult 15 päeva jooksul (või erandjuhtudel kuni 35 päeva jooksul). Neil peab olema tarbijate jaoks sisse seatud ametlik kaebuste esitamise kord.

Kui teil on vaja oma õiguste kasutamisel abi, võite finantsteenuste osutajaga seotud probleemide korral võtta ühendust FIN-NETigaen ning kauplejatega seotud probleemide korral Euroopa tarbijakeskuste võrgustikuga (ECC-Net).

Tšekid

ELi pangatasusid käsitlevad eeskirjad rahvusvaheliste ja riigisiseste maksete kohta ei kehti tšekkide suhtes.

Teise ELi riigi tšekkide sularahaks vahetamise suhtes kohaldatakse mõnikord väga suuri tehingutasusid. Lisaks ei aktsepteerita paljudes ELi riikides enam tšekke maksevahendina.

ELi õigusaktid

Avalikud arutelud

Kas vajate lisateavet konkreetses riigis kehtivate eeskirjade kohta?

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Jaga lehekülge: