ELi kodakondsuseta pereliikmete reisidokumendid

Reisimine ELis koos ELi kodakondsuseta pereliikmetega

Kui olete ELi kodanik ja elate teises ELi riigis või reisite sinna, võib teie pere teiega ühineda, (kaasa arvatud tuumperekonna ELi kodakondsuseta liikmed). Näiteks kui olete Itaalias elav Prantsusmaa kodanik ja teie abikaasa on USA kodanik, võib ta teiega Itaalias ühineda.

See ei kehti aga teie kodakondsusjärgse riigi kohta. Näiteks kui olete Saksamaa kodanik ja teie ELi kodakondsuseta pereliikmed soovivad teiega Saksamaal ühineda, kohaldatakse siseriiklikke eeskirju.

Sõltuvalt riigist, kust nad pärit on, võivad teie ELi kodakondsuseta pereliikmed vajada viisat. Kui nõutakse viisat, peaks see ELi kodaniku tuumperekonna liikmele olema tasuta ja välja antud kiirendatud korras (vt teavet viisa taotlemise kohta allpool).

Teie ELi kodakondsuseta tuum- ja laiendatud perekonna liikmed

Teie ELi kodakondsuseta tuumperekonna liikmed on teie abikaasa, lapsed, ülalpeetavad alanejad sugulased, ülalpeetavad vanemad või ülalpeetavad vanavanemad. See kehtib ka ELi kodakondsuseta registreeritud partneri kohta, kuid vaid juhul, kui tema reisi sihtriigis käsitatakse registreeritud kooselu abieluga võrdsena.

Teatavatel tingimustel võib ka teistel ELi kodakondsuseta laiendatud perekonna liikmetel, kes reisivad teiega koos või ühinevad teiega, olla õigus kiirendatud viisa taotlemise menetlusele: õed-vennad, nõod, tädid, onud ja teie ELi kodakondsuseta püsiv partner. See kehtib ka registreeritud partnerite kohta riikides, kus registreeritud kooselu ei peeta abieluga samaväärseks. ELi riigid ei ole kohustatud nende riiki sisenemist automaatselt hõlbustama, kuid nad peavad asjaomase taotluse läbi vaatama.

Hoiatus

Kontrollige täpseid eeskirju, mis kehtivad riigis, kuhu teie ELi kodakondsuseta laiendatud perekonna liige reisib.

Passi- ja viisanõuded

Kui teie pereliikmel ei ole ELi kodakondsust, peab tal kaasas olema kehtiv pass ning sõltuvalt tema päritoluriigist võidakse temalt nõuda ka sissesõiduviisat. Kui tal on elamisõigust tõendav dokument (kaart või luba), võidakse ta viisanõudest vabastada (vt allpool esitatud töövahendit). On olemas nimekiri riikidest, mille kodanikud ei vaja viisat, et viibida ELis lühiajaliselt – kuni 90 päeva mis tahes 180-päevase ajavahemiku jooksul. Võtke aegsasti ühendust oma reisi sihtriigi konsulaadi või saatkonnaga, et teha kindlaks, milliseid dokumente teie ELi kodakondsuseta pereliikmetelt piiril nõutakse. Siin esitatud teave reisidokumentide ja viisade kohta kehtib ka Islandile, Liechtensteini, Norrasse ja Šveitsi reisimise kohta.

Hoiatus

Iirimaale reisimisel kehtivad viisanõuded erinevad veidi teiste ELi riikide viisanõuetest. Kontrollige Iirimaa ametiasutuste en esitatud teavet.

Viisanõuded ELi kodakondsuseta pereliikmetele, kellel on elamisõigust tõendav dokument

Kui teie kolmanda riigi kodanikust pereliikmel on elamisloakaart või elamisluba, mille on välja andnud Schengeni ala riik, ei pruugi ta viisat vajada. Kontrollige allpool oleva vahendi abil, kas ta vajab sissesõiduviisat riiki, kuhu ta soovib reisida.

Millist liiki elamisõigust tõendav dokument on teie ELi kodakondsuseta pereliikmel?

Teie ELi kodakondsuseta pereliige ei vaja viisat, kui tal on elamisloakaart.

  • Selle elamisloakaardiga (või alalise elamisloakaardiga) saab ta reisida viisavabalt kõikidesse ELi riikidesse (sealhulgas teie kodakondsusjärgsesse riiki), samuti Islandile, Liechtensteini ja Norrasse, ilma et te peaksite teda saatma. See kehtib olenemata sellest, milline ELi riik väljastas tema elamisloakaardi või millist riiki ta külastab.

Hoiatus

Šveitsi puudutav erand

Teie ELi kodakondsuseta pereliige võib viisavabalt reisida ka Šveitsi, välja arvatud juhul, kui tema elamisloakaardi on välja andnud Iirimaa või Küpros.

Šveits ei väljasta ELi kodanike pereliikmetele elamisloakaarte, vaid elamislubasid (kontrollige Šveitsi ametiasutuste kehtestatud asjakohaseid eeskirju elamislubade kohta de en fr ).

Näide

ELi kodaniku pereliikme elamisloakaardi omanikud ei pea viisat taotlema

Soomes elava Saksamaa kodaniku hiinlasest abikaasale Yingile on Soomes välja antud ELi kodaniku pereliikme elamisloakaart. Ying soovib koos abikaasaga reisida Rumeeniasse sügispuhkust veetma. Kuna Yingil on kehtiv pass ning ELi kodaniku pereliikme elamisloakaart, ei pea ta Rumeeniasse reisimiseks sissesõiduviisat hankima.

Näide

ELi kodaniku pereliikme elamisloakaardi omanikud ei pea viisat taotlema

Marek on Tšehhi kodanik. Ta elab koos oma India kodanikust abikaasa Meeraga Bulgaarias. Meeral on ELi kodaniku pereliikmena Bulgaarias välja antud kehtiv pass ja elamisloakaart. Meera reisib puhkuse ajal üksi Prantsusmaale ja sealt edasi Iirimaale. Kuna Meeral on kehtiv pass ja elamisloakaart, ei ole tal vaja sissesõiduviisat, et reisida nendesse kahte riiki, isegi kui ta reisib üksi.

Millisesse riiki te reisite?

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmel on elamisluba, mille on välja andnud Schengeni ala riik ja ta reisib Schengeni ala riiki

  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige ei vaja viisat, kui tal on elamisluba (riiklik elamisluba), mille on siseriiklike eeskirjade alusel välja andnud Schengeni ala riik.

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmel on elamisluba, mille on välja andnud Schengeni ala riik ja ta reisib Schengeni alasse mittekuuluvasse riiki

  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige vajab viisat, kui ta reisib Iirimaale.
  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige ei vaja viisat, kui ta reisib Küprosele.

Näide

Isegi kui teil on Schengeni ala riigi väljastatud riiklik elamisluba, võib Iirimaale reisimiseks olla vaja sissesõiduviisat

Nigeeria kodanik Joyce elab Madalmaades koos oma hollandlasest abikaasa Luukiga. Kuna Joyce on Madalmaade kodaniku pereliige, on talle seal välja antud Madalmaade elamisluba. Kui Luuk peab sõitma ärireisile Dublinisse, soovib Joyce temaga kaasa minna. Kuna Iirimaa ei kuulu Schengeni alasse ja ei tunnusta Schengeni riikide elamislubasid, peab Joyce koos Luukiga Iirimaale reisimiseks hankima sissesõiduviisa.

Millisesse riiki te reisite?

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmel on elamisluba, mille on välja andnud Schengeni alasse mittekuuluv riik ja ta reisib Schengeni ala riiki

  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige vajab viisat.

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmel on elamisluba, mille on välja andnud Schengeni alasse mittekuuluv riik ja ta reisib Schengeni alasse mittekuuluvasse riiki

  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige vajab viisat, kui tal on Iirimaa väljastatud elamisluba ja ta reisib Küprosele.
  • Teie ELi kodakondsuseta pereliige vajab viisat, kui tal on Küprose väljastatud elamisluba ja ta reisib Iirimaale.

Sissesõiduviisa taotlemine lühiajaliseks, kuni 90-päevaseks riigis viibimiseks

Siin esitatud teave kehtib reisimiseks 27 ELi liikmesriiki ning Islandile, Liechtensteini, Norrasse ja Šveitsi. Šveitsi reisimisel võidakse siiski kohaldada teatavaid erieeskirju (kontrollige Šveitsi ametiasutuste esitatud teavet viisade kohta en ).

Kui teie ELi kodakondsuseta pereliige vajab sissesõiduviisat, peab ta seda eelnevalt taotlema reisi sihtriigi konsulaadist või saatkonnast. Kui ta reisib koos teiega või ühineb teiega (muus ELi riigis kui teie kodakondsusjärgne riik), tuleks nende viisat menetleda esimesel võimalusel kiirendatud menetluse korras ja tasuta. ELi kodakondsuseta pereliikmete viisataotluste menetlemiseks kuluv aeg, mis ületab 15 päeva, peaks olema erandlik ja nõuetekohaselt põhjendatud.

Hoiatus

Teie ELi kodakondsuseta pereliige peaks viisataotlusel selgelt märkima, et taotleb sissesõiduviisat ELi kodaniku pereliikmena. Kui see ei ole viisataotlusel selgelt märgitud, võidakse talle väljastada vale liiki viisa, mille eest tuleb maksta.

Viisa taotlemine – ELi kodakondsuseta pereliikmete tõendavad dokumendid

Teie ELi kodakondsuseta pereliige peab koos viisataotlusega esitama järgmised dokumendid (mingeid muid dokumente ei nõuta):

  • kehtiv pass;
  • ELi kodanikust pereliikme kehtiv isikutunnistus või pass;
  • dokument, mis tõendab peresidemeid ELi kodanikuga (nt abielutõend, sünnitõend jne) ja (vajaduse korral) tõendid ülalpeetavuse kohta, partnerluse kestuse kohta jne;
  • tõendid selle kohta, et ta on ELi kodanikuga vastuvõtvas riigis kaasas või ühineb seal temaga, s.t:
    • tõendid selle kohta, et ELi kodanik juba elab või viibib vastuvõtvas ELi riigis (nt vastuvõtva riigi väljastatud kehtiv registreerimistõend);
    • kui ELi kodanik ei viibi veel vastuvõtvas ELi riigis: deklaratsioon selle kohta, et ELi kodanikul on kavas sihtriiki reisida.

Viisa andmisest keeldumine ja edasikaebamine

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmele võib viisa andmisest keelduda üksnes järgmistel põhjustel:

  • ta ei suuda tõendada, et:
    • ta on teie pereliige (ja te elate mõnes teises ELi riigis, mis ei ole teie kodakondsusjärgne riik, või kavatsete sinna reisida);
    • ta ühineb selles riigis teie kui ELi kodanikuga või saadab teid seal.

ELi riik võib viisataotluse tagasi lükata ka avaliku korra ja julgeoleku või rahvatervisega seotud põhjustel. Sellisel juhul peavad ametiisikud tõendama, et viisa taotleja kujutab endast tõelist, vahetut ja piisavalt tõsist ohtu. ELi liikmesriik võib viisataotluse tagasi lükata ka kuritarvitamise või pettusega seotud põhjustel.

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmele tuleb keeldumisest teatada kirjalikult, esitades kõik konkreetsed faktilised ja õiguslikud alused, millele tuginedes otsus tehti, ning täpsustades, kuidas ja mis ajani on võimalik edasi kaevata.

Viibimise kestus

Kui teie ELi kodakondsuseta pereliikmetel on nõutavad dokumendid olemas, on neil õigus teid saata või teiega ühineda ilma igasuguste tingimuste või formaalsusteta iga külastatava ELi riigi puhul järjest kuni 3-kuulise ajavahemiku jooksul. Nende suhtes ei kohaldata Schengeni alal kohaldatavat üldist piirangut kuni 90 päeva 180-päevase ajavahemiku jooksul. Võite kombineerida viibimist erinevates ELi riikides ilma üldise tähtajata (kui täidetud on ELi õigusnormide tingimused teises liikmesriigis elamisega seotud formaalsuste kohta).

Näide

Teie ELi kodakondsuseta pereliikmel ei ole üldist ajalist piirangut teiega ühinemiseks või teiega mitme ELi riigi külastamiseks

Itaalia kodanik Marco elab Prantsusmaal. Kogu ELi hõlmava teadusprojekti raames veetis ta kolm kuud Austrias ja kolm kuud Saksamaal ning lõpetas projekti kahekuulise viibimisega Luksemburgis. Tema Ameerika kodanikust abikaasal Susanil oli õigus ühineda Marcoga kogu tema välismaal viibimise ajaks, sest kehtiva passi ja elamisõigust tõendava dokumendiga ei olnud tema viibimine erinevates ELi riikides ajaliselt piiratud.

Kui teie ELi kodakondsuseta pereliige reisib üksi ega oma kehtivat elamisloakaarti või elamisluba, kohaldatakse tavapärast korda (Schengeni alal 90 päeva 180-päevase ajavahemiku jooksul).

Elamisloakaardi taotlemine ELi kodaniku pereliikmena

Kui viibite muus ELi riigis kui teie kodakondsusjärgne riik ja teie ELi kodakondsuseta pereliige kavatseb seal viibida kauem kui kolm kuud, võib ta saabumisel taotleda elamisloakaarti. Ametiasutused peavad selle välja andma kuue kuu jooksul alates taotluse esitamise kuupäevast. Kui teie ELi kodakondsuseta pereliikme viisa aegub enne tema elamisloakaardi väljastamist, ei pea ta uue viisa saamiseks oma päritoluriiki tagasi pöörduma.

Elamisloakaardi taotluse menetlemise ajal võib teie ELi kodakondsuseta pereliikmel olla reisimisel praktilisi takistusi, näiteks kui ta lahkub oma elukohajärgsest ELi riigist ja püüab sinna uuesti siseneda. Ilma elamisloakaardita ei ole ta viisanõudest vabastatud ja tema esialgne sissesõiduviisa võib olla aegunud. Sellisel juhul tuleks hõlbustada nende reisimist vastuvõtvasse ELi riiki ja sealt tagasi. Teie ELi kodakondsuseta pereliige peaks küsima oma vastuvõtva ELi riigi ametiasutustelt, kas tema tagasipöördumise suhtes kohaldatakse eritingimusi või on vaja täiendavaid dokumente.

Hoiatus

Kui elate väljaspool ELi ning teie ELi kodakondsuseta pereliige reisib koos teiega või üksi ELi riiki, mille kodanik te olete, võib tal vaja olla viisat ja ta peab selle eest tasuma.

Sissesõiduviisata piirile saabumine

Teie ELi kodakondsuseta pereliige peaks olema eelnevalt hästi informeeritud ning tal peaksid enne reisi kõik vajalikud dokumendid olemas olema. Kui ta aga saabub piirile oma passiga, kuid ilma sissesõiduviisata, peavad piirivalveasutused andma talle vajaduse korral kõik mõistlikud võimalused muul viisil tõendada, et ta on ELi kodaniku pereliige (näiteks abielutõend või sünnitõend), ning tõendid selle kohta, et ta ühineb ELi kodanikuga või saadab teda (näiteks tõend selle kohta, et ELi kodanik juba elab või viibib riigis, kuhu sisenemist taotletakse). Kui ta suudab seda tõendada ja puuduvad tõendid selle kohta, et ta kujutab ohtu avalikule korrale ja julgeolekule või rahvatervisele, tuleb viisa piiril viivitamata väljastada. Pange tähele, et tõendamiskohustus lasub pereliikmel.

On väga soovitatav, et teie ELi kodakondsuseta pereliikmed kannaksid oma passi ja (vajaduse korral) viisat kaasas, et nad saaksid tõendada oma isikut, kui politsei nad kinni peab, kui nad lähevad lennukile jne. Mõnes ELi riigis on see õiguslik nõue ja selle kohustuse täitmata jätmise korral võidakse kohaldada sanktsioone.

Kui teie pereliikmel tekib viisa saamisega probleeme, võtke ühendust meie abiteenistustega. Ava välislingina

Riiki sisenemise keeld

Väga erandlikel juhtudel võib ELi riik keelata teie või teie pereliikme riiki sisenemise avaliku korra ja julgeoleku või rahvatervise kaalutlustel. Sellisel juhul peavad ametiisikud tõestama, et teie või teie pereliikmed kujutavad endast tõelist, hetkel olemasolevat ja piisavalt tõsist ohtu. Teil on õigus saada kõnealune otsus kirjaliku dokumendina, kus on esitatud täielik põhjendus ning täpsustatud edasikaebamise kord ja tähtaeg.

Lisateave:

ELi kodakondsuseta pereliikme elamisõigus, kui ta kolib koos teiega teise ELi riiki

ELis reisimiseks vajalikud dokumendid

ELi sisserändeportaal en es fr pt

KKK

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Viimati ajakohastatud: 15/04/2024
Jaga lehekülge