Abielu

Ilmalik abielu on õiguslik seisund, mida tunnustatakse kõikides ELi riikides. Eeskirjad, mida kohaldatakse selliste partnerluste suhtes nagu tsiviil- või registreeritud partnerlus või de facto kooselu, erinevad abielu suhtes kohaldatavatest eeskirjadest.

Abielu käsitlevad riiklikud eeskirjad on ELi riikide lõikes erinevad, eelkõige järgmistes küsimustes:

  • abikaasade õigused ja kohustused: näiteks seoses vara või abielunimega;
  • ilmaliku ja kirikliku abielu vaheline suhe: mõned ELi riigid tunnistavad kiriklikku abielu võrdselt ilmalikuga, mõned mitte. Kui kolite teise ELi riiki vaid pärast kirikliku abielu sõlmimist, kontrollige, kuidas mõjutab see teie perekonnaseisu selles ELi riigis, kuhu te elama asute;
  • samasooliste paaride võimalused abielu sõlmimiseks. See on võimalik järgmistes ELi riikides: Austria, Belgia, Hispaania, Iirimaa, Kreeka, Luksemburg, Madalmaad, Malta, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Soome ja Taani. Samasooliste abielu on võimalik ka Islandil, Norras ja Šveitsis.

Lisateave abielu ja abieluvara käsitlevate riiklike eeskirjade kohta. Ava välislingina

Piiriülene abielu ELis

Selle all peetakse silmas seda, kui abielu hõlmab mitut ELi riiki. Näiteks kui abiellute teise ELi riigi kodanikuga või abiellute ELi riigis, mis ei ole teie koduriik.

Mida peaks tegema enne pulmi?

Kontrollige, millise riigi seaduseid kohaldatakse teie abielu ja abieluvara suhtes. Sellest oleneb, millised on teie õigused ja kohustused abikaasadena.

Kui abiellute ELi riigis, mis ei ole teie elukohariik, tuleks kontrollida mõlema ELi riigi ametiasutustest, millised on nõuded teie abielu täielikuks tunnustamiseks mõlemas riigis. Näiteks võidakse nõuda abielu registreerimist ja abiellumisteate avaldamist.

Mida peaks tegema pärast pulmi?

Üldjuhul tunnustatakse ühes ELi riigis sõlmitud abielu kõigis ELi riikides, ehkki samasooliste abielu puhul võib olla erandeid.

Abielu tunnustamine teises ELi riigis – õigused, mis on tagatud ELi ja siseriikliku õigusega

Kui abiellusite mõnes ELi riigis ja vajate oma abielu tunnustamist oma koduriigis või mõnes teises ELi riigis, peaksite eristama järgmist:

  1. ELi õigusest tulenevad õigused, näiteks vaba liikumise õigus, mis hõlmab teie õigust liikuda ja elada koos abikaasaga teises ELi riigis, ning
  2. õigused, mis tulenevad selle ELi riigi õigusest, kus te tunnustamist taotlete, näiteks teie ja teie abikaasa pärimis- ja ülalpidamisõigused või õigus peretoetustele.

Kui abiellute ELi riigis, peavad kõik teised ELi riigid ELi õiguse kohaselt tunnustama teie abielu seoses ELi õigusest tulenevate õigustega, eelkõige vaba liikumise õigusega, mis hõlmab teie õigust liikuda ja elada koos abikaasaga teises ELi riigis. ELi riikide kohustus tunnustada teie abielu ELi õigusest tulenevate õiguste osas kehtib olenemata sellest, kas tegemist on heteroseksuaalse abielu või samasooliste abieluga.

Kui kasutate vaba liikumise õigust ning kolite elama ja töötama teise ELi riiki, võib ka teie abikaasa teiega kaasa tulla ja seal elada. Tutvuge elukohta käsitlevate eeskirjadega:

Kui aga abiellute mõnes ELi riigis ja soovite, et teie abielu tunnustataks teie koduriigis või mõnes muus ELi riigis, et saaksite kasutada siseriiklikust õigusest tulenevaid õigusi, kohaldatakse teie abielu tunnustamise suhtes selle ELi riigi õigust, kus te tunnustamist taotlete. See tähendab, et ELi riikidel on praegu vabadus otsustada, kas nad tunnustavad teie abielu seoses õigustega, mis tulenevad selle ELi riigi õigusest, kus te tunnustamist taotlete. Nende õiguste hulka kuuluvad õigus oma abikaasalt pärida või õigus saada abikaasalt elatist (näiteks lahutuse korral) või õigus saada peretoetusi.

Üldiselt tunnustavad kõik ELi riigid teises ELi riigis sõlmitud heteroseksuaalset abielu siseriiklikust õigusest tulenevate õiguste osas, kuid samasooliste abielu puhul see alati nii ei ole. Praegu tunnustavad mõnes teises ELi riigis sõlmitud samasooliste abielu siseriiklikust õigusest tulenevate õiguste osas üldiselt vaid need ELi riigid, kes lubavad sõlmida samasooliste abielu oma territooriumil. Need ELi riigid on järgmised: Austria, Belgia, Hispaania, Iirimaa, Kreeka, Luksemburg, Madalmaad, Malta, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Sloveenia, Soome ja Taani. Samasooliste abielu tunnustamine on võimalik ka Islandil, Norras ja Šveitsis.

Abielu tunnustamine ja registreerimine

Tavaliselt registreerivad selle ELi riigi ametiasutused, kus te abiellute, teie abielu asjaomase riigi tsiviil- või rahvastikuregistris.

Kui abiellute ELi riigis, mis ei ole teie ELi päritoluriik, võite soovida, et teie abielu tunnustataks ja registreeritaks ka teie ELi koduriigis. Abielu tunnustamine teie ELi koduriigis tähendab tavaliselt abielu registreerimist sealses tsiviil- või rahvastikuregistris.

Teie ELi koduriigi ametiasutused registreerivad teie abielu vastavalt teie ELi koduriigi riiklikele eeskirjadele. Te saate ka uurida oma koduriigi konsulaaresindusest, kas saate seal oma abielu registreerida või kas peaksite seda tegema oma ELi koduriigis.

Kui te ei abiellu oma ELi päritoluriigis, ei ole teie abielu tunnustamine ja registreerimine ka teie päritoluriigis tavaliselt kohustuslik. Kuid mõnikord on teie abielu tunnustamine ja registreerimine teie ELi koduriigis nõutav juhul, kui soovite kasutada siseriiklikust õigusest tulenevaid õigusi (näiteks pärandi või peretoetuste puhul) kas oma ELi koduriigis või mõnes muus ELi riigis.

Näide

Samasooliste abielu – kui riikide õigusaktid erinevad

Belgia kodanik Emma abiellus Belgias Prantsusmaa kodaniku Carine’iga. Kui Emma kolis vaba liikumise õigust kasutades Itaaliasse, et seal elada ja töötada, läks ka Carine temaga kaasa. See on võimalik, kuna Emmat ja Carine’i tunnustati Itaalias abielupaarina ELi õigusest tulenevate õiguste osas, eelkõige seoses õigusega liikuda ja elada koos pereliikmetega teises ELi riigis.

Itaalia ametiasutused ei tunnustanud aga Emmat ja Carine’i abielupaarina seoses siseriiklikust (Itaalia) õigusest tulenevate õigustega, sest Itaalias ei tunnustata samasooliste abielu nende õiguste tähenduses.

Kuna aga Itaalias on lubatud samasooliste registreeritud partnerlus, on Emmal ja Carine’il õigus samadele õigustele, mis on Itaalia seaduste kohaselt registreeritud partnerluses elavatel paaridel (nt pärimisõigus).

KKK

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Viimati ajakohastatud: 01/03/2024
Jaga lehekülge