Viimati ajakohastatud: 02/04/2022

Vabaabielupaarid

See lehekülg on mõeldud püsisuhtes olevatele partneritele, kes ei ole abielus ega ole oma kooselu ametlikult registreerinud.

Tutvu registreeritud partnerite õigustega.

Kui teie kooselu oma partneriga on stabiilne ja püsiv, on teil teatavad õigused kõikjal ELis, isegi juhul, kui te ei ole oma kooselu ametlikult registreerinud.

Teise ELi liikmesriiki elama asumine

Kui kolite oma de facto partneriga teise ELi riiki, peab see riik hõlbustama tema riiki sisenemist ja seal elamist, olenemata sellest, kas teie partner on ELi kodanik või mitte.

Peate suutma tõendada, et elate koos või et teil on pikaajaline suhe. Siiski ei ole enamik ELi riike täpselt kindlaks määranud, kuidas te seda tõendada saate.

Õigused ja kohustused

ELi riikides, mis tunnistavad de facto partnerlusi, on teil õigused ja kohustused ka seoses kinnisvara, pärandi ja elatisega, juhul kui lähete lahku.

Need õigused on eriti olulised samasooliste paaride puhul, kuna mitte kõik ELi riigid ei võimalda neil abielluda või oma kooselu ametlikult registreerida.

Kooselulepingud

Kui elate riigis, kus te ei saa abielluda või oma kooselu ametlikult registreerida või kui te ei soovi kumbagi teha, võite oma partneriga koostada kooselulepingu ning määrata kindlaks oma kooselu praktilised ja juriidilised aspektid.

Praktikas võib teil aga oma õiguste kasutamine osutuda keeruliseks ka juhul, kui teil on selline leping sõlmitud. Kui tekivad vaidlused seoses varaga, kohaldatakse üldiselt selle riigi õigust, kus vaidlus tekkis.

KKK

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Jaga lehekülge: