Võrdne kohtlemine töökohal

ELi kodanikuna on teil õigus võrdsele kohtlemisele nii töölevõtmise, töötingimuste, ametikõrgenduse, töötasu, kutseõppele juurdepääsu, tööandjapensionide kui ka vallandamise osas. ELis on nii avalikus kui ka erasektoris keelatud töökohal diskrimineerida vanuse, soo, puude, etnilise või rassilise päritolu, usu või uskumuste või seksuaalse sättumuse alusel.

Tööalaste õiguste, sotsiaalhüvitiste ning tööhõiveteenustele juurdepääsu osas tuleb teid ELi kodanikuna kohelda täpselt samamoodi kui teie kohalikke kolleege, kes on asjaomase riigi kodanikud. Siiski võib teie uus elukohariik otsustada, et esimese kolme riigis elamise kuu jooksul teile sissetulekutoetust või muid hüvitisi ei maksta (nt kui saabusite riiki hooajatöötajana, töötasite ühe kuu ja seejärel taotlesite sissetulekutoetust) ning isegi kauem juhul, kui saabute riiki tööotsijana.

Millist liiki diskrimineerimise eest olete kaitstud?

Vaadake, millised on diskrimineerimise liigid

Mõistlikud abinõud

Kui teil on puue, võite vajada oma töökohustuste täitmiseks või koolitusel osalemiseks töö või töökohaga seotud kohandusi. Sellisel juhul saate taotleda, et teie tööandja võtaks mõistlikke abinõusid. Neid abinõusid saab kohaldada kõigi tööga seotud tegevuste suhtes, alates tööle kandideerimisest kuni töösuhte lõpetamiseni, ning need hõlmavad ka töötingimusi ja erisoodustusi. saate taotleda, et teie tööandja võtaks mõistlikke abinõusid. Neid abinõusid saab kohaldada kõigi tööga seotud tegevuste suhtes, alates tööle kandideerimisest kuni töösuhte lõpetamiseni, ning need hõlmavad ka töötingimusi ja erisoodustusi.

Kuidas oma õigusi kasutada?

Kui leiate, et teid on diskrimineeritud, saate abi saamiseks pöörduda riiklike võrdõiguslikkust edendavate asutuste en poole. Mõned neist asutustest saavad teile anda teie olukorra kohta kasulikku teavet, samal ajal kui teised saavad teid aidata kaebuse esitamisel. Nad võivad seejärel (olles saanud teie heakskiidu) pöörduda ka pädeva kohtu poole.

Olenevalt siseriiklikest õigusaktidest võib teil olla õigus hüvitisele, tööle ennistamisele või kohtumäärusele, millega kohustatakse teie tööandjat võtma meetmeid diskrimineerimise lõpetamiseks ja mõistlike abinõude võimaldamiseks.

Saate ka abi ja nõu saamiseks võtta ühendust selliste organisatsioonidega nagu ametiühingud, vabaühendused ning juristid.

Teave riikide kohta

Vt ka:

Kuidas Mõistlikke Abinõusid Praktikas Rakendada? Ava välislingina

KKK

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Viimati ajakohastatud: 15/05/2024
Jaga lehekülge