Ettevõtlus
Viimati ajakohastatud: 04/08/2022

Tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise menetlused

Kui teil on probleeme seoses ostetud toote või teenusega, näiteks kui kaupleja keeldub toodet parandamast või selle eest raha tagastamast, võite proovida vaidlust lahendada kohtuväliselt, kasutades selleks vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlust.

Kui vaidlus on seotud internetis ostetud toote või teenusega, võite oma kaebuse esitada veebis vaidluste veebipõhise lahendamise platvormi vahendusel.

Vaidluste lahendamine kohtuväliselt on tavaliselt odav ja lihtne ning aitab teil vältida kohtusse minekut.

Vaidluste kohtuväline lahendamine

Vaidluste kohtuvälise lahendamise teenuseid pakuvad sõltumatud kohtuvälised üksused, näiteks lepitajad, vahendajad, vahekohtunikud, ombudsmanid ja tarbijakaitseametid. Nad võivad aidata viia lahenduse leidmiseks kokku teid ja kauplejat. Nad saavad teha lahendusettepaneku või isegi määrata siduva lahenduse.

Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused peavad järgima rangeid ELi kvaliteedikriteeriume, mis tagavad teie vaidluse lahendamise tulemuslikult, õiglaselt, sõltumatult ja läbipaistvalt. Enamik neist saavad teid aidata tasuta või väikese tasu eest. Nad saavutavad tulemuse tavaliselt 90 päeva jooksul. ELi õigusnormide kohaselt saate neid üksuseid kasutada kõikide ELis asuva kauplejaga tekkinud lepingualaste vaidluste lahendamiseks.

Vaidluste kohtuvälise lahendamise menetlust saab kasutada kõikides turusektorites (nt transport, pangandus, telekommunikatsioon, energia, elektroonikaseadmed, majapidamismasinad, autorent, keemiline puhastus jne).

Leidke vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus oma riigisAva välislingina .

Näide

Vaidluste kohtuvälise lahendamise üksused saavad teid aidata

Leedust pärit Arvidas sai oma internetiühenduse pakkujalt arve, mille summa oli lepingus märgitust suurem.

Olles tulutult proovinud kauplejaga probleemi lahendada, pöördus Arvidas asjaomase vaidluste kohtuvälise lahendamise üksuse poole Leedus. See üksus aitas Arvidasel probleemi lahendada talle kõige vähem ebameeldivusi tekitaval viisil.

Vaidluste veebipõhine lahendamine

Kui teil on internetis ostetud kaupade või teenuste üle vaidlus ELis asuva kauplejaga, võite kasutada ELi vaidluste internetipõhise lahendamise platvormi. See interaktiivne platvorm on tõlgitud kõikidesse ELi keeltesse ning selle kasutamine on tasuta.

Kui esitate kaebuse vaidluste internetipõhise lahendamise platvormi vahendusel, peate kauplejaga kokku leppima, milline kohtuvälise lahendamise üksus hakkab teie vaidlust käsitlema. Igal üksusel on oma eeskirjad ning menetlused, mis võivad mõnikord olla tasulised. Kuid olge mureta, sest saate oma riigi kontaktpunktiltAva välislingina menetluse igas etapis abi ja teavet küsida.

Näide

Püüdke leida oma kaebusele lahendus veebipõhise menetluse vahendusel

Tšehhist pärit Michaela ostis Saksamaal asuva netikaupleja veebisaidilt uue nutitelefoni. Talle saadeti telefon, mis ei vastanud tellimusele, kuid ta ei suutnud kauplejaga probleemi lahendada. Seepärast esitas ta kaebuse ELi vaidluste internetipõhise lahendamise platvormi kaudu.

Michaela ja kaupleja nõusolekul käsitles juhtumit sobiv vaidluste kohtuvälise lahendamise üksus ning Michaela sai lõpuks soovitud nutitelefoni. Lahendus leiti lihtsalt ja odavalt ning kogu menetlus toimus elektrooniliselt.

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Jaga lehekülge: