Viimati ajakohastatud: 02/04/2022

Ebaõiglane hinnakujundus

Kogu ELis on müüjatel kohustus esitada tootehinnad piisavalt selgelt, et saaksite neid hõlpsasti võrrelda teiste samalaadsete toodete hindadega ning teha teadliku valiku olenemata sellest, kuidas on tooted pakendatud või mitu ühikut on pakendis.

Kui ettevõtjad reklaamivad või müüvad teile mõnda toodet, on nad õiguslikult kohustatud esitama täiesti selgelt hinna, mis teil tuleb maksta.

Täielik hinnateave

Pakkumises märgitud hind peab sisaldama kõiki makse ja kohaletoimetamiskulusid. Kui lisanduvad täiendavad kulud, mida ei saa ette arvutada, tuleb teid sellest eelnevalt teavitada.

Näide

Koguhind peab sisaldama kõiki makse ja tasusid

Belglane Stefaan leidis lennuettevõtja veebilehelt mõned väga odavad lennud Hispaaniasse. Pärast veebibroneeringu tegemist lõpphind aga kahekordistus – sisaldades nüüd erinevaid lisatasusid, mida ei olnud varem mainitud üheski broneeringuetapis.

Stefaan võttis ühendust klienditeenindusosakonnaga ning talle vastati, et esialgne hind oli näitlik. Belgia tarbijakaitsekeskusest sai ta aga kinnituse, et kuigi lennuettevõtjatel on õigus küsida lisatasu selliste teenuste eest nagu pagas või lennul pakutav eine, tuleb need lisatasud ära märkida kohe broneerimisprotsessi alguses (nagu ka kõik muud lisatasud, maksud jms). Mittevalikulised lisakulud (nagu haldus- või maksekulud) peavad alati sisalduma juba algses hinnas.

Nüüd esitab kõnealune lennuettevõtja kõik lisatasud selgelt kohe broneerimisprotsessi alguses.

Kui toodet reklaamitakse tasuta tootena, ei saa teid kohustada tasuma muud kui:

Lihtne võrdlus – ühikuhind

Toodete hinnad peaksid olema võrreldavad olenemata nende kaubamärgist või pakendi suurusest, et teaksite, kui palju säästaksite, ostes näiteks väiksema hommikusöögihelveste paki asemel suurema perepaki.

Et saaksite seda teha, peab kõigil toodetel lisaks müügihinnale olema märgitud ka ühikuhind – näiteks kilo või liitri kohta. See teave peab olema selgesti arusaadav, kergesti loetav ja hõlpsasti tuvastatav.

See nõue kehtib ka müügihinda sisaldavate reklaamide suhtes.

Näide

Vaata ostetava toote ühikuhinda

Nadine elab koos 5-kuuse tütrega Luksemburgis, Saksamaa piiri ääres. Et raha kokku hoida, võrdles ta mähkmete hindu erinevates kauplustes nii Luksemburgis kui ka Saksamaal.

Ta leidis Saksmaalt edasimüüja, kes pakkus teda huvitava kaubamärgi mähkmeid sama hinnaga, kui ta oli harjunud maksma Luksemburgis. Kuid ühikuhinda lähemalt uurides märkas ta, et Saksamaal müüdavad pakendid sisaldasid 140 mähet, samal ajal kui Luksemburgi omades oli neid vaid 90, mistõttu need osutusid oluliselt kallimaks. Nüüd ostab ta neid mähkmeid vaid Saksamaal asuvast kauplusest.

Erandid

Teatavate kaupade puhul ei pruugi ühikuhinna märkimise nõue nende erilise laadi või otstarbe tõttu kehtida. Ühikuhinda ei pea märkima ka siis, kui see võiks tekitada segadust. Sellised kaubad on muu hulgas:

Diskrimineeriv hinnakujundus ei ole lubatud.

Teilt kui ELi kodanikult ei tohi kaupleja küsida toote või teenuse eest kõrgemat hinda lihtsalt teie kodakondsuse või elukohariigi alusel. Mõned hinnaerinevused võivad olla põhjendatud, kui need põhinevad objektiivsetel kriteeriumidel, mitte kõigest kodakondsusel. Näiteks võivad postikulude erinevused kaasa tuua selle, et kauba kohaletoimetamise eest tuleb ühes riigis maksta rohkem kui teises. Sellegipoolest võivad kauplejad eri müügikohtades (nt tava- ja veebipoes) määrata erinevaid netomüügihindu või teha teatavaid pakkumisi ainult liikmesriigi ühe kindla piirkonna klientidele. ELi eeskirjade kohaselt peavad kõik pakkumised olema kättesaadavad teiste ELi riikide tarbijatele.

Järgmisel kolmel juhul ei ole aga erinevused teiste ELi riikide tarbijate juurdepääsus kaupadele või teenustele mingil viisil põhjendatavad:

Kui kauplejal on samal veebilehel eri riikide jaoks eri versioonid, näiteks veebipoed, mis müüvad kaupu eri ELi riikides, peab teil olema võimalik vaadata, millise riigi lehel te parajasti olete. Teie suunamiseks konkreetse riigi lehele peab küsima teie luba. Samuti peab teil olema igal ajal võimalik oma valikut muuta.

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Jaga lehekülge: