Viimati ajakohastatud : 26/09/2018

Ebaõiglane hinnakujundus

Kogu ELis on müüjatel kohustus esitada tootehinnad piisavalt selgelt, et saaksite neid hõlpsalt võrrelda samalaadsete toodete hindadega ning teha teadlikud valikud − olenemata sellest, kuidas tooted on pakendatud või mitu ühikut pakendis on.

Ettevõtjad on õiguslikult kohustatud esitama täiesti selgelt hinna, mis teil tuleb maksta, kui nad reklaamivad või müüvad teile mõnda toodet.

Täielik hinnateave

Pakkumises märgitud hind peab sisaldama kõiki makse ja kohaletoimetamiskulusid. Kui lisanduvad täiendavad kulud, mida ei saa ette arvutada, tuleb teid sellest eelnevalt teavitada.

Näide

Šotimaalt pärit Steven leidis lennuettevõtja lehelt mõned väga odavad lennud Hispaaniasse. Pärast veebibroneeringu tegemist hind aga kahekordistus – hõlmates erinevaid lisatasusid, mida ei olnud varem mainitud mitte üheski broneeringuetapis.

Steven võttis ühendust klienditeenindusosakonnaga ning talle vastati, et esialgne hind oli vaid näitlik. Helistades seejärel Šotimaa tarbijakeskusesse sai ta kinnituse, et kuigi lennuettevõtjatel on õigus küsida lisatasu selliste teenuste eest nagu pagas või lennul pakutav eine, tuleb need lisatasud ära märkida kohe broneerimisprotsessi alguses (koos muude lisatasude, maksude jms). Mittevalikulised lisakulud (nagu haldus- või maksekulud) peavad sisalduma juba algses hinnas.

Tarbijakeskuse sekkumise järgselt märgib see lennuettevõtja nüüd kõik hinnalisad selgelt ja arusaadavalt juba broneerimisprotsessi alguses.

Kui toodet reklaamitakse „tasuta" tootena, ei saa teid kohustada maksma muid kui:

Lihtne võrdlus – ühikuhind

Peaksite samuti saama võrrelda hindu erinevate kaubamärkide ja pakendisuuruste vahel, et näha näiteks, kui palju te säästaksite, ostes väiksema hommikusöögihelveste paki asemel suurema perepaki.

Selleks et saaksite seda teha, peab kõigil toodetel lisaks müügihinnale olema märgitud ka ühikuhind – näiteks hind kilo või liitri kohta. See teave peab olema selgesti arusaadav, loetav ja hõlpsasti tuvastatav.

Eespool nimetatud nõue kehtib ka reklaamide kohta, milles on märgitud müügihind.

Näide

Nadine elab koos 5-kuuse tütrega Belgias, Saksamaa piiri ääres. Raha säästmise eesmärgil võrdles ta mähkmete hindu erinevates kauplustes nii Belgias kui ka Saksamaal.

Ta leidis Saksmaalt edasimüüja, kes müüs teatava kaubamärgi mähkmeid sama hinna eest kui Belgias. Kuid ühikuhinda lähemalt uurides märkas ta, et Saksamaal müüdavad pakendid sisaldasid 140 mähet, samal ajal kui Belgia omades oli neid vaid 90, mis muutis need oluliselt kallimaks. Nüüd ostab ta neid mähkmeid vaid Saksamaal asuvast kauplusest.

Vaadake enne ostu tegemist kindlasti ka ühikuhinda.

Erandid

Järgmised on näited kaupadest, mille puhul ühikuhinda käsitlevaid eeskirju ilmtingimata ei kohaldata. Seda kas seepärast, et ühikuhinna märkimine võiks tekitada segaduse, või toodete erilise iseloomu või eesmärgi tõttu:

ELi õigusaktid

Kas vajate lisateavet konkreetses riigis kehtivate eeskirjade kohta?

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Küsige abi või nõu oma riigi Euroopa tarbijakeskuselten

Küsige abi või nõu riiklikult tarbijaühenduselten

Jaga lehekülge: