Pēdējā pārbaude : 26/09/2018

Negodīgas cenas

Visā ES tirgotājiem ir pienākums pietiekami skaidri norādīt preču cenas, lai jūs varētu viegli salīdzināt līdzīgu ražojumu cenas un izdarīt apzinātu izvēli neatkarīgi no tā, kāds ir to iepakojums vai cik daudz vienību tiek pārdotas vienkopus.

Uzņēmumiem ir ar likumu noteikts pienākums reklāmā un tirdzniecībā pavisam skaidri norādīt cenu, kura jums būs jāsamaksā, iegādājoties attiecīgo ražojumu vai pakalpojumu.

Pilna informācija par cenu

Piedāvājumā norādītajā cenā ir jāiekļauj visi nodokļi un piegādes izmaksas. Ja ir iespējamas papildu izmaksas, kuras nevar aprēķināt iepriekš, jūs par to ir iepriekš jāinformē.

Piemērs

Stīvens no Skotijas kādas aviosabiedrības tīmekļa vietnē atrada pavisam lētas aviobiļetes uz Spāniju. Kad viņš internetā bija pabeidzis rezervāciju, galīgā cena bija divkāršojusies dažādu piemaksu dēļ, kuras nebija minētas nevienā no rezervācijas procesa posmiem.

Stīvens sazinājās ar aviosabiedrības klientu dienestu un saņēma informāciju, ka sākotnējā cena bijusi tikai orientējoša. Piezvanījis uz Skotijas patērētāju centru, viņš noskaidroja, ka aviosabiedrības patiešām var piestādīt rēķinu par tādām lietām kā bagāža vai maltīte lidojuma laikā, taču šie pakalpojumi un to izmaksas ir jānorāda jau pašā sākumā (kopā ar visiem pārējiem papildu maksājumiem, nodokļiem u.tml.). Turklāt papildizmaksām, kuras ir obligātas, piemēram, administratīvajām izmaksām vai komisijai par maksājumiem, vienmēr jābūt iekļautām sākotnējā cenā.

Pēc patērētāju centra iejaukšanās attiecīgā aviosabiedrība tagad skaidri un viennozīmīgi norāda visus cenas elementus jau pašā rezervācijas procesa sākumā.

Ja kaut ko reklamē kā pieejamu bez maksas, nedrīkst no jums prasīt, lai sedzat citas izmaksas, izņemot tās, kas saistītas ar:

Ērti salīdzināmas cenas – par vienību

Jums ir jābūt iespējai salīdzināt dažādu zīmolu un dažādu lielumu iepakojumu cenas, lai redzētu, ko varat ietaupīt, iegādājoties lielu, veselai ģimenei domātu brokastu graudaugu pārslu paku, nevis mazo iepakojumu.

Lai to būtu vieglāk izdarīt, visiem ražojumiem ir jānorāda ne tikai pārdošanas cena, bet arī cena par vienību – piemēram, par kilogramu vai litru. Šai informācijai ir jābūt viennozīmīgai, skaidri salasāmai un viegli atpazīstamai.

Šis noteikums attiecas arī uz reklāmu, kurā minēta pārdošanas cena.

Piemērs

Nadīna dzīvo Beļģijā netālu no robežas ar Vāciju. Viņai ir 5 mēnešus veca meitiņa. Cenzdamās ietaupīt naudu, viņa sāka salīdzināt autiņbiksīšu cenas dažādos veikalos Beļģijā un aiz robežas Vācijā.

Viņa konstatēja, ka tirgotājs Vācijā piedāvā tādas pašas autiņbiksītes, kādas viņa parasti pirka Beļģijā, arī pakas cena bija tāda pati. Tomēr no cenas par vienību Nadīna saprata, ka Vācijas pakā ir 140 autiņbiksītes, bet Beļģijā tirgotajās pakās – tikai 90. Līdz ar to Beļģijā nopērkamās autiņbiksītes bija daudz dārgākas. Viņa tūlīt pat izlēma, ka turpmāk autiņbiksītes pirks Vācijā.

Pirms pirkuma veikšanas neaizmirstiet, ka derētu pārbaudīt vienības cenu.

Izņēmumi

Daži tādu preču piemēri, uz kurām var neattiekties prasība norādīt cenu par vienību, jo tā var mulsināt vai preces pēc savas dabas vai mērķa ir īpašas:

ES tiesību akti

Vajadzīga papildu informācija par kādā valstī spēkā esošajiem noteikumiem?

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Prasiet padomu vai palīdzību savas valsts Eiropas patērētāju centrāen

Prasiet padomu vai palīdzību savas valsts patērētāju aizsardzības organizācijāen

Ikkondividi din il-paġna: