Pēdējā pārbaude: 23/01/2023

Negodīgas cenas

Visā ES tirgotājiem ir pienākums pietiekami skaidri norādīt preču cenas, lai jūs varētu viegli salīdzināt līdzīgu produktu cenas un izdarīt apzinātu izvēli neatkarīgi no tā, kāds ir to iepakojums vai cik daudz vienību tiek pārdotas vienkopus.

Uzņēmumiem ir ar likumu noteikts pienākums skaidri norādīt pārdošanā laisto vai īpaši piedāvāto produktu cenu.

Pilna informācija par cenām

Piedāvājumā norādītajā cenā ir jāiekļauj visi nodokļi un piegādes izmaksas. Ja ir iespējamas papildu izmaksas, kuras nevar aprēķināt iepriekš, patērētāji par to ir iepriekš jāinformē.

Piemērs

Nodokļi un piemaksas jāiekļauj kopējā cenā

Stefans, kurš dzīvo no Beļģijā, kādas aviosabiedrības tīmekļa vietnē atrada pavisam lētas aviobiļetes uz Spāniju. Kad viņš internetā bija pabeidzis rezervāciju, galīgā cena bija divkāršojusies dažādu piemaksu dēļ, kuras nebija minētas nevienā no rezervācijas procesa posmiem.

Stefans sazinājās ar aviosabiedrības klientu dienestu un saņēma informāciju, ka sākotnējā cena bijusi tikai orientējoša. Piezvanījis uz Beļģijas patērētāju centru, viņš noskaidroja, ka aviosabiedrības patiešām var piestādīt rēķinu par papildu pakalpojumiem, kā bagāža vai maltīte lidojuma laikā, taču šie pakalpojumi un to izmaksas ir jānorāda jau pašā sākumā, kopā ar visiem pārējiem papildu maksājumiem vai nodokļiem. Turklāt papildizmaksām, kuras ir obligātas, piemēram, administratīvajām izmaksām vai komisijai par maksājumiem, vienmēr jābūt iekļautām sākotnējā cenā.

Konkrētā aviosabiedrība tagad jau no paša rezervācijas procesa sākuma skaidri norāda visas cenā iekļautās piemaksas.

Ja kaut ko reklamē kā pieejamu bez maksas, nedrīkst no jums prasīt, lai sedzat citas izmaksas, izņemot tās, kas saistītas ar:

Ērti salīdzināmas cenas – par vienību

Cenām ir jābūt salīdzināmām, lai kāds arī būtu to zīmols un iepakojuma lielums, piem., lai varētu noteikt, vai liela, veselai ģimenei domāta brokastu graudaugu pārslu paka ir ekonomiskāka par mazo iepakojumu.

Lai to būtu vieglāk izdarīt, visiem produktiem ir jānorāda ne tikai pārdošanas cena, bet arī cena par vienību – piemēram, par kilogramu vai litru. Šai informācijai ir jābūt saprotamai, redzamai un viegli salasāmai.

Šis noteikums attiecas arī uz reklāmu, kurā minēta pārdošanas cena.

Piemērs

Pārbaudiet iegādājamā produkta vienības cenu

Nadīna dzīvo Luksemburgā pie robežas ar Vāciju. Viņai ir 5 mēnešus veca meitiņa. Viņa nolemj salīdzināt autiņbiksīšu cenas dažādos veikalos Luksemburgā un aiz robežas Vācijā, lai lūkotu samazināt tēriņus.

Viņa konstatēja, ka tirgotājs Vācijā piedāvā tādas pašas autiņbiksītes, kādas viņa parasti pērk Luksemburgā, par tādu pašu cenu. Tomēr, kad viņa pārbaudīja vienības cenu, Nadīna saprata, ka Vācijā tirgotajā pakā ir 140 autiņbiksītes, bet Luksemburgā tirgotajās pakās – tikai 90. Līdz ar to Luksemburgā nopērkamās autiņbiksītes bija daudz dārgākas. Viņa tūlīt pat izlēma, ka turpmāk autiņbiksītes pirks Vācijā.

Izņēmumi

Daži tādu produktu piemēri, uz kuriem var neattiekties prasība norādīt cenu par vienību, jo tā var mulsināt vai produkti pēc savas dabas vai mērķa ir īpaši:

Maldinoši apgalvojumi par cenas samazinājumu

Tādi paziņojumi par cenu atlaidēm kā, piemēram, “agrāk EUR 50, tagad EUR 25”, var būt maldinoši, ja sākotnējā pārdošanas cena (saukta arī par atsauces cenu) ir paaugstināta. Visās ES valstīs tirgotājiem, paziņojot par cenas atlaidi, ir pienākums, informēt patērētāju par “iepriekšējo” cenu, t. i., par zemāko cenu, kas precei piemērota vismaz pēdējo 30 dienu laikā.
Šī informācija patērētājiem ļauj novērtēt, vai atlaide ir patiesa.

Piemērs

Neļaujiet atlaidēm jūs apmulsināt

Basja no Polijas, braucot ar vilcienu mājup no darba, ielūkojās tiešsaistes veikalā. Tur viņa pamanīja dārgus dizaineru džinsus, kas viņai ļoti iepatikās. Basja ievietoja preci savā pirkumu grozā, bet pirkšanu nolēma atlikt uz vēlāku laiku, kad tirgotāji piedāvās atlaides. Pēc divām nedēļām viņa atkārtoti apmeklēja tiešsaistes veikalu, lai veiktu pirkumu, un bija nepatīkami pārsteigta. Sākotnējā cena, kas bija norādīta kopā ar ļoti pievilcīgo cenu “ar atlaidi”, patiesībā bija augstāka nekā cena, ko Basja bija redzējusi divas nedēļas pirms izpārdošanas. Basja jutās vīlusies un džinsus neiegādājās.

Saskaņā ar ES noteikumiem patērētājiem jāspēj novērtēt, vai cena ar atlaidi faktiski ir labs darījums, tādēļ tirgotājiem ir pienākums norādīt zemāko cenu, kas attiecīgajām precēm piemērota vismaz 30 dienas pirms atlaides piemērošanas.

Cenu diskriminācija ir aizliegta

Tirgotājs jums kā ES pilsonim vienīgi jūsu pilsonības vai dzīvesvietas valsts dēļ nevar prasīt, lai maksājat vairāk par kādu produktu vai pakalpojumu. Atsevišķas cenu atšķirības var būt pamatotas, ja tās balstās uz objektīviem kritērijiem, nevis tikai uz pilsonību. Piemēram, atbilstīgi pasta izmaksām maksāsiet vairāk vai mazāk dažādās valstīs. Tomēr tirgotāji var noteikt atšķirīgas neto pārdošanas cenas dažādās pārdošanas vietās, piemēram, veikalos un tīmekļa vietnēs, vai ierobežot īpašo piedāvājumu pārdošanu tikai konkrētā kādas dalībvalsts teritorijā. Saskaņā ar ES noteikumiem visiem šiem piedāvājumiem jābūt pieejamiem citu ES valstu patērētājiem.

Atšķirības produktu vai pakalpojumu pieejamībā starp dažādu ES valstu patērētājiem nekādi nav pamatotas šādās trijās situācijās:

Ja tirgotājam ir vairākas vienas un tās pašas tīmekļa vietnes versijas, piemēram, tīmekļa veikals, kas pārdod produktus dažādās valstīs ES, jums ir jābūt iespējai izvēlēties, kuru versiju skatīsiet. Jums ir jāsniedz piekrišana, un tikai tad jūs var pārvirzīt uz citu kādas valsts tīmekļa vietni. Jums ir arī jābūt iespējai jebkurā laikā mainīt savu izvēli.

Pielāgota cena

Tirgotāji var izmantot algoritmus, lai izsekotu jūsu tiešsaistes pārlūkošanas paradumus un attiecīgi noteiktu cenas. Mērķis ir patērētājiem noteikt tādu cenu, kādu tie būtu ar mieru maksāt par konkrētu preci. Šāda prakse nav nelikumīga, tomēr patērētājam ir tiesības uz pilnīgu cenu pārredzamību.

Saskaņā ar ES noteikumiem tirgotājiem ir pienākums patērētājus informēt par to, vai cena ir pielāgota, pamatojoties uz automatizētu lēmumu pieņemšanu un jūsu kā patērētāja uzvedības profilēšanu.

Piemērs

Jums ir tiesības zināt

Ana no Rumānijas regulāri pārlūko savu iecienīto tiešsaistes veikalu piedāvājumu un skata dažādu preču cenas neatkarīgi no tā, vai viņa grasās tās iegādāties vai ne. To darot, viņa ir ievērojusi ne tikai cenu svārstības, bet arī to, ka cenas atšķiras atkarībā no izmantotās ierīces. Turklāt pārsteidzoši ir tas, ka, pārlūkojot attiecīgās vietnes vienlaikus ar draugiem, viņas draugi redz citas cenas, un tas Anu mulsina vēl vairāk.

Saskaņā ar ES noteikumiem pirms pirkuma veikšanas jums ir tiesības zināt, vai un kad tirgotājs izmanto algoritmu, lai mainītu jūsu interesējošās preces cenu.

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Kopīgot šo lapu: