Nekalé cenové praktiky

V celé Evropské unii musí prodejci uvádět ceny výrobků dostatečně jasně, aby mohli zákazníci snadno porovnávat podobné produkty a činit informovaná rozhodnutí – a to bez ohledu na to, jak je výrobek balen nebo po kolika kusech se prodává.

Společnosti mají ze zákona povinnost zajistit, aby cenu ve svých nabídkách uváděli naprosto jednoznačně.

Úplnost informací o ceně

Ceny uvedené v nabídce musí být konečné, tzn. musí zahrnovat všechny daně a poplatky. Pokud by se přece jen mohly v konečné ceně odrazit dodatečné náklady, které nelze předem vypočítat, je třeba to zákazníkům sdělit předem.

Typická situace

Do celkové ceny letenky musí být zahrnuty daně i ostatní poplatky

Karolína si na stránkách jednoho leteckého dopravce našla velmi levné letenky do Španělska. Když však provedla všechny kroky rezervace, konečná cena se kvůli různým poplatkům, které během transakce nebyly uvedeny, zdvojnásobila.

Karolína se proto obrátila na oddělení služeb zákazníkům, kde jí bylo sděleno, že původní cena byla pouze orientační. Když zavolala na české spotřebitelské centrum, potvrdili jí, že letecké společnosti jsou sice oprávněny účtovat další poplatky za zavazadla nebo občerstvení, ale musí jejich výši uvádět od samého počátku (společně se všemi ostatními dodatečnými poplatky, daněmi apod.). Náklady, které nevznikají odběrem dodatečných volitelných služeb (např. administrativní poplatky nebo poplatky za platbu), musí být vždy zahrnuty v základní ceně.

Letecká společnost poté začala uvádět všechny příplatky jasným a jednoznačným způsobem hned od začátku rezervačního procesu.

Pokud je v inzerci produkt nabízen „zdarma“, nesmí být po zákazníkovi vyžadovány další poplatky kromě částky za:

  • samotnou objednávku
  • odebrání nebo dodání produktu

Možnost porovnání – jednotková cena

Zákazník by měl mít vždy možnost porovnat ceny zboží různých značek a balení různých velikostí – aby si mohl například spočítat, kolik ušetří nákupem rodinného balení pomerančového džusu.

Za tímto účelem musí být všechny výrobky opatřeny nejen prodejní cenou, ale také cenou za jednotku – musí být uvedena například cena za kilogram nebo za litr. Tato informace musí být podaná srozumitelně, čitelně a musí být snadno vyhledatelná.

Toto pravidlo platí také pro reklamní materiál, ve kterém se prodejní cena uvádí.

Typická situace

Zkontrolujte si jednotkovou cenu výrobku

Katka žije poblíž rakouských hranic. Je na mateřské s 5měsíční dcerkou. Už dávno ví, že v Čechách jsou dětské pleny strašně drahé, a začala si proto zjišťovat ceny v Rakousku.

Objevila, že jeden rakouský prodejce nabízí balení plen, které obvykle kupuje doma, za stejnou cenu, až na to, že v jednom balení prodává 140 kusů, na rozdíl od toho českého, kde jich je jenom 90. Pleny se jí tak vyplatí jezdit kupovat za hranice.

Výjimky

Níže uvádíme příklady zboží, na které se pravidlo o uvádění jednotkové ceny nevztahuje, protože její uvedení by mohlo být zavádějící nebo protože jde jednoduše o zboží zvláštní povahy:

  • výrobky prodávané v prodejních automatech
  • zboží prodávané ve veřejné dražbě
  • umělecká díla a starožitnosti

Zavádějící tvrzení o snížení cen

Tvrzení o snížení ceny jako „dříve 50 Kč, nyní 25 Kč“ mohou být zavádějící, pokud byla původní prodejní cena nadhodnocena. Ve všech zemích EU jsou prodejci povinni při nabízení slevy uvést nejnižší cenu daného zboží v období nejméně 30 dní před oznámením snížení cen.
Tato informace vám jako spotřebiteli umožní posoudit, zda je sleva skutečná, či nikoli.

Typická situace

Nenechte se zmást „slevami“

Klára si během cesty vlakem z práce domů prohlížela nabídku zboží v jednom internetovém obchodě. Narazila při tom na drahé designérské džíny, které se jí moc líbily. Přidala je do svého nákupního košíku, ale rozhodla se nákup odložit na později, až budou slevy. O dva týdny později online obchod znovu navštívila, aby nákup dokončila. Čekalo ji však nepříjemné překvapení. Původní cena uvedená vedle velmi atraktivní „zvýhodněné“ ceny byla ve skutečnosti vyšší než cena, která tam byla před dvěma týdny. Klára byla zklamaná a džíny si nekoupila.

Podle předpisů EU musí mít zákazník možnost posoudit, zda je snížená cena skutečně výhodná. Prodejci proto musí vždy uvést nejnižší cenu, kterou za dané zboží účtovali během posledních 30 dnů.

Cenová diskriminace je nepřípustná

Občanům EU nemůže být při nákupu zboží nebo služby účtována vyšší cena jen z toho důvodu, že žijí v jiné zemi nebo mají jinou státní příslušnost. Určité cenové rozdíly mohou být sice oprávněné na základě objektivních kritérií, ne však na základě státní příslušnosti. Může se jednat například o rozdíly ve výši poštovného při zasílání do různých zemí. Nicméně obchodníci mají možnost stanovit různé čisté prodejní ceny v různých prodejních místech – v kamenném obchodě a na internetu. Případně mohou své zvláštní cenové nabídky zacílit pouze na určitý region v rámci členské země Unie. Podle předpisů EU však musí být takové nabídky dostupné i spotřebitelům z ostatních zemí Unie.

Omezení přístupu ke zboží či službám pro zákazníky z různých zemí EU však nelze ospravedlnit v těchto třech situacích:

  • prodej zboží bez jeho fyzického dodání – např. zboží zakoupíte online, ale chcete si ho vyzvednout v obchodě – nebude vám tedy dodáno domů
  • prodej služeb dodávaných elektronicky (s výjimkou obsahu chráněného autorským právem) – např. služby cloud computingu nebo webhosting
  • prodej služeb poskytovaných v konkrétním místě – např. ubytování v hotelu, služby autopůjčovny, vstupenky do zábavního parku

Pokud obchodník provozuje několik verzí stejných internetových stránek v několika zemích, např. prodává zboží v online obchodě v několika státech EU, měli byste mít možnost se rozhodnout, kterou verzi stránek použijete. Pokud vás prodejce bude chtít přesměrovat na konkrétní mutaci stránek vaší země, musí od vás nejprve získat souhlas. I tak pak máte právo si kdykoli rozmyslet, z které stránky nakonec nákup provedete.

Přizpůsobená cena

Maloobchodníci mohou používat algoritmy ke sledování vašich preferencí při prohlížení internetu a ke stanovení příslušných cen. Cílem je ocenit zboží na základě toho, co byste byli ochotni za určitou věc zaplatit. Tento postup není nezákonný, ale jako spotřebitel máte právo na úplnou transparentnost cen.

V souladu s předpisy EU jsou prodejci povinni vás informovat, zda je cena přizpůsobena podle automatizovaného rozhodování a profilování konkrétního chování spotřebitele.

Typická situace

Máte právo na informace

Anna si ráda pravidelně prohlíží své oblíbené internetové obchody a kontroluje ceny různého zboží bez ohledu na to, zda je zakoupí, či nikoli. Kromě běžného kolísání cen si rovněž všimla toho, že se cena mění v závislosti na zařízení, které používá. Ještě více ji však překvapilo to, že jejím přátelům se také zobrazují různé ceny, i když se zrovna ve stejnou dobu dívají na ty stejné stránky.

Podle předpisů EU máte před nákupem právo vědět, zda obchodník používá algoritmus ke změně ceny produktu, o který máte zájem.

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 18/03/2024
Sdílet tuto stránku