Podnikání
Poslední kontrola: 06/01/2023

Neformální řešení spotřebitelských sporů

Kontaktujte obchodníka

Nejprve se obraťte na zákaznické centrum či zákaznickou linku obchodníka – kontaktní údaje obvykle najdete na jeho internetových stránkách. Tam jim oznamte, že nejednají v souladu s unijním nebo vnitrostátním právem, a vyzvěte je, aby problém vyřešili. Můžete při tom odkázat na povinnosti, které jsou shrnuty na těchto stránkách. Nikdy není na škodu uschovat si veškeré doklady (faktury, smlouvy atd.). Pokud neuspějete, nevzdávejte to.

Příklad

Ve většině případů může vaši stížnost vyřešit zákaznické centrum

Juttě z Německa se nezdála rychlost jejího domácího internetového připojení. Byla evidentně nižší, než jak bylo uvedeno ve smlouvě od poskytovatele.

U poskytovatele internetových služeb si stěžovala, což nakonec stačilo a poskytovatel dal rychlost připojení do pořádku. Jutta tak další kroky podnikat nemusela.

Pokud se vám s obchodníkem spor ohledně smlouvy nepodaří vyřešit, obchodník vás musí informovat o dalších možných krocích, jako je:

Zvolit zemi

Obraťte se na organizaci spotřebitelů nebo na regulační orgán

Organizace spotřebitelů ve vaší zemi obvykle mohou:

Narazíte-li na problém s poskytovatelem služeb, můžete se také obrátit na příslušný regulační orgán. Každé odvětví má svůj. Kompetence regulačních orgánů se však mohou v jednotlivých zemích lišit. Regulační orgány disponují zvláštními postupy, podle kterých mohou s poskytovateli služeb v daném odvětví jednat, a mohou věc relativně rychle vyřešit.

Další informace o:

Evropská spotřebitelská centra

Narazíte-li na problém se zbožím či službami zakoupenými v jiné zemi EU, Norsku či na Islandu, můžete se obrátit na některé z evropských spotřebitelských center (síť ESC) Otevřít jako externí odkaz. Jejich úkolem je:

Na evropské spotřebitelské centrum se můžete zdarma obracet v těchto případech:

Příklad

Sofie z Portugalska si koupila na internetu notebook od španělského maloobchodního prodejce. Když jí byl poštou doručen, zjistila, že je vadný. Obchodník jí sdělil, ať notebook zašle k opravě výrobci. To udělala, ale zanedlouho se vada projevila znovu.

Sofia znovu kontaktovala obchodníka a požádala ho o vrácení peněz. Bylo jí ale sděleno, že o vrácení peněz může požádat až poté, co bude přístroj opraven 3krát. Požádala proto o pomoc evropské spotřebitelské centrum v Portugalsku. Portugalský úřad se začal případem zabývat společně se svým protějškem ve Španělsku. Ten se na obchodníka obrátil. Evropské spotřebitelské centrum ve Španělsku nakonec uspělo. Obchodník si počítač vzal zpět a Sofii vrátil celou pořizovací cenu ve výši 445,92 eur.

Budete-li kontaktovat obchodníka anebo evropské spotřebitelské centrum, jak je popsáno výše, můžete přesto později podat žalobu u soudu, nebudete-li s řešením spokojeni.

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: