Poslední kontrola : 06/07/2018

Stanovení cen a platby

Při nákupu musí spotřebitel vždy obdržet jasné informace o celkové ceně zboží nebo služby, a to včetně veškerých daní a dodatečných poplatků.

Při nákupu po internetu musí mít spotřebitel možnost potvrdit (např. kliknutím na tlačítko), že si je plně vědom povinnosti uhradit v případě objednání zboží či služby požadovanou cenu.

Dodatečné poplatky: poplatky za použití platební karty

Obchodníci v EU vám nesmějí účtovat dodatečné poplatky za platbu kreditní či debetní kartou. Jedinou výjimku tvoří karty American Express/Diners Club a firemní kreditní karty, kde jsou poplatky účtovány vašemu zaměstnavateli, nikoli přímo vám. Za použití těchto typů karet vám tedy obchodník dodatečný poplatek účtovat může, ten vak nesmí být vyšší než náklady, které mu zpracováním platby skutečně vzniknou.

Upozorňujeme, že pokud provádíte platbu v jiné měně EU než v eurech, může vám poskytovatel karty v případě, že kartu používáte v jiné zemi EU, naúčtovat poplatek za měnový převod.

Poplatky za dodatečné služby

Spotřebitel musí mít možnost vyjádřit svůj souhlas s poplatkem za poskytnutí dodatečných služeb, který si obchodník účtuje. Může se jednat například o expresní dodání, dárkové balení zboží nebo cestovní pojištění.

Pokud spotřebitel výslovně neodsouhlasil, že tyto služby od obchodníka skutečně chce, nesmí mu za ně obchodník nic naúčtovat. Za takový souhlas se přitom v žádném případě nepovažuje políčko na internetových stránkách obchodníka, které je už předem zaškrtnuté. Pokud jste za nevyžádanou službu objednanou tímto způsobem zaplatili, máte nárok na vrácení peněz.

Typická situace

Obchodníci mají povinnost vám plnou cenu (včetně daní a poplatků) sdělit ještě předtím, než platbu provedete

Ewa z Polska si objednala několik knížek v internetovém knihkupectví. Z kreditní karty jí však byla stržena vyšší částka, než která se zobrazila na obrazovce v okamžiku, kdy nákup potvrzovala. Poté si Ewa uvědomila, že společnost do ceny nezahrnula náklady na doručení, které byly přičteny až v okamžiku, kdy nákup potvrdila.

Podle právních předpisů EU mají obchodníci povinnost uvádět správné a úplné ceny předtím, než zákazník nákup online potvrdí. Z tohoto důvodu si Ewa stěžovala přímo u prodejce a věc oznámila i na příslušném polském úřadě. Ten situaci začal řešit a Ewě se nakonec podařilo získat chybně účtovanou částku zpět.

Cenová diskriminace

Kupujete-li výrobky nebo služby v jiné zemi EU, nesmí vám být jako občanovi EU účtována vyšší cena na základě vaší státní příslušnosti nebo země, v níž máte bydliště. Určité cenové rozdíly mohou být sice odůvodněny na základě objektivních kritérií, ne však na základě státní příslušnosti.

Typická situace

Určité rozdíly v ceně mají své opodstatnění

Bart z Nizozemska se vydal za svým kamarádem do Německa. Během své návštěvy si chtěl zajít do místního bazénu. Bylo po něm však požadováno vyšší vstupné, než které platili místní. Šlo o cenovou diskriminaci?

V tomto případě je rozdíl v ceně vstupného odůvodnitelný. Plavecký bazén provozuje daná čtvrť a je tedy financován z místních daní, které musejí místní obyvatelé odvádět. Proto mají do bazénu nižší vstupné.

Typická situace

Nesmí vám být účtováno více jenom kvůli zemi vašeho bydliště

Hilda z Dánska si chtěla během dovolené ve Španělsku půjčit auto. Rezervaci chtěla provést na internetových stránkách španělské autopůjčovny. Vybrala si typ auta a chtěla rezervaci potvrdit. Když ale zadala adresu svého bydliště, cena najednou vzrostla o 140 eur.

Obrátila se tedy na místní evropské spotřebitelské centrum a stěžovala si na cenovou diskriminaci. Pracovníci centra pak kontaktovali španělskou firmu a požadovali, aby své internetové stránky dala do souladu s pravidly EU.

Pravidla stanovení cen jízdenek a letenek

Pravidla EU upravují také nákup jízdenek a letenek, a to i přes internet. Platí, že když si jízdenky kupujete, musí být v ceně obsaženy veškeré daně a poplatky a zobrazovat se od samého začátku rezervace. Díky tomu si můžete cenu snadněji porovnat s nabídkou jiných cestovních operátorů. 

Veškeré další položky (např. cestovní pojištění) musí být jako takové zřetelně označené s tím, že nejsou povinnou součástí ceny letenky.

Pokud při rezervaci letenky online zjistíte, že stanovení ceny není zcela jasné a přehledné, můžete to oznámit příslušnému vnitrostátnímu orgánu v zemi vašeho bydliště (v rámci EU).

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Obraťte se na evropské spotřebitelské centrum ve vaší zemien

Sdílet tuto stránku: