Časté otázky - Stanovení cen a platby

Online formulář, který jste vyplnil, pravděpodobně obsahoval předem zaškrtnutou kolonku týkající se pojištění, které jste si asi nevšiml. V celé Unii je však teď nelegální, aby letecké společnosti takto předem zaškrtnutá políčka používaly. Pokud jste narazil na nejasné stanovení ceny při rezervaci letenky online, můžete o tom uvědomit vnitrostátní orgány v zemi vašeho bydliště (v rámci EU).
NE. Pokud v EU platíte kreditní nebo debetní kartou, nemohou vám obchodníci obvykle účtovat dodatečný poplatek (tzv. příplatek) jenom za to, že používáte určitý druh platební karty. Toto pravidlo se vztahuje na nákupy v kamenném obchodně nebo na internetu zaplacené kartou ve vaší zemi nebo v jiné zemi EU.

Na kreditní a debetní karty vydané třetími stranami (např. American Express či Diners Club) a na firemní či služební kreditní karty, za které je místo vás fakturován váš zaměstnavatel, se pravidla EU o platebních službách nevztahují, a proto může být za používání těchto karet účtován příplatek.
NE – To, co vám daný obchodník sdělil, je příkladem porušení pravidel EU. Spotřebitelé mají právo využít cenových rozdílů v rámci EU. Výrobci automobilů, kteří chtějí oddělit trhy s automobily, a uzavírají proto dohody o výhradní distribuci, aby prodejcům zabránili prodávat vozy nerezidentům, postupují v rozporu se zákonem.

Pokud se vám podaří získat písemné vyjádření o tom, že vám obchodník odmítá auto prodat, protože nebydlíte v Německu, obraťte se na evropské spotřebitelské centrum v Německu de en nebo v Dánsku da en .
NE – Podle předpisů EU nesmí obchodníci své zákazníky diskriminovat na základě státní příslušnosti ani země pobytu. To znamená, že pokud obchodník akceptuje určitou značku kreditní karty (např. Visa) vydanou ve Španělsku, musí akceptovat stejnou značku kreditní karty vydanou v jiné zemi EU.

Obchodníci si mohou vybrat, které značky chtějí akceptovat – mohou se například rozhodnout přijímat karty Visa, ale American Express ne. Nesmí však odmítnout platební kartu pouze z toho důvodu, že byla vydána v jiné zemi EU.
Provozovatelé internetových stránek v EU vás nesmí automaticky přesměrovat na určitou jazykovou verzi stránek bez vašeho souhlasu. Měli byste mít možnosti si jazyk sami zvolit tak, že vyberete zemi nebo přímo zadáte správnou adresu URL. Pokud se vám nedaří přejít na jinou jazykovou verzi internetových stránek zábavního parku, můžete problém nahlásit příslušnému evropské spotřebitelské centrum Otevřít jako externí odkaz .

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 19/04/2024
Sdílet tuto stránku