Podnikání
Poslední kontrola: 14/10/2021

Systém eCall využívající linku tísňového volání 112 ve vozidlech

Koronavirus: Bezpečné obnovení cestování

Služba eCall je systém používaný u vozidel v EU, který v případě vážné dopravní nehody automaticky zavolá na bezplatné číslo tísňového volání 112. Systém lze aktivovat i ručně stisknutím tlačítka.

Jak eCall funguje

Systém eCall funguje ve všech zemích EU. Pokud se stanete účastníky vážné dopravní nehody, budete automaticky spojeni s pracovníky nejbližší sítě pro tísňové volání. Nezáleží na tom, kde jste vozidlo koupili ani kde je zaregistrováno.

Jakmile se systém eCall aktivuje, spojí vás prostřednictvím telefonního a datového spojení s pracovníky nejbližšího střediska pro tísňové volání, se kterými mohou cestující ve vozidle případně komunikovat a středisku jsou automaticky přeposlány základní údaje: přesné místo a čas nehody, identifikační číslo vozidla a směr jízdy. To umožní pracovníkům tísňové služby vaši situaci posoudit.

Pokud se systému eCall nepodaří spojení navázat, objeví se indikátor poruchy.

Pozor!

Informace jsou automaticky předávány pouze v případě vážné nehody.

Služby eCall nabízené třetími stranami

Podle právních předpisů EU máte kromě standardního systému eCall využívajícího linku tísňového volání 112 právo využívat také podobné služby třetích stran. Tyto doplňkové služby mohou zahrnovat například asistenci na cestách. Na rozdíl od bezplatného systému eCall využívajícího linku tísňového volání 112 budete muset za veškeré další služby poskytované třetími stranami pravděpodobně zaplatit.

Systém eCall poskytovaný třetími stranami musí:

Pozor!

Pokud prostřednictvím systému eCall využíváte i jiné služby poskytované třetími stranami, musíte v této souvislosti dát výslovný souhlas k vysledovatelnosti, určování polohy a zpracování osobních údajů.

Povinné pro nové modely automobilů

Pokud si koupíte nové auto, které bylo schváleno do výroby po 31. březnu 2018, musí v něm být systém eCall využívající linku tísňového volání 112 nainstalován. To se vztahuje jak na osobní automobily s nejvýše 8 sedadly, tak na lehká užitková vozidla. Vlastníte-li vozidlo, které je již zaregistrováno, zařízení eCall si dodatečně instalovat nemusíte. Pokud však váš automobil splňuje příslušné technické požadavky, nainstalovat si ho můžete.

eCall – ochrana soukromí a osobních údajů

Systém eCall se aktivuje pouze v případě vážné dopravní nehody, jinak je neaktivní. To znamená, že během běžné jízdy nedochází k žádnému sledování (určování polohy vozidla, monitoring řízení) ani přenosu údajů.

Je-li systém eCall využívající linku tísňového volání 112 aktivován, jsou vaše osobní údaje zpracovávány v souladu s pravidly EU pro ochranu údajů. To znamená, že tísňová služba obdrží pouze nezbytné údaje, které potřebuje k tomu, aby mohla situaci řešit. Vaše údaje jsou uchovávány pouze po nezbytnou dobu a poté jsou odstraněny. Další informace o pravidlech EU pro ochranu údajů a soukromí

Právní předpisy EU

Týká se vás brexit?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: