Poslední kontrola: 22/04/2022

Bankovní účet v EU

Právo na založení běžného bankovního účtu

Možná jste přemýšleli o tom, že si založíte bankovní účet v zemi, kde žijete, nebo v jiném státě Unie.

Pokud oprávněně pobýváte v některé ze zemí EU, máte automaticky právo otevřít si tzv. základní (běžný) platební účet kdekoli v Unii. Banka nesmí vaši žádost zamítnout jen proto, že bydlíte v jiné zemi, než ve které má banka sídlo.

Pozor!

Toto právo se nevztahuje na další typy bankovních účtů, jako jsou například spořicí účty.

Kdy může banka vaši žádost o založení základního platebního účtu zamítnout?

Banka může vaši žádost zamítnout v případě, že nejednáte v souladu s předpisy EU ohledně boje proti praní peněz a financování terorismuOtevřít jako externí odkaz .

V některých zemích EU si možná nebudete moci základní bankovní účet založit, jestliže tam už máte podobný účet u jiné banky.

Pokud žádáte o založení základního platebního účtu mimo zemi, ve které bydlíte, mohou po vás banky v některých zemích EU chtít, abyste prokázali, že na otevření účtu máte skutečný zájem – například pokud bydlíte v jednom státě, ale pracujete v jiném.

Prvky základního platebního účtu

Za základní platební účet je označován takový účet, který používáte k provádění běžných, každodenních transakcí, jako jsou:

K účtu by vám také měla být vydána platební karta, kterou můžete používat k výběru hotovosti a nákupům jak v kamenných obchodech, tak online.

Dále by vám banka měla k účtu pokud možno nabídnout i přístup k internetovému bankovnictví. Základní platební účet však nemusí obsahovat možnost přečerpání nebo úvěru.

V některých zemích EU vám banka může za vedení účtu účtovat roční poplatek. Jeho výše by však měla být přiměřená.

Příklad

K založení účtu v jiné zemi EU tam nemusíte mít trvalé bydliště

Sándor začal pracovat pro firmu se sídlem ve Slovinsku, ale nadále bydlel v Maďarsku. Rozhodl se zřídit si ve Slovinsku bankovní účet, který by využíval na běžné platby.

Sándor si našel slovinskou banku kousek od svého pracoviště a zažádal o otevření účtu. Banka mu účet založila, i když neměl ve Slovinsku trvalé bydliště.

Banka nemůže vaši žádost o založení běžného účtu zamítnout jen proto, že bydlíte v jiné zemi.

Informace o poplatcích

Než si účet založíte, banka by vám měla vydat dokument uvádějící soupis nejdůležitějších služeb nabízených k účtu a přehled všech souvisejících poplatků, které budete muset případně hradit. Jedná se o dokument s názvem „sdělení informací o poplatcích". Díky němu si můžete snadno porovnat náklady na vedení účtu u jednotlivých bank.

Kromě toho vám banka musí alespoň jednou ročně dodat dokument, v němž jsou vysvětleny poplatky, které vám v souvislosti s bankovním účtem vznikly. Jedná se o tzv. výpis poplatků, který rovněž obsahuje informace o úrokových sazbách uplatňovaných u vašeho účtu.

Změna banky

V rámci jedné země EU si můžete nechat převést svůj bankovní účet do jiné banky. Vaše nová banka by vám s tím měla pomoci.

Pokud se rozhodnete změnit banku v rámci jedné země, sdělte své nové bance, že si chcete nechat převést pravidelné platby na nový účet.

Nová banka pak zařídí, aby původní banka převedla všechny potřebné údaje a zrušila případné trvalé příkazy. Nová banka musí rovněž:

Za zrušení starého účtu vám může být účtován poplatek.

Pokud vám během této doby vzniknou výdaje z důvodu pochybení banky (banka např. zmešká lhůtu na zrušení platby), musí vám tyto výdaje proplatit. V případě obtíží můžete využít mimosoudní řešení sporů.

Příklad

Změna banky nemusí vždy proběhnout hladce

Suzanne se přestěhovala z Toulouse do Paříže a rozhodla se, že přejde k jiné bance. Požádala proto svou novou banku v Paříži, aby převedla všechny její platby na nový účet a její starý účet v Toulouse zrušila.

Pařížská banka tedy banku v Toulouse požádala, aby deaktivovala všechny trvalé příkazy a Suzannin účet zrušila. Poté nová banka aktivovala trvalé příkazy z jejího nového účtu. Zapomněla však informovat mobilního operátora a Suzanne musela zaplatit pokutu, protože trvalý příkaz pro mobilního operátora nebyl aktivován včas.

Suzanne proto podala u své nové banky stížnost. Banka trvalý příkaz pro mobilního operátora aktivovala a proplatila Suzanne celou výši pokuty.

Ochrana vašich peněžních prostředků v EU

Podle předpisů EU jsou vaše peněžní prostředky na bankovním účtu (spořícím nebo běžném) chráněny proti úpadku banky, která vaše účty spravuje. Vaše vklady jsou chráněny až do výše 100 000 eur nebo do ekvivalentu této hodnoty v místní měně. Tento limit platí na osobu a banku, tzn. pokud máte v jedné bance několik účtů, částka 100 000 eur se vztahuje na součet všech těchto účtů.

Z tohoto pravidla však existují určité výjimky. Máte-li například společný účet se svým partnerem či partnerkou, vztahuje se částka 100 000 eur na každého z vás, tzn. až do maximální výše 200 000 eur na společný účet. Kromě toho jsou někdy a po omezenou dobu chráněny peněžní prostředky i nad hranici 100 000 eur. Jedná se o tyto případy:

V takovýchto situacích jsou peněžní prostředky nad 100 000 eur chráněny po dobu nejméně tří měsíců a nejvýše jednoho roku od jejich připsání na účet nebo od okamžiku, kdy se staly z právního hlediska převoditelnými (to závisí na podmínkách a limitech, které si stanoví každá země EU sama).

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: