Poslední kontrola : 06/07/2018

Přeprava a dodání

Pokud si zakoupené zboží nevyzvednete hned nebo jste zvolili doručení zásilky domů, obchodník by vám měl zboží dodat do 30 dnů. Výjimkou jsou případy, kdy se spotřebitel s obchodníkem dohodli na jiné dodací lhůt.

Náklady na dodání

Spotřebiteli musí být vždy jasně sdělena celková cena za zboží či službu, tedy včetně nákladů na dodání a ostatních souvisejících nákladů.

Jiné ceny za dodání zboží do zahraničí mohou mít své opodstatnění.

Chce-li vám obchodník naúčtovat dodatečný poplatek za expresní doručení, dárkové balení apod., musí získat váš výslovný souhlas s těmito příplatky. Za takový souhlas se přitom v žádném případě nepovažuje políčko na internetových stránkách obchodníka, které už bylo předem zaškrtnuto za vás. Pokud jste za nevyžádanou službu objednanou tímto způsobem zaplatili, máte nárok na vrácení peněz.

Poškozené zboží

Obchodník odpovídá za jakékoli poškození zboží od jeho odeslání až do chvíle, kdy si jej převezmete.

Jestliže jste v některé ze zemí EU zakoupili výrobek, který je vadný, neodpovídá popisu v katalogu či nefunguje tak, jak bylo inzerováno, můžete požádat o jeho opravu nebo výměnu. Pokud to není možné nebo žádoucí, máte nárok požadovat vrácení peněz. Více informací o zárukách.

Nedodání zboží

Neobdržíte-li zboží do 30 dnů nebo ve vzájemně dohodnuté lhůtě, musíte na to obchodníka upozornit a poskytnout mu další přiměřenou lhůtu na doručení. Obchodník vám například oznámí, že kvůli problémům s dodavateli vám zboží dodá o týden později. V tomto případě byste mu měli umožnit dodací lhůtu o týden prodloužit.

Pokud obchodník zboží v prodloužené lhůty nedodá, máte možnost od smlouvy odstoupit a požadovat urychlené vrácení peněz.  Prodloužit dodací lhůtu nemusíte obchodníkovi umožnit v případě, že zboží doručit odmítá nebo když toto zboží potřebujete pro konkrétní akci (např. svatební šaty).

Příklad

Andrej ze Slovenska si v polovině listopadu objednal na internetu několik lahví vína z Itálie jako vánoční dárek pro rodiče. Víno však do začátku Vánoc nepřišlo, a nebylo doručeno ani po Vánocích.

Jelikož nebylo zboží doručeno do 30 dní, poslal Andrej obchodníkovi upomínku a poskytl mu další čas na doručení. Zboží však nepřišlo ani v prodloužené lhůtě, a proto může nyní Andrej po obchodníkovi požadovat vrácení peněz.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Obraťte se na evropské spotřebitelské centrum ve vaší zemien

Sdílet tuto stránku: