Přeprava a dodání zboží

Pokud si zakoupené zboží nevyzvednete hned nebo jste zvolili doručení zásilky domů, obchodník by vám měl zboží dodat do 30 dnů. Výjimkou jsou případy, kdy se spotřebitel s obchodníkem dohodli na jiné dodací lhůtě.

Náklady na dodání

Zákazníkovi musí být vždy jasně sdělena celková cena za zboží či službu, tedy včetně nákladů na dodání a ostatních souvisejících nákladů.

Obchodník vám může účtovat odlišnou cenu za dodání zboží do jiné země EU. To je zpravidla oprávněný požadavek, neboť poštovné v jednotlivých zemích EU se většinou liší. Než si zboží zakoupíte, musí vás obchodník informovat o možnostech doručování do zahraničí, a to včetně ceny.

Chce-li vám obchodník naúčtovat dodatečný poplatek za expresní doručení, dárkové balení apod., musí získat váš výslovný souhlas s těmito příplatky. Za takový souhlas se přitom v žádném případě nepovažuje políčko na internetových stránkách obchodníka, které už bylo předem zaškrtnuto za vás. Pokud jste za nevyžádanou službu objednanou tímto způsobem zaplatili, máte nárok na vrácení peněz.

Poškozené zboží

Obchodník odpovídá za jakékoli poškození zboží od jeho odeslání až do chvíle, kdy si jej převezmete.

Proto jakmile obdržíte objednávku a zjistíte, že je zboží vadné nebo nefunguje tak, jak by mělo, můžete požádat o jeho opravu či výměnu, nebo pokud to není možné, můžete požádat o slevu či vrácení peněz.

Nezapomeňte, že na zboží se vždy vztahuje minimálně dvouletá bezplatná záruka, a to bez ohledu na to, zda jste jej zakoupili v kamenném obchodě nebo například na internetu, prostřednictvím katalogu či telefonicky. Více informací o zárukách a možnosti vrácení peněz

Nedodání zboží

Neobdržíte-li zboží do 30 dnů nebo během dohodnuté lhůty, měli byste na to obchodníka upozornit a poskytnout mu další přiměřenou lhůtu na doručení. Obchodník vám například oznámí, že kvůli problémům s dodavateli vám zboží dodá o týden později. V tomto případě byste mu měli umožnit dodací lhůtu o týden prodloužit.

Pokud obchodník zboží nedodá ani v prodloužené lhůtě, můžete od smlouvy odstoupit a požadovat urychlené vrácení peněz. Dodatečnou lhůtu obchodníkovi poskytovat nemusíte v případě, že odmítne zboží doručit, nebo když je dohodnutá dodací lhůta pro vás důležitá – například když potřebujete zboží pro konkrétní událost (třeba šaty na svatbu) a obchodníka jste o tom předem informovali.

Příklad

Objednávku zboží můžete zrušit, pokud vám nebylo doručeno ve smluvené lhůtě

Juraj ze Slovenska si v polovině listopadu objednal na internetu několik lahví vína z Itálie jako vánoční dárek pro rodiče. Víno však do začátku Vánoc nepřišlo, a nebylo doručeno ani po Vánocích.

Jelikož nebylo zboží doručeno do 30 dní, poslal Juraj obchodníkovi upomínku a poskytl mu další čas na doručení. Zboží však nepřišlo ani v prodloužené lhůtě, a proto může nyní Juraj po obchodníkovi požadovat vrácení peněz.

Poplatky za dodání balíku

Společnosti, které v rámci Unie doručují balíky do zahraničí, musí každý rok předložit seznam poplatků, jež se zveřejňují ve speciálním internetovém nástroji EU. V tomto nástroji můžete vyhledávat doručovací služby, které lze použít k zasílání balíků po Unii. Nástroj se vztahuje pouze na listovní zásilky a balíky o hmotnosti od 0,5 kg do 5 kg.

K zobrazení vhodných společností a jejich poplatků si jednoduše zvolte zemi, kam chcete balík odeslat, a typ balíku.

Název společnosti Cena
Povinné pole

Pozor!

Konečnou cenu byste měli vždy ověřit u příslušné společnosti, jelikož se může odvíjet od dalších informací, jako jsou rozměry nebo váha balíku a PSČ, kam jej zasíláte. Všechny ceny jsou uvedeny v místní měně a nezahrnují DPH. Informace o cenách se aktualizují každý rok 31. března.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 19/04/2023
Sdílet tuto stránku