Poslední kontrola : 27/11/2018

Přeprava a dodání zboží

Pokud si zakoupené zboží nevyzvednete hned nebo jste zvolili doručení zásilky domů, obchodník by vám měl zboží dodat do 30 dnů. Výjimkou jsou případy, kdy se spotřebitel s obchodníkem dohodli na jiné dodací lhůtě.

Náklady na dodání

Zákazníkovi musí být vždy jasně sdělena celková cena za zboží či službu, tedy včetně nákladů na dodání a ostatních souvisejících nákladů.

 

Obchodník vám může účtovat odlišnou cenu za dodání zboží do jiné země EU. To je zpravidla oprávněný požadavek, neboť poštovné v jednotlivých zemích EU se většinou liší.

Chce-li vám obchodník naúčtovat dodatečný poplatek za expresní doručení, dárkové balení apod., musí získat váš výslovný souhlas s těmito příplatky. Za takový souhlas se přitom v žádném případě nepovažuje políčko na internetových stránkách obchodníka, které už bylo předem zaškrtnuto za vás. Pokud jste za nevyžádanou službu objednanou tímto způsobem zaplatili, máte nárok na vrácení peněz.

Poškozené zboží

Obchodník odpovídá za jakékoli poškození zboží od jeho odeslání až do chvíle, kdy si jej převezmete.

Jestliže jste v některé ze zemí EU zakoupili výrobek, který je vadný, neodpovídá popisu v katalogu či nefunguje tak, jak bylo inzerováno, můžete požádat o jeho opravu nebo výměnu. Pokud to není možné nebo žádoucí, máte nárok požadovat vrácení peněz. Více informací o zárukách a možnosti vrácení peněz najdete zde.

Nedodání zboží

Neobdržíte-li zboží do 30 dnů nebo ve vzájemně dohodnuté lhůtě, musíte na to obchodníka upozornit a poskytnout mu další přiměřenou lhůtu na doručení. Obchodník vám například oznámí, že kvůli problémům s dodavateli vám zboží dodá o týden později. V tomto případě byste mu měli umožnit dodací lhůtu o týden prodloužit.

Pokud obchodník zboží v prodloužené lhůtě nedodá, máte možnost od smlouvy odstoupit a požadovat urychlené vrácení peněz. S prodloužením dodací lhůty nemusíte souhlasit v případě, že obchodník zboží doručit odmítá nebo když toto zboží potřebujete pro konkrétní akci (např. svatební šaty).

Příklad

Objednávku zboží můžete zrušit, pokud vám nebylo doručeno ve smluvené lhůtě

Juraj ze Slovenska si v polovině listopadu objednal na internetu několik lahví vína z Itálie jako vánoční dárek pro rodiče. Víno však do začátku Vánoc nepřišlo, a nebylo doručeno ani po Vánocích.

Jelikož nebylo zboží doručeno do 30 dní, poslal Juraj obchodníkovi upomínku a poskytl mu další čas na doručení. Zboží však nepřišlo ani v prodloužené lhůtě, a proto může nyní Juraj po obchodníkovi požadovat vrácení peněz.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: