Podnikání
Poslední kontrola: 02/02/2023

Doklady pro nezletilé osoby cestující v rámci EU

Koronavirus: Bezpečné obnovení cestování

V některých situacích bude dítě, které cestuje:

potřebovat kromě platného pasu či občanského průkazu ještě další úřední doklad, který musí podepsat jeho rodiče, druhý rodič nebo jejich zákonný zástupce a kterým tak vyjadřuje svůj souhlas s cestou.

Tato otázka není regulována žádnými předpisy EU. Zda bude po dítěti vyžadováno, aby mělo úřední povolení od svého rodiče (rodičů) nebo zákonného zástupce, si sama rozhodne každá země Unie. Seznamte se s pravidly, která platí v zemích, do nichž cestujete.

Zvolit zemi

Nezapomeňte, že i když jeden stát žádné úřední povolení pro vycestování nebo přicestování nezletilého nevyžaduje, mohou tento doklad požadovat v jiných zemích, kterými dítě projíždí.

Pozor!

Při cestování letadlem vám doporučujeme si u příslušné letecké společnosti předem zjistit, jaké jsou její podmínky pro cestování nezletilých, jelikož řada z nich úřední povolení vyžaduje či má pro dané účely speciální formuláře.

Jelikož každý stát může své předpisy změnit bez předchozího upozornění, měli byste si konkrétní podmínky zjistit přímo u příslušného orgánu daného státu nebo na jeho velvyslanectví či konzulátu.

Viz také: Podmínky pro vycestování s dítětem do zahraničí

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: