Poslední kontrola: 09/03/2020

Vyzvednutí léků na předpis v zahraničí

Lékařský předpis, který vám vystavil lékař v Česku, je platný ve všech zemích EU. Je však možné, že se lék předepsaný v jedné zemi nemusí v druhé zemi prodávat, případně, že se prodává pod jiným názvem.

U lékaře si můžete vyžádat tzv. přeshraniční předpis, který lze použít k vydání léku v jiné zemi EU.

Pozor!

Prodej některých léků však nemusí být v některých zemích povolen, případně tyto léky nejsou v zemích EU či jinde v zahraničí dostupné.

Jaké informace musí přeshraniční předpis obsahovat

Předpis, který chcete použít v jiné zemi EU, nemá žádný předem stanovený formát. Ve většině případů by měl veškeré informace obsahovat již běžný předpis. Z toho vyplývá, že byste po jeho předložení v lékárně v jiné zemi EU měli uvedené léky bez problémů dostat. Musí obsahovat alespoň tyto informace:

Pokud se domníváte, že budete potřebovat zvláštní předpis pro vydání přípravu v lékárně v zahraničí, nebo pokud vám lékař v zahraničí vystavuje předpis, na který si budete léky vyzvedávat v České republice, doporučujeme si předem zkontrolovat, že skutečně obsahuje všechny uvedené informace. Tak zajistíte, že v lékárně v jiné zemi EU danému předpisu snadno porozumí a vydají vám požadovaný lék v náležitém dávkování.

Pozor!

Lékařské předpisy se řídí pravidly země, v níž vám jsou na ně léky vydány. To znamená, že lékárník bude při výdeji léků uplatňovat vnitrostátní pravidla – například vám nemusí být vydán stejný počet dávek léku jako v lékárně u vás doma.

Elektronický předpis

Pokud vám lékař vydá elektronický předpis, budete si muset zpravidla vyžádat i předpis v papírové podobě, protože elektronické předpisy nemusí být v jiné zemi EU uznávány.

Nicméně elektronické předpisy vydané ve Finsku lze použít v Estonsku a Chorvatsku bez toho, abyste museli předložit papírovou kopii předpisu.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Týká se vás brexit?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: