Poslední kontrola : 08/01/2019

Vyzvednutí léků na předpis v zahraničí

Rozhodnutí Spojeného království uplatnit čl. 50 Smlouvy o EU: Více informací

V současné době je Spojené království stále plnoprávným členem EU, takže s tím spojená práva a povinnosti nadále v této zemi a pro tuto zemi platí:

Lékařský předpis, který vám vystavil lékař v Česku, je platný ve všech zemích EU. Je však možné, že se lék předepsaný v jedné zemi nemusí v druhé zemi prodávat, případně, že se prodává pod jiným názvem.

U lékaře si můžete vyžádat tzv. přeshraniční předpis, který lze použít k vydání léku v jiné zemi EU.

Prodej některých léků však nemusí být v některých zemích povolen, případně tyto léky nejsou v zemích EU či jinde v zahraničí dostupné.

Jaké informace musí přeshraniční předpis obsahovat

Předpis, který chcete použít v jiné zemi EU, nemá žádný předem stanovený formát. Ve většině případů by měl veškeré informace obsahovat již běžný předpis. Z toho vyplývá, že byste po jeho předložení v lékárně v jiné zemi EU měli uvedené léky bez problémů dostat. Musí obsahovat alespoň tyto informace:

Pokud se domníváte, že budete potřebovat zvláštní předpis pro vydání přípravu v lékárně v zahraničí, nebo pokud vám lékař v zahraničí vystavuje předpis, na který si budete léky vyzvedávat v České republice, doporučujeme si předem zkontrolovat, že skutečně obsahuje všechny uvedené informace. Tak zajistíte, že v lékárně v jiné zemi EU danému předpisu snadno porozumí a vydají vám požadovaný lék v náležitém dávkování.

Lékařské předpisy se řídí pravidly země, v níž vám jsou na ně léky vydány. To znamená, že lékárník bude při výdeji léků uplatňovat vnitrostátní pravidla – například vám nemusí být vydán stejný počet dávek léku jako v lékárně u vás doma.

Elektronický předpis

Pokud vám lékař vydá elektronický předpis, je třeba si vyžádat i předpis v papírové podobě, protože elektronické předpisy nemusí být v jiné zemi EU uznávány.

Příklad

Jak si v cizině vyzvednout léky na lékařský předpis vydaný v Česku

Anna odjíždí na šestiměsíční pracovní pobyt do Švédska. Užívá uklidňující prostředek na spaní, který si tam během pobytu bude muset vyzvedávat v lékárně, a proto požádá svého lékaře, aby ji vydal předpis, který bude moci použít v jiné zemi EU. V takovém případě může v lékárně v zahraničí předložit předpis vydaný českým lékařem a prostředek ji vydají.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: