Poslední kontrola : 27/11/2018

Telekomunikační služby

Kdekoli v EU musíte mít přístup k telekomunikačním službám za dostupné ceny – včetně telefonní linky a funkčního internetu, zajištěných pevným připojením.

Vždy by měl existovat alespoň jeden poskytovatel telekomunikačních služeb, který vám takové služby může nabídnout. Tato zásada se nazývá zásadou tzv. univerzální služby.  

V některých zvláštních případech, kdy jde např. o otázky technické proveditelnosti, může být vaše žádost o tyto služby posouzena jako „nepřiměřená" a může být zamítnuta.

Kontakt se subjektem, který ve vaší zemi funguje jako poskytovatel univerzální služby, vám zprostředkuje regulační orgán vaší zeměen .

Typická situace

Eleni se nedávno odstěhovala z Atén na venkov a chtěla si do svého nového domova zařídit telefonní přípojku. Zkoušela to u několika společností, ale všude jí bylo sděleno, že v dané oblasti nemají pokrytí. Proto se obrátila na řecký regulační orgán. Tam ji informovali o tom, kdo je poskytovatelem univerzální služby. Nakonec se jí telefonní přípojku podařilo zařídit.

Smlouva s poskytovatelem telekomunikačních služeb

Poskytovatel telekomunikačních služeb vám musí:

Po podepsání smlouvy s poskytovatelem telekomunikací, máte právo:

Vždy byste měli mít možnost volat bezplatně na číslo tísňového volání 112 fungující v celé EU z jakéhokoli telefonu, včetně veřejných telefonních automatů nebo mobilních telefonů.

Typická situace

Maxime obdržel dopis od svého belgického mobilního operátora s účtem za jeho služby. Operátor mu v dopise také sdělil, že sníží počet bezplatných SMS ve svém balíčku. Zároveň mu nabídl jiný, dražší, balíček služeb, který zahrnoval neomezený počet SMS.

Maxime operátora kontaktoval a smlouvu zrušil. Rozhodl se uzavřít smlouvu s jiným poskytovatelem, přičemž si mohl bez problémů ponechat své původní číslo.

Nezapomeňte: Pokud poskytovatel změní podmínky vaší původní smlouvy, máte právo smlouvu ukončit. Pokud přejdete k jinému poskytovateli, máte rovněž právo si nechat své telefonní číslo.

Podpora pro zdravotně postižené uživatele

Pokud máte zdravotní postižení, měli byste mít přístup k týmž telekomunikační službám jako většinoví uživatelé.

Je možné, že budete také mít nárok na speciální nástroje nebo služby vašeho poskytovatele, díky nimž budete telefonní síť moci používat – například přístup k softwaru konvertujícího text na audiovýstup nebo možnost přijímat telefonní účet ve speciálním formátu, např. v Braillově písmu.

Více informací o nároku na tyto služby by vám měl poskytnout regulační orgán vaší zeměen .

Používání mobilního telefonu v zahraničí – roaming

Pravidla EU zvaná „roam like at home" (roaming za domácích podmínek) znamenají, že svůj mobilní telefon používáte na cestách v EU mimo svou zemi a nemusíte za to platit zvláštní (roamingové) poplatky. Tyto podmínky můžete využívat, když voláte (do mobilní i pevné sítě), posíláte smsky a používáte datové služby při pobytu v zahraničí.

Další informace o roamingu

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: