Usługi telekomunikacyjne

Dostęp do telefonii stacjonarnej

W całej UE masz prawo do dostępu do przystępnych cenowo usług telekomunikacyjnych – w tym do podłączenia linii telefonicznej oraz dostępu do internetu stacjonarnego.

Powinien istnieć co najmniej jeden dostawca usług telekomunikacyjnych, który może zaoferować Ci te usługi. Jest to tak zwane świadczenie usługi powszechnej.

Uwaga

W niektórych szczególnych przypadkach, kiedy występują problemy techniczne utrudniające wykonanie usługi, Twoja prośba może zostać uznana za niewykonalną, więc zamówienie może zostać odrzucone.

Z dostawcą usługi powszechnej w Twoim kraju może Cię skontaktować krajowy organ regulacyjny en .

Prawdziwa historia

Eleni niedawno przeprowadziła się z Aten na wieś i chciała podłączyć telefon w nowym domu. Skontaktowała się z kilkoma operatorami, ale wszyscy powiedzieli jej, że nie mają zasięgu w jej okolicy. W końcu Eleni zwróciła się do greckiego krajowego organu regulacyjnego. Powiedziano jej, która firma jest dostawcą usługi powszechnej, i udało się jej podłączyć telefon.

Umowy z operatorami telekomunikacyjnymi

Twój dostawca usług telekomunikacyjnych musi:

  • przekazać Ci umowę na piśmie zawierającą stawki i opłaty
  • określić minimalne poziomy jakości usług
  • podać szczegółowe informacje na temat czasu trwania umowy oraz warunków jej przedłużenia.

Po podpisaniu umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych masz prawo do:

  • wypowiedzenia umowy, jeżeli operator zmieni warunki pierwotnej umowy
  • zmiany operatora (usług telefonii stacjonarnej i komórkowej) w ciągu jednego dnia roboczego, bez konieczności zmiany numeru telefonu.

Z każdego telefonu powinieneś w każdej chwili mieć możliwość zadzwonienia na ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Obejmuje to połączenia z telefonów publicznych i telefonów komórkowych.

Prawdziwa historia

Maxime z Belgii dostał pismo od swojego operatora telefonii komórkowej z rachunkiem za miesięczny abonament. W piśmie poinformowano go również, że liczba darmowych SMS-ów w jego pakiecie zostanie zmniejszona. Usługodawca zaoferował mu inny, droższy pakiet, który obejmował nieograniczoną liczbę SMS-ów.

Maxime skontaktował się ze swoim operatorem i rozwiązał umowę. Postanowił zawrzeć umowę z innym dostawcą i zatrzymał swój numer telefonu komórkowego.

Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do zakończenia umowy, jeśli operator zmieni warunki pierwotnej umowy. Jeżeli chcesz zmienić operatora, przysługuje Ci również prawo do zachowania swojego numeru telefonu.

Pomoc dla użytkowników niepełnosprawnych

Jako użytkownik niepełnosprawny powinieneś mieć dostęp do tych samych usług telekomunikacyjnych co większość konsumentów.

Możesz również kwalifikować się do uzyskania od swojego operatora specjalnych narzędzi lub usług, dzięki którym będziesz mógł korzystać z sieci telefonicznej – na przykład usług tłumaczenia na żywo tekstu pisanego na język mówiony lub do otrzymywania rachunku w alternatywnej formie, na przykład zapisanego pismem Braille'a.

Krajowy organ regulacyjny en powinien udzielić Ci więcej informacji na ten temat.

Wykonywanie połączeń ze swojego kraju do innego kraju UE

Przepisy UE ograniczają kwotę, którą możesz zostać obciążony, kiedy dzwonisz lub wysyłasz SMS-y z własnego kraju do innego kraju UE. Można Ci naliczyć maksymalnie 0,19 euro ( VAT) za minutę połączenia głosowego do innego kraju UE oraz maksymalnie 0,06 euro ( VAT) za SMS-a wysłanego do innego kraju UE.

Te maksymalne opłaty za połączenia mają zastosowanie do połączeń wykonywanych zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i z telefonu komórkowego w kraju pochodzenia, na numer stacjonarny lub komórkowy w innym kraju UE.

Korzystanie z telefonu komórkowego za granicą – roaming

Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego podczas podróży do innego kraju UE, nie musisz ponosić żadnych dodatkowych opłat roamingowych.

Oznacza to, że dzwoniąc (z telefonu komórkowego i stacjonarnego) lub wysyłając wiadomość tekstową (SMS):

  • do kraju, który odwiedzasz
  • do swojego kraju pochodzenia
  • do innego kraju UE

zapłacisz tyle samo, co w przypadku połączenia lub wiadomości SMS w swoim kraju pochodzenia. Za usługi przesyłania danych zapłacisz takie same stawki jak w kraju pochodzenia.

Dowiedz się więcej o cenach w roamingu

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 07/06/2023
Udostępnij tę stronę