Ostatnio sprawdzono: 24/01/2019

Usługi telekomunikacyjne

W całej UE masz prawo do dostępu do przystępnych cenowo usług telekomunikacyjnych – w tym do podłączenia linii telefonicznej oraz dostępu do internetu stacjonarnego.

Powinien istnieć co najmniej jeden dostawca usług telekomunikacyjnych, który może zaoferować Ci te usługi. Jest to tak zwana zasada usługi powszechnej.

W niektórych szczególnych przypadkach, kiedy występują problemy techniczne utrudniające wykonanie usługi, Twoja prośba może zostać uznana za niewykonalną, więc zamówienie może zostać odrzucone.

Z dostawcą usługi powszechnej w Twoim kraju może Cię skontaktować krajowy organ regulacyjnyen .

Prawdziwa historia

Eleni niedawno przeprowadziła się z Aten na wieś i chciała podłączyć telefon w nowym domu. Skontaktowała się z kilkoma operatorami, ale wszyscy powiedzieli jej, że nie mają zasięgu w jej okolicy. W końcu Eleni zwróciła się do greckiego krajowego organu regulacyjnego. Powiedziano jej, która firma jest dostawcą usługi powszechnej, i udało się jej podłączyć telefon.

Abonament na korzystanie z usług telekomunikacyjnych

Twój dostawca usług telekomunikacyjnych musi:

Po podpisaniu umowy z dostawcą usług telekomunikacyjnych masz prawo do:

Z każdego telefonu powinieneś w każdej chwili mieć możliwość zadzwonienia na ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Obejmuje to połączenia z telefonów publicznych i telefonów komórkowych.

Prawdziwa historia

Maxime z Belgii dostał pismo od swojego operatora telefonii komórkowej z rachunkiem za miesięczny abonament. W piśmie poinformowano go również, że liczba darmowych SMS-ów w jego pakiecie zostanie zmniejszona. Usługodawca zaoferował mu inny, droższy pakiet, który obejmował nieograniczoną liczbę SMS-ów.

Maxime skontaktował się ze swoim operatorem i rozwiązał umowę. Postanowił zawrzeć umowę z innym dostawcą i zatrzymał swój numer telefonu komórkowego.

Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do zakończenia umowy, jeśli operator zmieni warunki pierwotnej umowy. Jeżeli chcesz zmienić operatora, przysługuje Ci również prawo do zachowania swojego numeru telefonu.

Pomoc dla użytkowników niepełnosprawnych

Jako użytkownik niepełnosprawny powinieneś mieć dostęp do tych samych usług telekomunikacyjnych co większość konsumentów.

Możesz również kwalifikować się do uzyskania od swojego operatora specjalnych narzędzi lub usług, dzięki którym będziesz mógł korzystać z sieci telefonicznej – na przykład usług tłumaczenia na żywo tekstu pisanego na język mówiony lub do otrzymywania rachunku w alternatywnej formie, na przykład zapisanego pismem Braille'a.

Krajowy organ regulacyjnyen powinien udzielić Ci więcej informacji na ten temat.

Korzystanie z telefonu komórkowego za granicą – roaming

Przepisy dotyczące roamingu po cenach usług krajowych oznaczają, że korzystając z telefonu komórkowego podczas podróży do innego kraju UE, nie musisz ponosić żadnych dodatkowych opłat roamingowych. Przepisy te mają zastosowanie, gdy dzwonisz (na telefony komórkowe i stacjonarne), wysyłasz wiadomości tekstowe (SMS) i korzystasz z usług transmisji danych podczas pobytu za granicą.

Dowiedz się więcej o cenach w roamingu

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: