Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022

Zarejestrowanie pobytu za granicą

Podczas pierwszych trzech miesięcy pobytu w nowym kraju od obywatela UE nie można wymagać ubiegania się o dokument pobytu potwierdzający prawo do pobytu w danym kraju. Niemniej jednak niektóre państwa wymagają zgłoszenia pobytu bezpośrednio po przyjeździe.

Po trzech miesiącach w nowym kraju może być konieczna rejestracja pobytu we właściwym urzędzie (często jest to urząd miasta lub lokalny posterunek policji) oraz uzyskanie zaświadczenia o rejestracji.

Potrzebny będzie ważny dokument tożsamości lub paszport, a także:

Uwaga

Nie masz obowiązku przedstawienia żadnych innych dokumentów.

Po zarejestrowaniu się otrzymasz zaświadczenie o rejestracji. To zaświadczenie potwierdza Twoje prawo do pobytu w tym kraju.

Zaświadczenie powinno być wydane natychmiast i kosztować nie więcej niż obywatele danego kraju płacą za wydanie dowodu tożsamości.

Powinno być ważne przez czas nieograniczony (bez potrzeby odnawiania), aczkolwiek może być wymagane zgłaszanie władzom lokalnym wszelkich zmian adresu.

Dowiedz się, gdzie i jak zarejestrować się w innym kraju UE:

Wybierz kraj

Jeśli masz obowiązek zarejestrowania się, możesz ponieść karę grzywny, jeśli się nie zarejestrujesz, ale możesz nadal mieszkać w takim kraju i nie podlegasz wydaleniu tylko z tego powodu.

W wielu krajach konieczne będzie stałe noszenie przy sobie zaświadczenia o rejestracji i krajowego dowodu tożsamości lub paszportu. Jeżeli nie będziesz miał przy sobie dokumentów, możesz ponieść karę grzywny, jednak nie można Cię wydalić tylko z tego powodu.

W razie problemów z uzyskaniem zaświadczenia o rejestracji możesz skorzystać z naszej pomocyOtwórz link do strony zewnętrznej .

Podobne tematy:

Prawdziwa historia

Możesz rozpocząć pracę bez oczekiwania na rejestrację

Kurt jest Niemcem, który przeprowadził się do Belgii, aby pracować jako niezależny prawnik w spółce. Kiedy poszedł do urzędu miasta, powiedziano mu, że nie może rozpocząć pracy, dopóki nie uzyska zaświadczenia o rejestracji.

To bezzasadne ograniczenie: jako obywatel UE Kurt może pracować jako osoba samozatrudniona, nie czekając na wydanie mu zaświadczenia o rejestracji. W każdym razie władze muszą mu bezzwłocznie wydać zaświadczenie, kiedy o nie wystąpi.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: