Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 10/04/2019

Podatek VAT przy zakupie lub sprzedaży samochodu

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

Sprawdź stawki VAT w przypadku zakupu lub sprzedaży samochodu w UE lub w przypadku zakupu samochodu poza UE i jego przywozu do UE.

Informacje na tej stronie obejmują zasady dotyczące podatku VAT przy zakupie lub sprzedaży samochodu przez osobę prywatną, nie dotyczą natomiast transakcji między przedsiębiorstwami.

 

Jesteś kupującym czy sprzedającym?

 

Skąd pochodzi samochód?

 

Jeśli kupujesz samochód w innym kraju UE, nie musisz płacić cła, gdy zabierasz samochód do swojego kraju zamieszkania.

Kim jest sprzedawca?

 

 

Jeśli kupujesz samochód od prywatnego sprzedawcy, nie musisz płacić podatku VAT w kraju sprzedawcy. Musisz zapłacić VAT w kraju, w którym rejestrujesz samochód, i jest to z reguły kraj, w którym mieszkasz.

Musisz zapłacić VAT od łącznej ceny samochodu, czyli od ceny obejmującej wszelkie akcesoria lub inne powiązane koszty, jak na przykład koszty dostawy.

Jeśli zapłacisz VAT dwukrotnie, raz z kraju zakupu, a potem w kraju rejestracji, masz prawo do zwrotu podatku VAT. Musisz to załatwić ze sprzedawcą lub z urzędem podatkowymfrdeen w kraju, w którym kupiłeś samochód.

 

Nie musisz płacić podatku VAT od tego samochodu.

 

 

Musisz zapłacić VATw kraju, w którym rejestrujesz samochód, i jest to z reguły kraj, w którym mieszkasz.

Musisz zapłacić VAT od łącznej ceny samochodu, czyli od ceny obejmującej wszelkie akcesoria lub inne powiązane koszty, jak na przykład koszty dostawy.

Jeśli zapłacisz VAT dwukrotnie, raz z kraju zakupu, a potem w kraju rejestracji, masz prawo do zwrotu podatku VAT. Musisz to załatwić ze sprzedawcą lub z urzędem podatkowymfrdeen w kraju, w którym kupiłeś samochód.

Prawdziwa historia

Mario mieszka we Włoszech i postanawia kupić nowe auto w Niemczech. Ponieważ samochód jest nowy, podatek VAT należy zapłacić we Włoszech, gdzie Mario zamierza go zarejestrować. Ale sprzedawca auta musi odprowadzić podatek VAT do niemieckich organów finansowych i udowodnić, że samochód ma zostać przewieziony do innego kraju UE i tam zarejestrowany. W związku z tym Mario musi zapłacić podatek VAT w Niemczech jako kaucję.

Po zarejestrowaniu auta we Włoszech i zapłaceniu tam VAT-u będzie mógł wysłać dowód płatności niemieckiemu sprzedawcy i zwrócić się do niego o zwrot VAT-u zapłaconego w Niemczech.

Data uważana za datę dostawy samochodu różni się w zależności od państwa. Może nią być data podpisania zamówienia lub data wystawienia faktury.

Płacisz lokalną stawkę podatku VAT obowiązującą w kraju, w którym kupujesz auto. Sprawdź, jakie stawki podatku VAT obowiązują w różnych krajach UE.

 

Nie musisz płacić podatku VAT, jeśli kupujesz używany samochód. Będziesz musiał zarejestrować samochódw kraju, w którym mieszkasz, i zapłacić tam podatek rejestracyjny i drogowy.

Sprzedawca może naliczać podatek VAT tylko od zysku wygenerowanego przez sprzedaż.

W tym przypadku podatek VAT nie będzie wyszczególniony na fakturze, którą wystawi Ci sprzedawca. Jest to tzw. system VAT-marża, który stosuje większość handlarzy używanymi samochodami.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z urzędem zajmującym się podatkiem VATfrdeen w swoim kraju.

 

Musisz zapłacić cło i podatek VAT od importu, tak jak w przypadku innych towarów importowanych.

Skontaktuj się z urzędem celnymen i urzędem zajmującym się podatkiem VATfrdeen w swoim kraju, aby uzyskać szczegółowe informacje o deklaracjach celnych, podatkach i ulgach podatkowych.

 

Samochód jest nowy czy używany?

 

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT, kiedy sprzedajesz swój samochód.

Jeśli sprzedajesz samochód zaliczany do kategorii nowych klientowi z innego kraju UE, kupujący będzie musiał zapłacić VAT za ten samochód w kraju, w którym postanowi go zarejestrować. W tym przypadku będziesz miał możliwość uzyskania zwrotu określonej kwoty podatku VAT w kraju, w którym po raz pierwszy kupiłeś samochód.

Kwota należnego zwrotu podatku VAT zostanie obliczona przez urząd podatkowy w kraju, w którym najpierw kupiłeś samochód, i powinna zależeć od tego, jak długo z niego korzystałeś.

Prawdziwa historia

Jeśli sprzedajesz swój nowy samochód, możesz odzyskać część zapłaconego podatku VAT

Sofie kupuje w Danii nowe auto za 30 tys. euro plus 7,5 tys. VAT (25 proc.). Przez cztery miesiące korzysta z samochodu i ma na liczniku 7 tys. km. Potem postanawia sprzedać auto Jonasowi za 16 tys. euro. Z punktu widzenia podatków, auto wciąż jest nowe.

Jonas mieszka w Austrii i zabiera tam samochód. Austriackiemu urzędowi podatkowemu płaci podatek VAT w wysokości 3,2 tys. euro (w Austrii VAT wynosi 20 proc.).

Sofie powinna wiedzieć, że jako sprzedawca może odzyskać określoną kwotę podatku VAT. Gdyby podatek VAT od drugiej sprzedaży został pobrany w Danii, kwota przypadająca do zapłaty wyniosłaby 4 tys. euro (25 proc. z 16 tys. euro). Ponieważ samochód jest wciąż uznawany za nowy, Sofie może odzyskać od władz duńskich 4 tys. euro z kwoty 7,5 tys. euro podatku VAT, który zapłaciła przy zakupie samochodu.

Data uważana za datę dostawy samochodu różni się w zależności od państwa. Może nią być data podpisania zamówienia lub data wystawienia faktury.

 

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT od sprzedawanego samochodu.

 

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: