Ostatnio sprawdzono: 09/11/2022

Podatek VAT przy zakupie lub sprzedaży samochodu

Sprawdź stawki VAT w przypadku zakupu lub sprzedaży samochodu w UE lub w przypadku zakupu samochodu poza UE i jego przywozu do UE.

Informacje na tej stronie obejmują zasady dotyczące podatku VAT przy zakupie lub sprzedaży samochodu przez osobę prywatną. Jeśli potrzebujesz informacji na temat przepisów dotyczących VAT dla przedsiębiorstw, przejdź do strony poświęconej transakcjom między przedsiębiorstwami.

Jesteś kupującym czy sprzedającym?

Skąd pochodzi samochód?

Jeśli kupujesz samochód w innym kraju UE, nie musisz płacić cła, gdy sprowadzasz go do swojego kraju zamieszkania.

Kim jest sprzedawca?

Jeśli kupujesz samochód od prywatnego sprzedawcy, nie musisz płacić podatku VAT w kraju sprzedawcy. Musisz zapłacić VAT w kraju, w którym rejestrujesz samochód. VAT będzie naliczony od łącznej ceny samochodu, czyli od ceny obejmującej wszelkie akcesoria lub inne powiązane koszty, jak na przykład koszty dostawy.

Prywatny sprzedawca będzie miał możliwość uzyskania zwrotu części podatku VAT w kraju, w którym samochód został po raz pierwszy zakupiony. Kwota należnego zwrotu podatku VAT zazwyczaj zostanie obliczona przez urząd podatkowy i będzie zależeć od tego, jak długo sprzedający korzystał z samochodu w kraju UE. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat przepisów dotyczących obowiązków sprzedawcy i sposobu uzyskania zwrotu podatku VAT, sprzedawca musi skontaktować się z krajowymi organami podatkowymiOtwórz link do strony zewnętrznej.

Nie musisz płacić podatku VAT od tego samochodu.

Musisz zapłacić VAT w kraju, w którym rejestrujesz samochód. VAT będzie naliczony od łącznej ceny samochodu, czyli od ceny obejmującej wszelkie akcesoria lub inne powiązane koszty, jak na przykład koszty dostawy.

Jeśli kupujesz samochód w jednym kraju UE i planujesz przewieźć i zarejestrować go w innym kraju UE, musisz poinformować o tym sprzedawcę samochodu, aby nie płacić tam podatku VAT.

Jeśli zapłacisz VAT dwukrotnie, raz z kraju zakupu, a potem w kraju rejestracji, masz prawo do zwrotu podatku VAT. W pierwszej kolejności skontaktuj się ze sprzedawcą lub, w drugiej kolejności, z urzędem podatkowymOtwórz link do strony zewnętrznej w kraju, w którym kupiłeś samochód.

Z życia wzięte

Mario mieszka we Włoszech i postanawia kupić nowe auto w Niemczech. Ponieważ samochód jest nowy, podatek VAT należy zapłacić we Włoszech, gdzie Mario zamierza go zarejestrować. Ale sprzedawca auta musi odprowadzić podatek VAT do niemieckich organów finansowych i udowodnić, że samochód ma zostać przewieziony do innego kraju UE i tam zarejestrowany. W związku z tym Mario musi zapłacić podatek VAT w Niemczech jako gwarancję.

Po zarejestrowaniu auta we Włoszech i zapłaceniu tam VAT-u będzie mógł wysłać dowód płatności niemieckiemu sprzedawcy i zwrócić się do niego o zwrot VAT-u zapłaconego w Niemczech.

Uwaga

Data uważana za datę dostawy samochodu różni się w zależności od państwa. Może nią być data podpisania zamówienia lub data wystawienia faktury.

Gdy kupujesz używany samochód od dealera samochodowego, podatek VAT może zostać naliczony lub może nie zostać naliczony i figurować osobno na fakturze.

Zależy to od tego, w jaki sposób sprzedawca zdecyduje się obliczyć podatek VAT w odniesieniu do tego samochodu. Dowiedz się więcej na temat przepisów dotyczących podatku VAT lub skonsultuj się z urzędem zajmującym się podatkiem VAT w kraju, w którym kupujesz samochód, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Nie musisz płacić podatku VAT, gdy sprowadzasz używany samochód do innego kraju UE. Musisz natomiast zarejestrować go w kraju, w którym mieszkasz na stałe, i zapłacić tam podatek rejestracyjny i drogowy.

Musisz zapłacić cło i podatek VAT od importu, tak jak w przypadku innych towarów importowanych.

Skontaktuj się z urzędem celnymOtwórz link do strony zewnętrznej i urzędem zajmującym się podatkiem VATOtwórz link do strony zewnętrznej w swoim kraju, aby uzyskać szczegółowe informacje o deklaracjach celnych, podatkach i ulgach podatkowych.

Samochód jest nowy czy używany?

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT, kiedy sprzedajesz swój samochód.

Jeśli sprzedajesz samochód zaliczany do kategorii nowych klientowi z innego kraju UE, kupujący będzie musiał zapłacić VAT za ten samochód w kraju, w którym postanowi go zarejestrować. W tym przypadku będziesz miał możliwość uzyskania zwrotu określonej kwoty podatku VAT w kraju, w którym po raz pierwszy kupiłeś samochód.

Kwota należnego zwrotu podatku VAT zostanie obliczona przez urząd podatkowy w kraju, w którym najpierw kupiłeś samochód, i powinna zależeć od tego, jak długo z niego korzystałeś.

Z życia wzięte

Jeśli sprzedajesz swój nowy samochód, możesz odzyskać część zapłaconego podatku VAT

Sofie kupuje w Danii nowe auto za 30 tys. euro plus 7,5 tys. VAT (25-procentowy podatek VAT w Danii). Przez cztery miesiące korzysta z samochodu i ma na liczniku 7 tys. km. Potem postanawia sprzedać auto Jonasowi za 16 tys. euro. Z punktu widzenia podatków, auto wciąż jest nowe.

Jonas mieszka w Austrii i zabiera tam samochód. Austriackiemu urzędowi podatkowemu płaci podatek VAT w wysokości 3,2 tys. euro (w Austrii VAT wynosi 20 proc.).

Sofie powinna wiedzieć, że jako sprzedawca może odzyskać określoną kwotę podatku VAT. Gdyby podatek VAT od drugiej sprzedaży został pobrany w Danii, kwota przypadająca do zapłaty wyniosłaby 4 tys. euro (25 proc. z 16 tys. euro). Ponieważ samochód jest wciąż uznawany za nowy, Sofie może odzyskać od władz duńskich 4 tys. euro z kwoty 7,5 tys. euro podatku VAT, który zapłaciła przy zakupie samochodu.

Uwaga

Data uważana za datę dostawy samochodu różni się w zależności od państwa. Może nią być data podpisania zamówienia lub data wystawienia faktury.

Jako sprzedawca prywatny nie musisz pobierać podatku VAT od sprzedawanego samochodu.

Zobacz również

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: