Ostatnio sprawdzono: 09/03/2020

Ubezpieczenie zdrowotne na krótkie wyjazdy

Skutki brexitu

Jeśli nagle zachorujesz podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE – na wakacjach, podczas podróży służbowej czy też na studiach – jako obywatelowi UE przysługuje Ci prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do czasu Twojego powrotu do domu. Masz takie same prawa do opieki zdrowotnej jak osoby ubezpieczone w kraju, w którym przebywasz.

Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych powinieneś mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów UE.

Jeśli nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać (np. w prywatnym szpitalu), placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. Jednak przed odbyciem leczenia możesz zostać poproszony o dokonanie zapłaty – po powrocie do swojego kraju będziesz mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

W niektórych krajach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest wydawana razem z krajową kartą ubezpieczenia zdrowotnego. W innych należy złożyć wniosek o jej wydanie.

Kartę EKUZ powinieneś móc uzyskać bezpłatnie. Zwróć się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o jej wydanie przed wyjazdem za granicę.

Uwaga

W internecie można trafić na stworzone przez oszustów strony oferujące możliwość zamówienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za opłatą. Nigdy nie korzystaj z takich serwisów. Zwróć się bezpośrednio do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.

Nie zapomnij sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również członków Twojej rodziny.

Więcej informacji o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ):

Wybierz kraj:

 • Niemcydede
 • Grecjagren
 • Węgryhuhu
 • Islandiaisen
 • Irlandiaieen
 • Włochyitit
 • Łotwalvlven
 • Liechtensteinlide
 • Litwaltlten
 • Luksemburgluen

  Masz więcej pytań?

  Przypominamy, że Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

  Ograniczenia dotyczące korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

  Prawdziwa historia

  Wykup dodatkowe ubezpieczenie od zagrożeń związanych z podróżą

  Sven, który jest obywatelem Szwecji, wyjechał na narty do Francji. Drugiego dnia urlopu na skutek wypadku na stoku doznał kontuzji kolana i musiała mu przyjść z pomocą francuska służba ratownicza. Po powrocie do domu otrzymał rachunek na ogromną kwotę, który musiał zapłacić w całości, gdyż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje akcji ratunkowych.

  Najczęściej zadawane pytania

  Prawo UE

  Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

  Potrzebujesz pomocy lub porady?

  Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

  Udostępnij tę stronę: