Ostatnio sprawdzono: 03/01/2023

Ubezpieczenie zdrowotne na krótkie wyjazdy

Jeśli nagle zachorujesz podczas tymczasowego pobytu w innym kraju UE – na wakacjach, podczas podróży służbowej czy też na studiach – jako obywatelowi UE przysługuje Ci prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do czasu Twojego powrotu do domu. Masz takie same prawa do opieki zdrowotnej jak osoby ubezpieczone w kraju, w którym przebywasz.

Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych trzeba mieć przy sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że posiadasz ubezpieczenie w jednym z krajów UE.

Jeśli nie masz europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać (np. w prywatnym szpitalu), placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. Jednak przed odbyciem leczenia możesz zostać poproszony(-a) o dokonanie zapłaty – po powrocie do swojego kraju będziesz miał(a) możliwość ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ)

W niektórych krajach europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) jest wydawana razem z krajową kartą ubezpieczenia zdrowotnego. W innych należy złożyć wniosek o jej wydanie.

Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Zwróć się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o jej wydanie przed wyjazdem za granicę.

Uwaga

W internecie można trafić na stworzone przez oszustów strony oferujące możliwość zamówienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego za opłatą. Nigdy nie korzystaj z takich serwisów. Zwróć się bezpośrednio en do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.

Nie zapomnij sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również członków Twojej rodziny.

Więcej informacji o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ):

Wybierz kraj

Przypominamy, że Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Ograniczenia dotyczące korzystania z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego

Z życia wzięte

Wykup dodatkowe ubezpieczenie od zagrożeń związanych z podróżą

Sven, który jest obywatelem Szwecji, wyjechał na narty do Francji. Drugiego dnia urlopu na skutek wypadku na stoku doznał kontuzji kolana i musiała mu przyjść z pomocą francuska służba ratownicza. Po powrocie do domu otrzymał rachunek na ogromną kwotę, który musiał zapłacić w całości, gdyż europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego nie obejmuje akcji ratunkowych.

Zobacz również

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: