Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 15/11/2017

Ubezpieczenie zdrowotne na krótkie wyjazdy

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

 • Pytania i odpowiedzi na podstawie wspólnego sprawozdania z dnia 8 grudnia 2017 r. dotyczącego negocjacji między UE a Wielką BrytaniąEnglish
 • Publikacje UE na temat brexituEnglish
 • Informacje i wskazówki rządu brytyjskiego dotyczące brexituEnglish

Jeśli nagle zachorujesz podczas tymczasowego pobytu za granicą – na wakacjach, podczas podróży służbowej czy też na studiach – jako obywatelowi UE przysługuje Ci prawo do leczenia, którego nie można odłożyć do czasu Twojego powrotu do domu. Masz takie same prawa do opieki zdrowotnej jak osoby ubezpieczone w kraju, w którym przebywasz.

Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych powinieneś mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów UE.

Jeśli nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać (np. w prywatnym szpitalu), placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. Jednak przed odbyciem leczenia możesz zostać poproszony o dokonanie zapłaty – po powrocie do swojego kraju będziesz mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

W niektórych krajach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest wydawana razem z krajową kartą ubezpieczenia zdrowotnego. W innych należy złożyć wniosek o jej wydanie.

Kartę EKUZ powinieneś móc uzyskać bezpłatnie. Zwróć się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o jej wydanie przed wyjazdem za granicę.

W internecie można trafić na stworzone przez oszustów strony oferujące możliwość zamówienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za opłatą. Nigdy nie korzystaj z takich serwisów. Zwróć się bezpośrednio do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.

Nie zapomnij sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również członków Twojej rodziny.

Więcej informacji o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ):

Wybierz kraj:

Przypominamy, że Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Ograniczenia dotyczące korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

 • W Danii posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie uprawnia do opieki medycznej osób niebędących obywatelami UE.
 • Obywatele Chorwacji nie mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Szwajcarii.
 • Karta nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych ani kosztów powrotu do kraju. Jeśli zależy Ci na bezpłatnym transporcie do domu w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń w wypadku podczas pobytu w innym kraju UE, warto wykupić osobne ubezpieczenie.
 • Karta nie zapewnia pokrycia kosztów prywatnej opieki zdrowotnej ani kosztów planowanego leczenia w innym kraju UE.

Prawdziwa historia

Wykup dodatkowe ubezpieczenie od zagrożeń związanych z podróżą

Sven, który jest obywatelem Szwecji, wyjechał na narty do Francji. Drugiego dnia urlopu na skutek wypadku na stoku doznał kontuzji kolana i musiała mu przyjść z pomocą francuska służba ratownicza. Po powrocie do domu otrzymał rachunek na ogromną kwotę, który musiał zapłacić w całości, gdyż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje akcji ratunkowych.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy