Ostatnio sprawdzono: 01/04/2022

W nagłych wypadkach

Koronawirus: Bezpieczne przywrócenie możliwości podróżowania

112: jeden numer alarmowy w całej UE

112 to jeden ogólnoeuropejski numer alarmowy, pod który można bezpłatnie dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórkowego w całej UE. Zostaniesz przekierowany bezpośrednio do służb ratunkowych – policji, pogotowia lub straży pożarnej.

Oprócz numeru 112 nadal działają krajowe numery alarmowe. Jednak 112 to jedyny numer, który zapewnia połączenie ze służbami ratunkowymi z dowolnego kraju UE.

Prawdziwa historia

Zapobiec katastrofie

Zaraz po tym jak pochodzący z Grecji Anasthassios przyjechał na studia do Portugalii, w jego lizbońskiej kawalerce wybuchł pożar. Nie znał jeszcze portugalskiego numeru alarmowego, ale pamiętał, że w tym kraju, podobnie jak w Grecji i pozostałych krajach UE, też działa specjalny numer 112. Wykręcił więc 112 i został przekierowany do miejskich służb ratunkowych, które wysłały na miejsce strażaków.

Podczas podróży po UE miej przy sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). W razie gdybyś potrzebował natychmiastowej pomocy, karta nie tylko uprości procedury, lecz również pomoże Ci uzyskać zwrot kosztów leczenia w publicznych placówkach opieki zdrowotnej.

116 000: zaginione dzieci

W przypadku zaginięcia dziecka w kraju rodzinnym lub za granicą, zadzwoń pod numer 116000, na specjalną infolinię umożliwiającą zgłaszanie przypadków zaginięcia dzieci. Numer 116 000 działa aktualnie we wszystkich 27​ krajach UE.

Pod tym numerem można zgłosić zaginięcie dziecka. Serwis ten oferuje też porady i wsparcie dla rodzin zaginionych dzieci.

Prawdziwa historia

Jak zgłosić zaginięcie dziecka

Andreas i Kirsten z Niemiec spędzali wakacje we Francji, kiedy ich córeczka zaginęła podczas wycieczki. Po kilkugodzinnych bezowocnych poszukiwaniach rodzice szaleli z rozpaczy. Zgłosili zaginięcie dziecka na policji, ale pamiętali również o tym, że w Niemczech działa specjalny numer, pod którym można uzyskać pomoc w takich sytuacjach. Ponieważ wiedzieli, że infolinia 116 000 działa też we Francji, zadzwonili na ten numer i uzyskali informacje potrzebne do tego, by prowadzić poszukiwania z pomocą francuskich władz.

Najczęściej zadawane pytania

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: