Ostatnio sprawdzono: 16/03/2021

W nagłych wypadkach

Koronawirus: Bezpieczne przywrócenie możliwości podróżowania

112: jeden numer alarmowy w całej UE

112 to jeden ogólnoeuropejski numer alarmowy, pod który można bezpłatnie dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórkowego w całej UE. Zostaniesz przekierowany bezpośrednio do służb ratunkowych – policji, pogotowia lub straży pożarnej.

Oprócz numeru 112 nadal działają krajowe numery alarmowe. Jednak 112 to jedyny numer, który zapewnia połączenie ze służbami ratunkowymi z dowolnego kraju UE.

Działa on również w niektórych krajach poza UE, np. w Szwajcarii i Republice Południowej Afryki.

112 w poszczególnych krajach – więcej informacjien

Prawdziwa historia

Zapobiec katastrofie

Zaraz po tym jak pochodzący z Grecji Anasthassios przyjechał na studia do Portugalii, w jego lizbońskiej kawalerce wybuchł pożar. Nie znał jeszcze portugalskiego numeru alarmowego, ale pamiętał, że w tym kraju, podobnie jak w Grecji i pozostałych krajach UE, też działa specjalny numer 112. Wykręcił więc 112 i został przekierowany do miejskich służb ratunkowych, które wysłały na miejsce strażaków.

Podczas podróży po UE miej przy sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). W razie gdybyś potrzebował natychmiastowej pomocy, karta nie tylko uprości procedury, lecz również pomoże Ci uzyskać zwrot kosztów leczenia w publicznych placówkach opieki zdrowotnej.

116 000: zaginione dzieci

W przypadku zaginięcia dziecka w kraju rodzinnym lub za granicą, zadzwoń pod numer 116000, na specjalną infolinię umożliwiającą zgłaszanie przypadków zaginięcia dziecien. Numer 116 000 działa aktualnie we wszystkich 28 krajach UEen.

Pod tym numerem można zgłosić zaginięcie dzieckaen. Serwis ten oferuje też porady i wsparcie dla rodzin zaginionych dzieci.

Prawdziwa historia

Jak zgłosić zaginięcie dziecka

Andreas i Kirsten z Niemiec spędzali wakacje we Francji, kiedy ich córeczka zaginęła podczas wycieczki. Po kilkugodzinnych bezowocnych poszukiwaniach rodzice szaleli z rozpaczy. Zgłosili zaginięcie dziecka na policji, ale pamiętali również o tym, że w Niemczech działa specjalny numer, pod którym można uzyskać pomoc w takich sytuacjach. Ponieważ wiedzieli, że infolinia 116 000 działa też we Francji, zadzwonili na ten numer i uzyskali informacje potrzebne do tego, by prowadzić poszukiwania z pomocą francuskich władz.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: