Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 26/07/2022

Ważność ubezpieczenia samochodu w UE

Ważność ubezpieczenia obowiązkowego i dobrowolnego

Dokonując rejestracji samochodu w jakimkolwiek kraju UE, musisz ubezpieczyć go w zakresie odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowe ubezpieczenie jest ważne we wszystkich innych krajach UE. Ubezpieczenie chroni Cię przed skutkami materialnymi wypadków powodujących szkodę na mieniu lub na osobie wyrządzoną osobom innym niż kierowcy. Ubezpieczenie nie pokrywa innych kosztów (np. kosztów napraw własnego pojazdu).

Możesz także wykupić dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie (tzw. odpowiedzialność strony pierwszej), obejmujące inne rodzaje ryzyka, dzięki czemu zwiększysz zakres ubezpieczenia (np. na pokrycie kosztów z tytułu obrażeń kierowcy, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu i jego zawartości, wandalizmu i pomocy prawnej).

Nie ma ogólnounijnych przepisów dotyczących dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Zanim wyjedziesz za granicę, dowiedz się u miejscowego ubezpieczyciela, jakie są warunki takiego ubezpieczenia. Ubezpieczyciele w każdym kraju mogą stosować różne zasady. Tak więc Twoje ubezpieczenie może być ograniczone czasowo (np. mieć miesięczny okres ważności za granicą) lub pod względem odległości (np. obowiązywać 150 km od granicy Twojego kraju pochodzenia), lub też może wyłączać niektóre kraje z niektórych rodzajów ryzyka (np. ryzyka kradzieży).

Ubezpieczenie samochodu w nowym kraju

Musisz zarejestrować swój samochód w kraju, w którym mieszkasz na stałe. Nie musisz rejestrować samochodu w kraju przyjmującym, jeśli możesz udowodnić, że przebywasz w nim tymczasowo, np. jako student.

Dokonując rejestracji, musisz przedstawić dowódubezpieczenia.

Organ rejestracyjny powinien zaakceptować ubezpieczenie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które:

Uwaga

Jeśli się przeprowadzasz do innego kraju UE i ponownie musisz zarejestrować samochód, konieczne będzie sprawdzenie u ubezpieczyciela, czy Twoja obecna umowa będzie ważna w kraju, do którego się przeprowadzasz.

Zasadniczo samochód możesz ubezpieczyć także w kraju UE innym niż Twój kraj zamieszkania. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy dany zakład ubezpieczeń oferuje usługi międzynarodowe.

Prawdziwa historia

Czy ubezpieczenie wydane w moim kraju pochodzenia jest ważne za granicą?

Lazlo przeprowadza się ze Słowenii do Irlandii i zabiera ze sobą samochód, który jest ubezpieczony w ramach standardowej słoweńskiej polisy ubezpieczeniowej.

W Irlandii musi zarejestrować samochód w odpowiednim urzędzie i dowiedzieć się, czy może kierować pojazdem ze słoweńskim ubezpieczeniem. Jeśli nie, musi w Irlandii wykupić nowe ubezpieczenie.

Więcej informacji na temat przepisów krajowych dotyczących ubezpieczenia samochodu:

Wybierz kraj

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Zakup nowego ubezpieczenia za granicą

Jeśli Twoja aktualna umowa nie jest ważna w kraju, do którego się przeprowadzasz, bądź straci ważność, jeśli dokonasz tam ponownej rejestracji samochodu, możesz skontaktować się z krajowym biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych//odpowiednimi centrami informacyjnymi. Tam dowiesz się, którzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie samochodu w danym kraju.

Składki ubezpieczeniowe i dotychczasowy przebieg ubezpieczenia

Składki na ubezpieczenie samochodu różnią się w poszczególnych krajach UE głównie z powodu różnic w krajowych przepisach prawa umów, ocen ryzyka i systemów odszkodowań albo z powodu skomplikowanych i kosztownych międzynarodowych postępowań dotyczących roszczeń odszkodowawczych.

W niektórych krajach UE dotychczasowy przebieg ubezpieczenia może wpłynąć na wysokość Twoich składek. Zapewne słyszałeś już o zniżce za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, zniżce za bezszkodową jazdę albo systemie zniżkowo-zwyżkowym. Jeżeli w ciągu roku nie zgłaszałeś żadnych roszczeń, ubezpieczyciel może udzielić Ci zniżki przy przedłużaniu umowy. Jeżeli jednak zgłaszałeś roszczenia, możesz być zobligowany do zapłaty wyższej składki.

W dowolnym momencie możesz poprosić swojego ubezpieczyciela o dokument potwierdzający przebieg ubezpieczenia z ostatnich pięciu lat. Ubezpieczyciel jest zobowiązany przesłać Ci go w ciągu 15 dni.

Jeżeli jednak musisz wykupić nowe ubezpieczenie samochodu w innym kraju UE, nowy ubezpieczyciel nie ma obowiązku uwzględnienia Twojego dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia (ani jakichkolwiek zniżek, które mogłyby Ci przysługiwać) przy obliczaniu wysokości Twojej składki.

Uwaga

Jednak niektórzy ubezpieczyciele uwzględnią dotychczasowy przebieg ubezpieczenia, dlatego zawsze staraj się zapoznać się z różnymi ofertami.

Prawdziwa historia

U siebie w kraju jeździłam bezwypadkowo. Dlaczego ubezpieczyciel za granicą nalicza mi wyższą składkę?

Rosa pochodzi z Włoch i niedawno przeprowadziła się do Francji. Jest kierowcą od 10 lat, jeździ bezwypadkowo, więc składki ubezpieczeniowe, które płaciła we Włoszech, były względnie niskie.

Kilku francuskich ubezpieczycieli odmówiło uwzględnienia przebiegu jej ubezpieczenia we Włoszech, więc Rosa sprawdzała oferty, dopóki nie znalazła firmy oferującej tańsze ubezpieczenie.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: