Jeśli nie znajdziesz pracy

Co się stanie, jeśli nie znajdziesz pracy za granicą? Możesz zdecydować się na wcześniejszy powrót do kraju, tzn. przed planowanym terminem, na pobyt dłuższy niż planowany i poszukiwanie pracy lub na dalszy pobyt i ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych. Przeczytaj poniżej, co zrobić w takich sytuacjach.

Ważne jest również, by wiedzieć, jakie formularze będą potrzebne.

Powrót do kraju przed terminem podanym w formularzu U2

Jeśli powrócisz do kraju wypłacającego Ci zasiłek przed upływem okresu wskazanego w formularzu U2, nadal będziesz otrzymywać przysługujący Ci zasiłek dla bezrobotnych. Czas trwania i łączna kwota należnego Ci zasiłku pozostaną bez zmian.

Z życia wzięte

W kraju, w którym uzyskałeś/-aś status osoby bezrobotnej, przysługuje Ci prawo do zasiłku przez okres 8 miesięcy. Przez 2 miesiące wypłacano Ci zasiłek w tym kraju, a przez kolejne 2 miesiące za granicą. Po powrocie zasiłek przysługuje Ci jeszcze przez 4 miesiące.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć pracy w pierwszym kraju, do którego wyjechałeś/-aś, możesz kontynuować poszukiwania w kolejnym. Aby nadal otrzymywać zasiłek podczas swojego pobytu za granicą, musisz:

Uwaga

Dowiedz się w urzędzie pracy, czy musisz w tym celu wrócić do kraju, czy też możesz to zrobić na odległość.

  • zgodzić się na wszelkie kontrole, którym poddaje się osoby ubiegające się o zasiłek dla bezrobotnych w nowym kraju, tak jakby tam wypłacano Ci zasiłek.

Łączna długość Twojego pobytu za granicą (tzn. we wszystkich krajach) nie powinna przekroczyć 3 miesięcy (z możliwym przedłużeniem do 6 miesięcy – tylko jeśli zgodzi się na nie organ wypłacający zasiłek).

Pobyt za granicą przez czas dłuższy niż podany w formularzu U2

Jeśli zostaniesz za granicą ponad 3 miesiące, nie znalazłszy pracy i nie uzyskawszy zgody na przedłużenie, utracisz prawo do wszelkich zasiłków dla bezrobotnych po upływie okresu podanego w formularzu U2 – konieczne będzie ponowne zakwalifikowanie Cię do pobierania zasiłku. Może to oznaczać, że zanim znów zacznie Ci przysługiwać prawo do zasiłku dla bezrobotnych, musisz przepracować jakiś czas.

Jeśli uważasz, że nie uda Ci się powrócić w ciągu 3 miesięcy, przed upływem tych 3 miesięcy skontaktuj się ze służbą zatrudnienia w kraju, w którym przyznano Ci status osoby bezrobotnej, i złóż wniosek o przedłużenie.

Uwaga

Złóż wniosek o przedłużenie możliwie jak najwcześniej. Musisz to zrobić przed upływem pierwszych 3 miesięcy.

Z życia wzięte

Złóż wniosek w terminie!

Ramón wyjechał z Hiszpanii na Węgry, zabierając ze sobą formularz U2 (dawny formularz E 303), aby móc nadal otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych podczas trzymiesięcznego pobytu za granicą. Został tam jednak nieco dłużej ze względu na ważną rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy wrócił do Hiszpanii, utracił prawo do zasiłku.

Aby nie znaleźć się w takiej sytuacji, zawsze zwracaj się do swojego krajowego urzędu pracy o przedłużenie wypłacania zasiłku przed upływem okresu 3 miesięcy. Urząd może zgodzić się na wypłacanie zasiłku przez kolejne 3 miesiące, kiedy będziesz poszukiwać pracy za granicą. Jeśli odpowiedź z urzędu nie nadchodzi, a Ty nie masz pewności, że uzyskasz przedłużenie, najlepiej wróć do kraju przed upływem 3 miesięcy.

Jeśli wrócisz do kraju lub złożysz wniosek o przedłużenie po upływie tego trzymiesięcznego okresu, możesz utracić prawo do zasiłku, tak jak Ramón.

Nawet jeśli nie otrzymujesz zasiłku dla bezrobotnych, nie można zmusić Cię do opuszczenia nowego kraju, o ile potrafisz wykazać, że nadal szukasz pracy i masz realne szanse na jej znalezienie.

Uwaga

Przechowuj kopie podań o pracę, zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne i wszelkich innych odpowiedzi na Twoje podania.

Ubieganie się o zasiłek po przepracowaniu określonego czasu za granicą

Straciwszy pracę, z reguły składamy wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w kraju, w którym ostatnio pracowaliśmy.

Jeśli ostatni okres zatrudnienia lub pracy na własny rachunek miał charakter transgraniczny (czyli Twoje miejsce zamieszkania było w jednym kraju UE, a w drugim miejsce pracy, i wracałeś/-aś tam co najmniej raz w tygodniu), powinieneś/powinnaś złożyć wniosek o zasiłek w kraju zamieszkania na podstawie okresów pracy za granicą. Musisz złożyć wniosek o formularz U1 (dawny formularz E 301) w kraju, w którym znajdowało się Twoje ostatnie miejsce pracy.

Jeśli podczas ostatniego okresu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek mieszkałeś/-aś w innym kraju UE niż ten, w którym pracowałeś/-aś, ale wracałeś/-aś tam rzadziej niż raz w tygodniu, możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych albo w kraju zamieszkania, albo w kraju, w którym znajdowało się Twoje ostatnie miejsce pracy. Jeśli wrócisz do kraju zamieszkania, musisz złożyć wniosek o formularz U1 (dawny formularz E 301) w kraju, w którym ostatnio pracowałeś/-aś.

W razie braku formularza organ rozpatrujący Twój wniosek nadal może uzyskać potrzebne informacje bezpośrednio z innych krajów. Jednak dzięki wypełnieniu formularza U1 urząd prawdopodobnie szybciej rozpatrzy Twój wniosek.

Aby dowiedzieć się więcej o swoich uprawnieniach do zasiłku dla bezrobotnych, skontaktuj się z krajową służbą zatrudnienia w kraju, w którym chcesz ubiegać się o świadczenia.

Potrzebne formularze

  • formularz U1 (dawniej E 301): wyszczególnienie okresów ubezpieczenia uwzględnianych przy obliczaniu wysokości zasiłku dla bezrobotnych

Możesz uzyskać go od krajowej służby zatrudnienia ostatniego kraju (lub krajów), w których pracowałeś/-aś, a następnie przedstawić go krajowej służbie zatrudnienia w państwie, w którym chcesz ubiegać się o zasiłek.

  • formularz U2 (dawniej E 303): zezwolenie na przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych do innego kraju

Możesz uzyskać go od krajowej służby zatrudnienia kraju, w którym uzyskałeś/-aś status osoby bezrobotnej. Musisz przedstawić go krajowej służbie zatrudnienia w kraju, w którym poszukujesz pracy, aby zarejestrować się tam jako osoba poszukująca pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Ostatnio sprawdzono: 14/01/2025
Udostępnij tę stronę