Sprzedaż internetowa za pośrednictwem zewnętrznych platform

Aby rozpocząć prowadzenie działalności przez internet, możesz założyć sklep internetowy, korzystając z platform zewnętrznych, oferujących oprogramowanie opracowane nie przez Ciebie ani nie przez firmę zajmującą się Twoją stroną internetową. Innym rozwiązaniem jest też umieszczenie swoich produktów na znanych internetowych platformach handlowych. Pamiętaj, że decydując się na tę opcję, nadal musisz spełniać niektóre podstawowe obowiązki związane z prowadzeniem strony internetowej.

Zewnętrzne platformy sklepów internetowych

Platforma sklepu internetowego to oprogramowanie lub aplikacja, które umożliwiają prowadzenie sprzedaży towarów i usług przez internet, ułatwiając zarządzanie stroną internetową i innymi operacjami, takimi jak marketing, sprzedaż i logistyka. Oto kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu rozwiązania:

  • Łatwość konfiguracji: przyjrzyj się poszczególnym szablonom oferowanym przez każdą platformę, aby znaleźć to, co najlepiej pasuje do Twojej firmy i marki. 
  • Łatwe i bezpieczne przeglądanie stron: wybierz rozwiązanie, które zapewni klientom obsługę na wysokim poziomie. Sprawdź również, czy platforma sklepu internetowego zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo przetwarzania płatności. 
  • Możliwości integracji: wybierz platformę, które oferuje szeroki wybór integracji z oprogramowaniem i narzędziami marketingowymi, z których być może już korzystasz lub chcesz korzystać w przyszłości.
  • Funkcje pozycjonowania: pozycjonowanie (optymalizacja SEO) to proces, dzięki któremu możesz poprawić liczbę i jakość wyświetleń strony internetowej za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych. Klienci powinni z łatwością wyszukać Twoją firmę, dlatego platforma musi umożliwiać wdrożenie najczęściej stosowanych narzędzi do zapewnienia lepszej pozycji w wynikach organicznych. Obejmują one używanie własnej nazwy domeny oraz zbieranie informacji zwrotnych i recenzji od klientów. 
  • Urządzenia mobilne przede wszystkim: coraz więcej klientów robi zakupy przez internet za pomocą smartfonów lub tabletów, dlatego możliwość dostosowania platformy do urządzeń mobilnych powinno być ważnym kryterium wyboru.
  • Narzędzia do monitorowania: wybierz platformę, która pozwoli Ci w łatwy sposób monitorować wyniki sklepu internetowego pod kątem wielkości sprzedaży, preferowanych środków płatniczych czy liczby zamówień.
  • Wsparcie techniczne: znajdź platformę sklepu internetowego, która jest wysoko oceniana przez inne firmy pod względem obsługi klienta.
  • Opcje płatności dla klientów: zastanów się, jakie opcje płatności chcesz zaoferować swoim klientom – np. polecenie zapłaty lub karty kredytowe – i upewnij się, że wybrana platforma umożliwi korzystanie z nich w Twoim sklepie internetowym.
  • Ceny: weź pod uwagę koszty związane z korzystaniem z każdej z platform. Platformy sklepów internetowych oferują różne systemy cen, od miesięcznych abonamentów po stawki za transakcję, stawki zryczałtowane, dodatkowe koszty za dodatki lub funkcje, dlatego warto dokładnie rozważyć, które opcje cenowe najlepiej pasują do danego modelu biznesowego.

Internetowe platformy handlowe

Jeżeli korzystanie z zewnętrznej platformy sklepu internetowego jest dla Ciebie zbyt dużym wysiłkiem lub chcesz rozszerzyć swoją działalność o dodatkowy kanał sprzedaży, rozważ sprzedaż za pośrednictwem internetowej platformy handlowej. 



Platformy handlowe to kolejny rodzaj stron umożliwiających prowadzenie handlu elektronicznego, które łączą sprzedawców z kupującymi i wzorują się na modelu offline tradycyjnych domów towarowych. Wszystkimi transakcjami na takiej platformie zarządza jej operator. Sprzedawcy mogą wykorzystać ten kanał, aby dotrzeć do klientów, którzy są zainteresowani ich produktami lub usługami. 



Internetowe platformy handlowe oferują wiele korzyści, między innymi: 

  • zmniejszenie kosztów marketingu
  • natychmiastowy dostęp do rynków międzynarodowych
  • przejrzysta konkurencja z podobnymi firmami
  • większe zaufanie i bezpieczeństwo klientów
  • brak przerw w działaniu
  • przewidywalność zapasów, cen i dostępności
  • obsługa płatności i przetwarzanie zamówień
  • wsparcie dla sprzedających i kupujących podczas całego procesu sprzedaży.

Rozporządzenie w sprawie usług pośrednictwa internetowego (P2B)

Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy mające na celu zwiększenie przejrzystości i sprawiedliwości na platformach internetowych. Przepisy te dotyczą obowiązków dostawców usług pośrednictwa internetowego i wyszukiwarek internetowych (w tym handlu elektronicznego, mediów społecznościowych, dystrybucji aplikacji przez internet oraz platform współpracy), którzy zapewniają firmom dostęp do rynków i konsumentów.

Nowe rozporządzenie P2B zawiera rozwiązania problemów napotykanych przez przedsiębiorców korzystających z platform w ramach swojej działalności, takich jak:

  • brak przewidywalności i uzasadnień w warunkach korzystania z usług platform
  • nieuzasadnione zawieszenie i zamknięcie kont przedsiębiorstw
  • niejasna polityka i zasady dotyczące plasowania
  • dyskryminacja na korzyść własnych produktów lub usług platformy
  • ograniczanie swobody firm w oferowaniu lepszych warunków poza platformą
  • nieskuteczne mechanizmy rozpatrywania skarg i dochodzenia roszczeń oferowane przez platformy.

W celu monitorowania rozwoju gospodarki platform internetowych i wdrażania rozporządzenia P2B utworzono Obserwatorium Gospodarki Platform Internetowych en .

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 21/06/2023
Udostępnij tę stronę