Naliczanie i odliczanie podatku VAT

Naliczanie podatku VAT

Podatek VAT jest pobierany od towarów lub usług.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zajmujesz się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług, musisz z reguły:

  • zarejestrować się w urzędzie podatkowym w kraju UE, w którym prowadzisz działalność
  • pobierać od swoich klientów VAT i rozliczać się z niego w urzędzie podatkowym.

Uwaga

VAT może być należny nawet w przypadkach, gdy nie ma miejsca płatność pieniężna. Często musisz naliczyć VAT (zwykle po cenie rynkowej) od towarów i usług, które:

  • wymieniasz na inne towary lub usługi
  • rozdajesz bezpłatnie
  • zużywasz na potrzeby własnej konsumpcji.

Odliczanie podatku VAT

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, zazwyczaj możesz odliczyć VAT, który zapłaciłeś za zakupy swojej firmy, od podatku VAT, który pobierasz od klientów. Organom podatkowym zapłacisz wtedy tylko różnicę między tymi kwotami, które musisz wyszczególnić w okresowej deklaracji VAT.

Czasami VAT, który zapłaciła Twoja firma, przewyższa VAT, który pobrałeś od klientów. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku, organy podatkowe zwrócą Ci tę różnicę lub odliczą ją w przyszłości.

Szukaj według kraju:

Faktury VAT

Z reguły jeśli jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT, gdy sprzedajesz towar lub usługę innej firmie, musisz wystawić fakturę VAT (drukowaną lub elektroniczną). Podatek VAT jest zazwyczaj dodawany do ceny towarów lub usług na wystawianych fakturach.

Twój numer identyfikacyjny VAT musi być widoczny na wszystkich fakturach, które wystawiasz klientom, wraz z kwotą VAT i innymi wymaganymi informacjami.

  • Unijne przepisy dotyczące faktur VAT de en fr
  • Przepisy dotyczące wystawiania faktur VAT obowiązujące w krajach UE en

Wyjątki

Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki:

Na przykład jeśli sprzedajesz towary lub usługi innej firmie z siedzibą w innym kraju UE, podatek VAT nie będzie wyszczególniony na fakturze. Nie oznacza to, że usługa lub towar nie podlegają opodatkowaniu, ale że nabywca musi zgłosić i zapłacić podatek VAT bezpośrednio w swoim kraju.

Również w przypadku eksportu towarów lub usług do kraju spoza UE, faktura ta nie będzie zawierać podatku VAT. Z reguły nabywca z państwa spoza UE będzie podlegał przepisom importowym w swoim kraju.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 24/04/2024
Udostępnij tę stronę