Systemy zabezpieczenia społecznego w UE
Kraje UE znacznie różnią się, jeśli chodzi o organizację świadczeń, opieki zdrowotnej i innych usług zabezpieczenia społecznego.
Każdy kraj UE ma własne przepisy określające:
- do jakich świadczeń masz prawo,
- jaką kwotę otrzymasz,
- jak długo będziesz otrzymywać świadczenia,
- jak długo musisz pracować, aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz
- zasady obliczania wysokości świadczeń.
Uwaga
Przepisy UE określają tylko, który kraj odpowiada za Twoje zabezpieczenie społeczne, jeżeli w danym przypadku zaangażowane są co najmniej 2 kraje.
Co do zasady, w danym momencie każdy jest objęty przepisami tylko jednego kraju i tylko w tym kraju opłaca składki. Niezależnie od obywatelstwa każdy jest traktowany na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.
Uwaga
Systemy świadczeń w kraju, w którym płacisz składki, mogą się znacznie różnić od tego, co obowiązuje w kraju pochodzenia. Nieporozumienia mogą mieć poważne konsekwencje. Sprawdź więc, do jakich świadczeń masz prawo w danym kraju.
Z życia wzięte
Każdy kraj ma własne zasady przyznawania świadczeń
Pochodząca z Danii Line mieszkała i pracowała na Cyprze. Tam też straciła pracę i złożyła wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.
Była rozczarowana, kiedy powiedziano jej, że ma prawo do zasiłku jedynie przez 156 dni. W Danii byłby on wypłacany nawet przez okres do 4 lat. Nigdy by się nie spodziewała, że różnica może być aż tak duża.
Przydatne formularze
Aby przenieść się z systemu świadczeń jednego kraju do drugiego, konieczne może być wypełnienie formularzy poświadczających Twoją sytuację w zakresie świadczeń po przyjeździe.
Więcej informacji o standardowych formularzach zabezpieczenia społecznego.
Przepisy krajowe
Przepisy obowiązujące w Twoim kraju. Oficjalne strony internetowe organów krajowych