Dokumenty podróży w przypadku obywateli krajów spoza UE

Wymogi paszportowe i wizowe oraz warunki wjazdu

Jeśli masz obywatelstwo kraju spoza UE i chcesz udać się do Unii lub odbyć podróż po jej obszarze, będziesz potrzebować ważnego paszportu i być może wizy. Twój paszport powinien pozostać ważny przez co najmniej trzy miesiące po dacie planowanego wyjazdu z UE i nie może mieć więcej niż 10 lat. Oznacza to, że w dniu Twojego wjazdu do UE nie może upłynąć więcej niż 10 lat od daty wydania Twojego dokumentu podróży i że musi on być ważny do końca pobytu plus dodatkowe trzy miesiące.

Dzieci i osoby niepełnoletnie muszą posiadać własny paszport i wizę, jeśli jest wymagana. W momencie wjazdu do UE funkcjonariusz graniczny może również zażądać od Ciebie przedstawienia innych dokumentów, takich jak zaproszenie, dowód zakwaterowania, bilet powrotny lub bilet w obie strony. Skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać informację, jakie dokładnie wymogi Cię obowiązują.

Unijne przepisy wizowe a strefa Schengen

W UE obowiązuje wspólny zbiór przepisów wizowych, które mają zastosowanie do pobytów krótkoterminowych (do 90 dni na każdy okres 180-dniowy) oraz do tranzytu przez międzynarodową strefę tranzytową portów lotniczych w strefie Schengen. Przepisy te obowiązują w 29 krajach europejskich: w 25 krajach UE (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy), a także w czterech krajach nienależących do UE (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Wszystkie te kraje razem tworzą strefę Schengen en .

Uwaga

Unijne przepisy wizowe nie mają zastosowania do Cypru i Irlandii. Państwa te wydają wizy na podstawie własnych przepisów krajowych. Skontaktuj się z odpowiednią ambasadą/konsulatem, aby uzyskać więcej informacji na temat warunków wjazdu na terytorium jednego z tych krajów i dowiedzieć się, jak można ubiegać się o wizę.

Jeśli masz ważną wizę lub kartę pobytu wydaną przez jeden z krajów strefy Schengen (zob. lista powyżej), uprawniają Cię one również do wjazdu na Cypr. Jednak wizy i dokumenty pobytowe wydane przez Cypr nie uprawniają do wjazdu do krajów strefy Schengen. Zobacz, jakie konkretnie zasady mają zastosowanie do osób posiadających kartę pobytu wydawaną członkom rodziny obywatela UE

Podróżowanie w obrębie strefy Schengen

Funkcjonariusze straży granicznej sprawdzają tylko raz, czy Twoje dokumenty spełniają wymogi wjazdu do Unii – kiedy przekraczasz zewnętrzną granicę Schengen. Podczas podróży po strefie Schengen nie podlegasz już takim kontrolom. W wyjątkowych okolicznościach kraje strefy Schengen mogą jednak wprowadzić na swoich granicach wewnętrznych tymczasowe kontrole. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje en na ten temat oraz wykaz państw, w których kontrole takie są obecnie przeprowadzane. Jeśli udajesz się w podróż do tych krajów lub będziesz przez nie przejeżdżać, upewnij się, że masz przy sobie paszport i inne konieczne dokumenty.

Ubieganie się o wizę krótkoterminową w strefie Schengen na pobyt do 90 dni na każdy okres 180-dniowy (wiza Schengen)

W zależności od obywatelstwa możesz potrzebować wizy. Obywatele niektórych krajów są jednak zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Jeśli potrzebujesz wizy, przed podróżą musisz złożyć wniosek o wizę w konsulacie lub ambasadzie kraju, do którego się udajesz (lub w niektórych przypadkach skorzystać z pośrednictwa zewnętrznego usługodawcy). Zobacz, jak ubiegać się o wizę Schengen en i jakie dokumenty należy w tym celu złożyć. Wiza Schengen automatycznie umożliwia podróż do innych krajów Schengen (zob. lista powyżej). Możesz jednak potrzebować wizy, aby odwiedzić kraje, które nie należą do strefy Schengen.

Uwaga: wykaz krajów, których obywatele muszą uzyskać wizę, jeśli udają się do Irlandii, jest nieco inny niż w przypadku pozostałych krajów Unii.

Odmowa wjazdu

Jeżeli masz obywatelstwo kraju spoza Unii i nie spełniasz warunków wjazdu określonych w kodeksie granicznym Schengen, kraj spoza UE lub kraj strefy Schengen mogą odmówić Ci wjazdu. Zgodnie z warunkami wjazdu musisz posiadać:

  • ważny dokument podróży
  • wizę (jeśli jest wymagana, chyba że posiadasz ważny dokument pobytowy lub ważną wizę długoterminową)
  • dokumenty potwierdzające cel i plan pobytu (w tym dowód posiadania wystarczających środków finansowych).

Zasady te obejmują również wszelkie wpisy w Systemie Informacyjnym Schengen en . Wpisy takie, jeśli zostały zamieszczone, mogą skutkować odmową wjazdu i pobytu ze względu na zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych któregokolwiek z państw UE lub państw strefy Schengen.

Jeżeli odmówiono Ci wjazdu, masz prawo odwołać się od tej decyzji. Odwołanie zostanie rozpatrzone zgodnie z prawem kraju, do którego odmówiono Ci wjazdu. Złożenie odwołania nie skutkuje jednak automatycznym zawieszeniem decyzji o odmowie wjazdu.

Zobacz również:

Członkowie rodziny spoza UE – dokumenty podróży

Obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin zamieszkujący w kraju UE – dokumenty podróży en

Unijny portal imigracyjny en es fr pt

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 15/04/2024
Udostępnij tę stronę