Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnio sprawdzono : 07/05/2018

Obywatele krajów spoza UE - dokumenty podróży

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

  • Pytania i odpowiedzi na podstawie wspólnego sprawozdania z dnia 8 grudnia 2017 r. dotyczącego negocjacji między UE a Wielką BrytaniąEnglish
  • Publikacje UE na temat brexituEnglish
  • Informacje i wskazówki rządu brytyjskiego dotyczące brexituEnglish

Paszport i wiza: wymogi

Jeśli nie jesteś obywatelem UE i planujesz udać się do UE albo podróżować po jej obszarze, musisz posiadać paszport:

  • który jest ważny przez co najmniej trzy miesiące po dacie planowanego wyjazdu z odwiedzanego kraju UE
  • który został wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat

i prawdopodobnie wizę. Wnioski o wizy należy składać w konsulacie lub ambasadzie kraju, do którego się wybierasz. Wiza uzyskana w jednym z państw, które należą do strefy Schengen, automatycznie pozwala podróżować również po pozostałych krajach tej strefy. Pozwolenie na pobyt ważne w jednym z krajów obszaru Schengen jest równoważne wizie. Możesz jednak potrzebować oddzielnej wizy, wybierając się do krajów spoza obszaru Schengen.

Urzędnicy kontroli granicznej w UE mogą poprosić o okazanie innych dokumentów, na przykład zaproszenia, dowodu zakwaterowania lub biletu powrotnego. Aby dowiedzieć się, jakie są szczegółowe wymagania, najlepiej skontaktować się z urzędem konsularnym danego państwa UE.

Istnieje wiele krajów, których obywatele nie potrzebują wizy, aby przebywać na terytorium UE przez okres do trzech miesięcy. Wykaz krajów, których obywatele muszą uzyskać wizę, jeśli udają się do Wielkiej Brytanii lub Irlandii, jest nieco inny niż w przypadku pozostałych krajów Unii.

Warunki wjazdu do Wielkiej Brytanii lub Irlandii opierają się na odpowiednich przepisach prawnych tych krajów i różnią się od przepisów unijnych.

Inne dokumenty

Nie zapomnij o ubezpieczeniu na czas podróży, ubezpieczeniu zdrowotnym i/lub ubezpieczeniu samochodowym.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy