Ostatnio sprawdzono : 18/10/2018

Gwarancje i zwroty

Zgodnie z przepisami UE sprzedawca musi dokonać naprawy bądź wymiany produktu bądź obniżyć cenę lub zwrócić pieniądze, jeżeli zakupiony towar okaże się wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak przedstawiono w opisie.

Jeśli kupiłeś towary lub usługi w internecie lub poza sklepem (telefonicznie, korespondencyjnie lub od sprzedawcy obwoźnego), masz prawo odstąpienia od umowy i zwrotu zakupionego towaru w terminie 14 dni, bez podania jakiejkolwiek przyczyny i bez żadnego uzasadnienia.

Szczególne warunki korzystania z gwarancji i odstąpienia od umowy zakupu:

Gwarancje w odniesieniu do wadliwych towarów

Bezpłatny, dwuletni okres gwarancji (gwarancja prawna) na wszystkie towary

Niezależnie od tego, czy towary zakupiłeś w sklepie czy przez internet – zgodnie z prawem UE przez co najmniej dwa lata masz prawo do bezpłatnej gwarancji.

Ten dwuletni okres gwarancji jest wymogiem minimalnym, a przepisy krajowe w poszczególnych krajach mogą gwarantować dodatkową ochronę. Jednak wszelkie odstępstwa od przepisów UE muszą być zawsze korzystne dla konsumentów.

Jeśli produkt kupiony przez Ciebie na obszarze UE okaże się wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak przedstawiono w opisie, sprzedawca ma obowiązek jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany albo udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy.

Zazwyczaj będziesz mógł wystąpić o pełny lub częściowy zwrot pieniędzy jedynie wtedy, gdy naprawa lub wymiana towaru okaże się niemożliwa.

Nie możesz domagać się zwrotu pieniędzy w przypadku wystąpienia niewielkiej wady, np. porysowania opakowania płyty kompaktowej.

Jak ubiegać się o naprawę lub wymianę towaru bądź zwrot pieniędzy

Okres dwuletniej gwarancji rozpoczyna się z datą otrzymania towarów.

  • W niektórych krajach UE jesteś zobowiązany do powiadomienia sprzedawcy o wadzie towaru w ciągu dwóch miesięcy od jej stwierdzenia, w przeciwnym wypadku możesz utracić prawo do gwarancji.
  • Wystarczy, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania towaru wykażesz sprzedawcy, że zakupiony towar jest wadliwy lub niezgodny z opisem.
  • W większości krajów UE po upływie tego sześciomiesięcznego okresu będziesz musiał udowodnić, że wada istniała już w chwili otrzymania towaru, na przykład przez wykazanie, że wada wynika ze złej jakości zastosowanych materiałów.

Za znalezienie rozwiązania zawsze odpowiada sprzedawca. W niektórych krajach UE masz także prawo do uzyskania odszkodowania od producenta.

Europejskie Centrum Konsumenckieen w Twoim kraju może pomóc Ci w razie problemu z towarami zakupionymi w tym lub innym kraju UE.

Prawdziwa historia

Niezgodność towaru z umową nie zawsze jest od razu widoczna

Mirek zamówił laptopa, który działał bez zarzutu. Jednak ponad rok po zakupie zorientował się, że pojemność pamięci zainstalowanej w laptopie była mniejsza niż powinna być.

Nie od razu zdał sobie sprawę z tego problemu, a laptop nadal działał. Jednak ponieważ w chwili zakupu komputer nie był zgodny z zapewnieniami sprzedawcy, Mirkowi udało się uzyskać zwrot pieniędzy.

Dodatkowe gwarancje (gwarancja handlowa)

Wiele sklepów i wielu producentów często oferuje dodatkową gwarancję handlową (zwaną zazwyczaj po prostu „ gwarancją"), której koszt albo wliczony jest w cenę towaru albo za którą trzeba dodatkowo zapłacić.

Tego rodzaju gwarancja może oferować lepszą ochronę, ale w żadnym wypadku nie zastępuje ani nie skraca minimalnego okresu dwuletniej gwarancji, którą zawsze zapewniają unijne przepisy.

Zatem jeśli sklep oferuje Ci nowy towar taniej „bez gwarancji", oznacza to jedynie, że nie masz dodatkowej ochrony. Nadal przysługuje Ci bezpłatna dwuletnia gwarancja, jeśli towar okaże się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Prawdziwa historia

Dwuletni okres prawnej gwarancji nie może być skrócony poprzez gwarancję handlową

Carla kupiła suszarkę do włosów z półroczną gwarancją sprzedawcy.

Po ośmiu miesiącach urządzenie się zepsuło, więc zaniosła je do sklepu. Sprzedawca powiedział jej wówczas, że gwarancja wygasła i że nie przysługuje jej zwrot pieniędzy.

Carla jednak słusznie zauważyła, że zgodnie z przepisami UE dotyczącymi ochrony konsumentów ma pełne dwa lata bezpłatnej gwarancji, a sześciomiesięczna gwarancja sprzedawcy zapewniała jej jedynie dodatkową ochronę. Sprzedawca wymienił suszarkę na nową.

Towary używane

Towary używane kupowane od przedsiębiorcy również są objęte co najmniej dwuletnią gwarancją. Jednak prawo do gwarancji nie przysługuje w przypadku towarów zakupionych od osoby prywatnej lub na aukcjach publicznych.

W niektórych krajach nabywca i sprzedawca mogą uzgodnić okres gwarancji poniżej dwóch lat, ale nie może on być krótszy niż jeden rok. Te ustalenia powinny być dla Ciebie jasne w chwili zakupu.

Więcej informacji na temat dodatkowych praw, które przysługują Ci na mocy prawa krajowego, znajdziesz w przepisach dotyczących gwarancji prawnych i handlowych obowiązujących w kraju, w którym dokonałeś zakupu:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Anulowanie i zwrot zamówionych towarów

Masz 14 dni, aby odstąpić od umowy i zwrócić towar zakupiony poza sklepem (w internecie, przez telefon lub w sprzedaży wysyłkowej)

W UE w ciągu 14 dni możesz zwrócić zakupiony towar i przysługuje Ci prawo do zwrotu pieniędzy. W tym okresie możesz odstąpić od zakupu z dowolnego powodu – możesz się zwyczajnie rozmyślić.

Czternastodniowy okres na odstąpienie od zakupu nie ma zastosowania w odniesieniu do wszystkich zakupów. Nie przysługuje on na przykład w przypadku:

  • zakupu biletów lotniczych, kolejowych lub biletów na koncert oraz rezerwacji hotelu, wynajmu samochodów, usług gastronomicznych w odniesieniu do konkretnych dat
  • regularnej dostawy żywności i napojów (np. dostawy mleka przez mleczarza)
  • zakupu towarów wyprodukowanych na specjalne lub indywidualne zamówienie (np. garnitur na miarę)
  • zakupu zapieczętowanych towarów audiowizualnych lub oprogramowania, np. płyt DVD, których opakowanie zostało otwarte po zakupie
  • zakupu internetowych treści cyfrowych, gdy rozpoczęło się już ich pobieranie lub transmisja
  • towarów zakupionych od osoby prywatnej, a nie od firmy
  • pilnych napraw i prac konserwacyjnych, na przykład jeśli wezwiesz hydraulika do naprawy nieszczelnego prysznica, nie możesz zmienić zdania po tym, jak wyraziłeś zgodę na cenę usługi.

Uwaga: nie jest to pełna lista wyjątków.

Jeśli kupujesz towary w sklepie, nie możesz ich zwrócić i uzyskać zwrotu kosztów ani wymienić na nowe, chyba że produkt jest wadliwy. Jednak wiele sklepów dobrowolnie oferuje klientom możliwość zwrotu lub wymiany towarów w pewnych okresach. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy sklep oferuje taką możliwość.

Czternastodniowy okres, w którym możesz odstąpić od zakupu, rozpoczyna się z dniem otrzymania zamówionego towaru, a w przypadku umów o świadczenie usług – z dniem zawarcia umowy. Jeżeli jednak okres odstąpienia wygasa w dniu wolnym od pracy, termin zostaje przedłużony do następnego dnia roboczego.

Prawdziwa historia

W przypadku niektórych rodzajów zakupów nie możesz zmienić zdania

Jane kupiła online bilet na koncert grupy U2 w Irlandii. Następnego dnia dowiedziała się, że w dniu koncertu będzie musiała wyjechać za granicę, i postanowiła anulować zakup. Jednak sprzedawca odmówił anulowania zamówienia i zwrotu pieniędzy, ponieważ czternastodniowy okres, w którym można odstąpić od zakupu, nie przysługuje w przypadku biletów na koncerty.

Jak anulować dokonany zakup

Musisz poinformować sprzedającego o tym, że chcesz zrezygnować z zakupu. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko odesłać niechciane towary. Sprzedawca jest zobowiązany udostępnić Ci standardowy formularz odstąpienia od umowy, za pomocą którego będziesz mógł poinformować go o swojej decyzji. Jednak nie musisz korzystać z tego formularza.

Możesz na przykład dołączyć do zwracanych pocztą towarów pisemne oświadczenie informujące sprzedawcę o odstąpieniu od umowy lub wysłać je faksem bądź pocztą elektroniczną.

Jesteś zobowiązany do odesłania otrzymanych towarów w stanie nieużywanym w terminie 14 dniod poinformowania sprzedawcy o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy.

Niektórzy sprzedawcy nie obciążą Cię kosztami zwrotu towarów. Jeżeli jednak będziesz musiał ponieść koszty zwrotu, sprzedawca musi Cię o tym poinformować. Jeśli tego nie zrobi, sam będzie musiał ponieść koszty zwrotu. Nie musisz uiszczać żadnych dodatkowych opłat, o których nie zostałeś poinformowany.

W przypadku dużych towarów (takich jak duże urządzenia gospodarstwa domowego) sprzedawca musi podać co najmniej szacunkowe koszty zwrotu towarów. Duże towary, które zakupiono od sprzedawcy obwoźnego i natychmiast dostarczono, sprzedawca zawsze musi odebrać na własny koszt.

Zwrot pieniędzy

Sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o anulowaniu zakupu, jednak okres ten może zostać przedłużony, jeśli sprzedawca nie otrzymał zwróconych towarów lub potwierdzenia, że zostały one odesłane.

Zwrotowi podlegają również koszty wysyłki, jakie musiałeś ponieść przy zakupie. Niemniej jednak przedsiębiorca może obciążyć Cię kosztami, w przypadku gdy wybrałeś niestandardowy rodzaj dostawy (np. wysyłkę ekspresową).

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: