Prowadzenie działalności w sektorze turystyki

Jaki jest europejski sektor turystyki?

Aby odpowiednio dostosować usługi i produkty turystyczne, kluczowe znaczenie ma znajomość i zrozumienie głównych tendencji i cech rynków europejskich. Według Eurostatu większość turystów to mieszkańcy UE en .

Aby uzyskać więcej informacji i danych liczbowych oraz zrozumieć ten rynek, skorzystaj z następujących źródeł:

  • Przegląd turystyki Eurostatu en
  • Unijna tablica wskaźników w obszarze turystyki en

Jakie unijne przepisy mają zastosowanie do sektora turystyki?

Jeśli posiadasz firmę w sektorze turystyki, pamiętaj o prawnych aspektach handlu elektronicznego przy sprzedaży swoich usług lub produktów przez internet (np. rezerwacji online), ponieważ musisz przestrzegać europejskich przepisów dotyczących handlu elektronicznego. Dowiedz się więcej o:

Prawa konsumentów i sektor turystyki

Wszystkie firmy świadczące usługi w UE muszą przestrzegać przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Istnieją również szczegółowe przepisy, które mają zastosowanie do sektora turystyki:

Twoje obowiązki jako pracodawcy

Zapoznaj się z ogólnounijnymi przepisami dotyczącymi obowiązków pracodawcy i uzyskaj dostęp do krajowych stron internetowych zawierających więcej informacji na temat poszczególnych krajów.

  • Zasoby ludzkie en

Unijne fundusze dla sektora turystyki

Skorzystaj z Przewodnika po finansowaniu turystyki przez UE en , aby znaleźć programy wsparcia finansowego, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom biznesowym.

Podatki specyficzne dla turystyki

Procedura marży dla biur podróży (TAMS) do celów VAT

Procedura marży dla biur podróży jest uproszczoną procedurą VAT dla biur podróży. Określono w niej zasady szczególne dotyczące niektórych usług nabywanych przez biura podróży i sprzedawanych w ramach imprezy turystycznej (mogą one obejmować: transport do i z miejsc docelowych, zakwaterowanie i wstęp do atrakcji). VAT jest należny wyłącznie w kraju UE, w którym znajduje się biuro podróży, mimo że usługi mogą być świadczone w innym kraju. Jako biuro podróży nie możesz odliczyć ani odzyskać VAT od zakupionych usług. Zapłacisz podatek jedynie od marży zysku, którą osiągasz z tytułu imprezy turystycznej oferowanej Twojemu klientowi.


Biuro podróży pobiera od klienta opłatę w wysokości 2 000 euro za czterodniową wycieczkę. Organizator wycieczek pobiera 1500 euro za różne usługi (pokoje hotelowe, usługi autokarowe, koszty podróży). Biuro zapłaci VAT jedynie od kwoty 500 euro, co stanowi różnicę (lub marżę) między kosztem usług a kwotą, którą zapłacił klient.

Obniżone stawki VAT

Zgodnie z unijnymi przepisami kraj UE może podjąć decyzję o zastosowaniu obniżonej stawki VAT w odniesieniu do określonych rodzajów towarów i usług. Mogą one dotyczyć oferowanych usług turystycznych lub produktów turystycznych.

Podatek turystyczny

Decyzje w sprawie podatku turystycznego podejmowane są na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym. Są one pobierane od krótkoterminowego pobytu w płatnym zakwaterowaniu. Podatek turystyczny jest zazwyczaj pobierany od osoby, za noc lub czasami jest naliczany jako odsetek stawki za pokój. Ogólnie rzecz biorąc, podatek turystyczny stanowi niewielką część całkowitych kosztów pobytu w stosunku do kosztów samego zakwaterowania, a nawet podatku VAT.

W wielu przypadkach podatek turystyczny jest płacony osobiście i nie można go uwzględniać w przedpłaconej cenie zakwaterowania. Jest on zatem szczególnie widoczny dla podróżnych, którzy muszą zapłacić ten podatek usługodawcy oddzielnie przed opuszczeniem zakwaterowania.

Podatki związane z turystyką w celu poprawy sytuacji w sektorze

Decyzje o podatkach związanych z turystyką podejmowane są na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym, a uzyskane środki przeznaczane są na poprawę sytuacji w sektorze lub ośrodkach turystycznych, np.:

  • działania promocyjne
  • infrastrukturę i usługi turystyczne (np. punkty informacyjne)
  • czyszczenie i gospodarowanie odpadami

Podatki związane z turystyką z przeznaczeniem na cele szczególne

Niektóre podatki są przeznaczane na konkretne obszary lub zasoby w ośrodku turystycznym. Są one związane z:

  • środowiskiem lub ekologią
  • dziedzictwem kulturowym
  • celami społecznymi

Podatki ekologiczne

Podatki ekologiczne – podatki na cele ochrony środowiska służą ochronie zasobów i kompensowaniu ewentualnych negatywnych skutków turystyki. Stanowią one zachętę do ochrony i odtworzenia środowiska i jego zasobów, rekompensując działalność turystyczną w każdym obszarze. Decyzje w sprawie podatków ekologicznych podejmowane są na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym i wspierają:

  • pozyskiwanie funduszy, aby ośrodki turystyczne mogły inwestować w ulepszenia, takie jak ochrona środowiska lub odzyskiwanie zasobów
  • zwiększanie świadomości ekologicznej wśród turystów na temat wykorzystania przez nich zasobów turystycznych
  • promowanie pozytywnego wizerunku ośrodka turystycznego i firm w nim działających poprzez wykazanie ich troski o środowisko.

Turystyka i dostępność

Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo en do równego dostępu do działalności i usług turystycznych. Poprawa dostępu ma zasadnicze znaczenie dla ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Twoja firma turystyczna może oferować produkty, pomoc i usługi dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, w tym:

  • usługi związane z lotniczym, autobusowym, kolejowym i wodnym transportem pasażerskim en
  • automaty biletowe i urządzenia do odprawy samoobsługowej
  • handel elektroniczny

Dlaczego warto oferować bardziej dostępne usługi?

Zwiększenie fizycznej dostępności usług może przynieść korzyści Twojej firmie na kilka sposobów:

  • poszerzenie grona Twoich klientów
  • większa różnorodność klientów: średnio co drugi turysta z niepełnosprawnością zabiera ze sobą osobę towarzyszącą
  • promocja podróży poza sezonem: niektóre osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami wolą podróżować poza sezonem
  • poprawa wizerunku firmy

Jak poprawić dostępność usług?

Możesz poprawić dostępność swoich usług turystycznych poprzez:

  • stosowanie wytycznych dotyczących dostępności w przypadku informacji przekazywanych osobiście lub online
  • szkolenie pracowników w zakresie zaspokajania i rozumienia różnych potrzeb klientów

Możesz również zwiększyć dostępność swojej infrastruktury biznesowej, oferując klientom następujące usługi:

Zobacz również

Dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców
Dla konsumentów i pracowników

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 01/12/2023
Udostępnij tę stronę