Przepisy dotyczące macierzyństwa zastępczego (surogacyjnego)

Macierzyństwo zastępcze to porozumienie, zgodnie z którym kobieta (tzw. matka zastępcza lub matka surogatka) zgadza się na donoszenia ciąży i urodzenie dziecka w imieniu innej osoby lub pary (rodzica docelowego / rodziców docelowych). Po urodzeniu dziecko zostaje oddane rodzicom docelowym, którzy stają się również prawnymi rodzicami dziecka.

Prawo unijne nie reguluje macierzyństwa zastępczego, w związku z czym każdy kraj UE określa własną politykę i praktyki w tej dziedzinie. Niektóre kraje UE zezwalają na macierzyństwo zastępcze i je regulują, inne zakazują takiej praktyki, a w jeszcze innych nie obowiązują żadne szczegółowe przepisy w tej dziedzinie. Przepisy regulujące macierzyństwo zastępcze zazwyczaj obejmują rodzaj dozwolonych procedur dotyczących macierzyństwa surogacyjnego, warunki, na jakich może ono przebiegać, oraz prawa i status rodziców docelowych.

Obecnie trwają prace nad zmianami prawodawstwa w tej dziedzinie w krajach UE. Więcej informacji (jeżeli są dostępne) na temat macierzyństwa zastępczego w krajach UE.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 08/04/2025
Udostępnij tę stronę