Przepisy dotyczące przewożenia środków pieniężnych wewnątrz UE oraz przez jej granice
Przepisy dotyczące przewożenia środków pieniężnych między krajami Unii Europejskiej
Nie istnieją jedne unijne przepisy w zakresie podróżowania z środkami pieniężnymi między krajami Unii. Przed każdą podróżą upewnij się, jakie przepisy obowiązują w krajach, które odwiedzisz lub przez które będziesz przejeżdżać. Informacje te uzyskasz u organów celnych .
Przepisy dotyczące przewożenia środków pieniężnych podczas wjazdu do UE i wyjazdu z UE
Jeśli planujesz przywieźć do UE lub wywieźć z niej 10 tys. euro w gotówce (lub równowartość tej kwoty w innych walutach) albo co najmniej jeden z wymienionych poniżej środków przechowywania wartości (o wartości 10 tys. euro), należy zgłosić ten fakt organom celnym w kraju UE, do którego wjeżdżasz lub który opuszczasz. Możesz to zrobić dzięki unijnej deklaracji środków pieniężnych . Przepisy UE definiują środki pieniężne jako:
- banknoty i monety (w tym walut, które nie są już w obiegu, ale które można nadal wymienić w banku)
- zbywalne papiery na okaziciela (czeki, czeki podróżne, weksle własne lub podpisane przekazy pieniężne, w których nie został podany odbiorca)
- monety o zawartości złota co najmniej 90 proc.
- kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 99,5 proc.
Obowiązek złożenia deklaracji środków pieniężnych i kary za niedopełnienie tego obowiązku
Jeśli nie złożysz deklaracji środków pieniężnych albo będzie ona błędna lub niekompletna, mogą zostać nałożone na Ciebie kary Pamiętaj, że organy celne mogą przeprowadzać kontrole osobiste, a także kontrole bagażu lub pojazdu. Organy celne podejmą również działania w przypadku kwot poniżej 10 tys. euro, jeśli będą istniały przesłanki wskazujące, że te środki pieniężne są powiązane z działalnością przestępczą.
Uwaga
Organy celne mogą również wymagać złożenia deklaracji ujawnienia środków pieniężnych, jeśli gotówka o wartości co najmniej 10 tys. euro (w tym inne środki przechowywania wartości wymienione powyżej) została wysyłana z lub do Unii w przesyłce pocztowej, towarowej lub kurierskiej. W takich wypadkach nadawca, odbiorca lub ich przedstawiciele muszą złożyć deklarację ujawnienia środków pieniężnych w ciągu 30 dni od momentu otrzymania wezwania przez organy celne.